ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty3/5/2013, 01:16

Уф, порнич е FALот. Smile
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 1541949

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty3/5/2013, 01:59

Втора младост. Ептен е tacto-cool. Twisted Evil

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty3/5/2013, 03:04

beowulf-кога би бирал за нас што би препорачал за трупно а што за специјалциве,која пушка би била најсоодветна..а Falot фантастичен,маринците ли го користеја,какви се оценките нивни за оваа пушка дали имаш некоја информација,ФН инаку е фантастичен производител на одлични оружја.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty3/5/2013, 16:26

Goran Apostoloski напиша:
beowulf-кога би бирал за нас што би препорачал за трупно а што за специјалциве,која пушка би била најсоодветна..а Falot фантастичен,маринците ли го користеја,какви се оценките нивни за оваа пушка дали имаш некоја информација,ФН инаку е фантастичен производител на одлични оружја.
Сега засега со оглед на состојбите во АРМ мислам дека заставините М70АБ2 се на ниво на задачата и ако веќе има пари за купување на оружје последно нешто за што би ги потрошил е лично пешадиско оружје - имаат далеку поголеми приоритети во армијата. А кога би имале пари јас за цела армија, а и за специјалците би набавил ХК Г36 или ХК 416. Би ги избегнувал булпап и целосно модуларните конструкции.

ПС А што се однесува до ФН ФАЛ таа е една од најраспространеите и најкопираните пушки на денешницата. Денес уште ја користат многу јужноамерички, афрички и азиски земји, а беше користена и во земјите од комонвелтот. Иначе околу одцените на пушката нема многу податоци како се покажала во најголемиот број земји кои ја користа, но се знае дека израелците биле разочарани бидејќки во арапско - израелските војни се покажала како недоверлива и проблематична во пустински услови и токму поради тоа, штом му се покажела прилика израелците ги менувале своите пушки со запленети калашникови.

Иначе мене ФН ФАЛ заедно со ХК Г3 ми се најфаца пушки и кога би можел да поседувам цивилна верзија на војничка пушка, би сакал тоа да е една од овие двете. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty5/5/2013, 14:13

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 253258_10151329142306362_31627615_n

Ја најдов на една страна на ФБ, па ако може да ми каже некој што пушка е ова ?? scratch

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty5/5/2013, 14:36

Ова е новата пушка развиена за Саудиските вооружени sили Al-Burkhab 570 (годината на раѓање на пророкот Мухамед).
Во себе има инкорпорирано пушка во 5.56х45мм НАТО, 40мм фрлач на гранати, оптика за денско и ноќно дејство и ласерски обележувач.

Се зезам секако... ова е очигледно некоја играчка или нечиј обид за првоаприлска шега. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty5/5/2013, 15:32

Хахахах.. Wink

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty7/5/2013, 22:38

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty8/5/2013, 19:03

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty8/5/2013, 19:07

Ауф, добро парче. И пушката не им е лоша. Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 29Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: