ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Морнарици на Јадранското море

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10055

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   28/5/2013, 18:45

Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 60

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   28/5/2013, 22:52

Денес хрватската армија го прославува својот ден,како ние 18август.
Сликите се направени во Пула,а главна улога е ракетната корвета 41-Вуковар,од финската класа Хелсики
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10055

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   31/5/2013, 14:02


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10055

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   31/5/2013, 14:02

Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 13:59

Подморница на ЈНА – туристичка атракција во Тиват

Подморницата Херој, која припаѓала на некогашната Југословенска воена морнарица, стана туристичка атракција откако е поставена како централен музејски експонат на Збирката за поморско наследство во Тиват, Црна Гора.

Првиот командант на подморницата P-182 Херој, пензионираниот капетан Томислав Драшковиќ и главниот инвеститор, канадскиот бизнисмен Питер Манк, вчера во Тиват свечено ја пресекле лентата на влезот на подморницата.

Со отворањето на подморницата, Тиват станал еден од ретките европски градови кој на своите гости може да им понуди невообичаено искуство – детална прошетка во голема подморница.

Туристите ќе можат да почувствуваат како било да се служи во подморницата и да се работи во овој комплициран и опасен воен брод.

Посетителите ќе можат да ги видат четирите топовски цевки со калибар од 533мм, просторијата од која подморницата била управувана, главната станица, радио-кабината, машинскиот простор и електромоторниот простор.

http://ekonomski.mk/?p=46092

Првпат слушам за вакво нешто.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 14:04

Ne postoi Crnogorska Voena Mornarica...postojat Crnski brdjani sa Cetinja, oca im očnskog...i one Gorske mrče avetinjske iz Boke....Laughing
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 60

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 15:35

Една исправка-се работи за П-821(не за 182)Херој- изградена во БСО Сплит 1967,во флотата влегла во 1968,служела во ЈРМ до 1990,кога влегува во голем ремонт во ремонтниот завод МТРЗ Сава Ковачевиќ во Тиват,но поради познатите настани и причини веќе никогаш не заплови и зарони,па група ентузијасти на челоо со последниот к-дант кап.Булатовиќ,а со средства на Порто Монтенегро е дотерана и адаптирана како брод музеј.Од 1.7. влезот е дозволен за 10 евраjupii 
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 15:44

Iko напиша:
Ne postoi Crnogorska Voena Mornarica...postojat Crnski brdjani sa Cetinja, oca im očnskog...i one Gorske mrče avetinjske iz Boke....Laughing

oca im očinskog... колку ли само моќно звучи Twisted Evil 
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 16:34

I Crncite i Gorcite - pcujat samo po tatkova strana...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   4/7/2013, 17:26

Laughing Laughing Laughing 
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   

Вратете се на почетокот Go down
 
Морнарици на Јадранското море
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: