ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty7/9/2012, 13:10

Разно..за сите пушки, фото&видео, дискусија...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty8/9/2012, 00:05

Еве еден трик како со полуавтоматско оружје да се пука автоматски. Twisted Evil


На дело.И ПАПовка за крај.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty8/9/2012, 01:04

Изгледа едноставно, али неможам да видам и незнам што точно прави со палецот? Зошто мора на овој начин да пука? малку ако може објаснување Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty8/9/2012, 01:22

Еве еден видео-материјал од едни дечки од Словенија - Polenar Tactical .

Изведуваат тактичко пукање а на нивниот Јутуб канал имаат повеќе видеа.. еве нешто интересно за почеток.

Тактичко пукање со М-70АБ2, ХиК-416 и ХиК-Г3 .. уживајте! Twisted Evil

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty8/9/2012, 21:20

Frogfoot напиша:
Изгледа едноставно, али неможам да видам и незнам што точно прави со палецот? Зошто мора на овој начин да пука? малку ако може објаснување Smile
Колку што можам да забележам од клиповите со палецот не прават ништо посебно, туку, потребно е само да се пикне во штитникот за чкрапецот и да се стегнат мускулите на раката поцврсто, за да при трзајот раката биде што е можно постабилна. Целата финта при пукањето е во тоа што со послабата рака се држи поткундакот и за да се испука рафал потребно е пушката да се влече нанапред(со палецот не се прави ништо, само треба да биде пикнат во штитникот за чкрапалото). При првото испукување трзајот ја турка пушката наназад доволно колку да чкрапецот се ресетира(кај секое полуавтоматско оружје за да се испука наредниот куршум потребно е прстот да се тргни од чкрапецот, со што тој самиот под сила на пружина има мал ход нанапред и при тоа се слуша клик, односно се ресетира). Значи, при првото испукување, трзајот ја турка пушката наназад со што се ослободува контактот меѓу чкрапецот и палецот(му дозволува да се ресетира), но истовремено другата рака делува во спротивна сила од трзајот(пушката се турка на напред) и така тој циклус се повторува. Колку што можам да забележам се постигнува рафал со каденец од прилика 600-700 куршуми во минута што е идентично со рафалот од потполно автоматско оружје.
Фрогфут незнам колку ме разбра, не ме бидува многу за објаснување, ама изгледај ги уште еднаш првиот и третиот клип, и се надевам ќе ти биде појасно.

ПС Ова интересно би било да се проба со ПАПовка, ама ако слушне некој и пријави в полиција ај оди објасни му на цајканите дека тоа не е калаш туку дека со легална полуавтоматска пушка тренираш "bump fire". Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Zajcef

Zajcef

Број на мислења : 41

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty9/9/2012, 19:09

Баш сега гледав ,,bump fire,, видео и не знаев во која тема да го пратам Laughing
Цаци на клипчето масните наслаги ги користи како амортизација Laughing
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty14/9/2012, 23:30

Во контекст на муабетот од пред неколку дена околу bump fire......случајно налетав на клипот.....значи америте скроз забегале, дизајнирале специјален кундак за полесно bump fire пукање. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty16/10/2012, 16:25

Personnel halting and stimulation response rifle PHASR

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки 319032_537847996231024_1769691605_n

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинАвтоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty16/10/2012, 17:17

Генерал напиша:
Personnel halting and stimulation response rifle PHASR

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки 319032_537847996231024_1769691605_n

Што е ова, електромагнетна пушка?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинАвтоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty16/10/2012, 17:24

Frogfoot напиша:
Изгледа едноставно, али неможам да видам и незнам што точно прави со палецот? Зошто мора на овој начин да пука? малку ако може објаснување SmileЕве ти го објаснувањето

Првото е со полуавтоматска пушка
Второво е со пиштол

Испробан трик со пиштолот на татко ми ziveli Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 29Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: