ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty27/12/2019, 20:41


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight

Број на мислења : 194

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty7/1/2020, 22:43

https://www.youtube.com/watch?v=y4PQhbYwgNI&t=388s
Не знам дали сте виделе, Србите развиваат нова пушка со 6.5 мм Грендел што може да се менува цевка за 7.62х39 мм, ги пратат Американците со новиот калибар.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty8/1/2020, 10:28

Американците го "одбра" 6.8мм
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight

Број на мислења : 194

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty8/1/2020, 12:23

Моја грешка, но мислев за нов калибар, но сличноста е што развиваат оружје со нов калибар.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty14/1/2020, 00:47


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty15/1/2020, 03:48

Нели лани ја избраа 416 што е сега ова?

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty16/1/2020, 01:50

ESN напиша:
Нели лани ја избраа 416 што е сега ова?

Постот најгоре. Wink

Замена за FR-F2, SCAR-ов ќе му дојде нешто ко DMR/снајпер.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty17/1/2020, 18:50

Е така може веќе.Ипак 417 е подобар избор за DMR и CSASS.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty18/1/2020, 13:29

Да, но HK не учествувал на тендерот. Наводно биле преоптеретени со нарачки па не можат да постигнат. Мошне веројатно би го добиле и овој, со оглед дека французите веќе ја користат 417.. а сега и со 416 како стандардна пушка, усвојувањето на 417 би било логичен избор.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 30 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки
Вратете се на почетокот 
Страна 30 of 30Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: