ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воено-полициска радиокомуникациска опрема

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 16:23

Бидејќи нема никаде тема за ова отворив за радиокомуниациската опрема која е една од најважните алатки во војската и полицијата.

Јас би се осврнал на новиот дигитален ТЕТРА (Terrestrial Trunked Radio), кој увелико се воведува во Европа, а веќе го користат полициските служби на Македонија, веќе од 2010 година, а во иднина треба противпожарната и итна помош да го воведат. За Армијата незнам дали е веќе во употреба, некој кој има во АРМ нека каже.


Полицајците со ново токи-воки што не може да се прислушува

МВР воведува нов современ начин на комуникациска и радиоврска меѓу полицајците, со цел подобрување на квалитетот на работата и анулирање на можностите за прислушкување на нивните разговори. Новиот комуникациски систем ТЕТРА ќе функционира низ цела држава за разлика од сегашниот што овозможувал комуникација само на подрачјето на определен град.

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на вчерашната промоција на првата фаза од Проектот за дигитален полициски радиосистем рече дека со него се отвора можност разговорите да се криптираат, со цел заштита од неовластено прислушување. „Групирањето само на корисниците што имаат потреба меѓусебно да комуницираат, нивно лоцирање и следење се, исто така, дел од функциите што ги овозможува новиот систем“, рече министерката на свеченоста во Центарот за обука на МВР во Идризово. Дигиталниот систем на МВР отвора можност кон него мрежно да се приклучат и други институции, како противпожарните служби, Итна помош, Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување, Царинската управа и сите заинтересирани. Во овој проект, преку програмата КАРДС досега се финансирани над пет милиони евра. (Д.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=312B0306DD7FC44B8ED0B7EE73D5B83A
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 19:19

Систем ТЕТРА
го имаше на сајтот на МЦР во ПДФ формат
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 21:31

Зоран напиша:
Систем ТЕТРА
го имаше на сајтот на МЦР во ПДФ формат

Што значи ова МЦР?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 22:27

HolyTemple напиша:
Зоран напиша:
Систем ТЕТРА
го имаше на сајтот на МЦР во ПДФ формат

Што значи ова МЦР?
Значи Ц И Р едно до друго на тасатура!
те резил за мене што не сум видел!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 22:30

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 22:33

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty5/7/2012, 23:04

Сакам да прашам дали АРМ го има воведено ТЕТРА системот за радиокомуникација.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty6/7/2012, 17:47

HolyTemple напиша:
Сакам да прашам дали АРМ го има воведено ТЕТРА системот за радиокомуникација.

НЕ работиме со Харис
а ТЕТРА е Британска!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty6/7/2012, 18:41

Зоран напиша:
HolyTemple напиша:
Сакам да прашам дали АРМ го има воведено ТЕТРА системот за радиокомуникација.

НЕ работиме со Харис
а ТЕТРА е Британска!

Чекај што збориш, навистина не те разбирам.

ТЕТРА е дигитален радиокомуникациски систем наменет за јавните служби. А радиа со ТЕТРА систем прават неколку компании како што се Sepura (рачните радиостаници што ги имаат плавите џандари), Motorola (рачни радиостаници кои ги имаат ПЕП, ЕСЗ и ЕБР), Nokia (базни радиостаници во полициските станици), EADS, Hytera, Tait. Сите овие фирми прават ТЕТРА радија.

Инаку мислам дека АРМ користи радија од британската фирма Harris
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty6/7/2012, 19:21

HolyTemple напиша:
Зоран напиша:
HolyTemple напиша:
Сакам да прашам дали АРМ го има воведено ТЕТРА системот за радиокомуникација.

НЕ работиме со Харис
а ТЕТРА е Британска!

Чекај што збориш, навистина не те разбирам.

ТЕТРА е дигитален радиокомуникациски систем наменет за јавните служби. А радиа со ТЕТРА систем прават неколку компании како што се Sepura (рачните радиостаници што ги имаат плавите џандари), Motorola (рачни радиостаници кои ги имаат ПЕП, ЕСЗ и ЕБР), Nokia (базни радиостаници во полициските станици), EADS, Hytera, Tait. Сите овие фирми прават ТЕТРА радија.

Инаку мислам дека АРМ користи радија од британската фирма Harris

Имено и јас мислам не Сепура а Армијата користи ХАРИС РФ-8000 и се компатибилни а дали се умрежени незнам!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воено-полициска радиокомуникациска опрема
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: