ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воено-полициска радиокомуникациска опрема

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty25/10/2014, 18:23

JKD напиша:
Како може 6та управа да користи застарен систем на радио врска ?

Понекогаш ги гледам дека носат TETRA Sepura, понекогаш носат и Аналогни Мотороли на манифестации или собири каде што е претседателот или премиерот. Инаку старите аналогни можат да се користат и поврзат со ТЕТRA уредите.

Инаку и здраството односно Брза Помош веќе е приклучена на TETRA системот исто користат Sepura радиоуреди во друг модел. Остана уште Противпожарна да се приклучи. А оваа година мислам дека завршува последната фаза за проектот за покривање на Македонија под ТЕТRA системот.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty25/10/2014, 20:46

Главната дилема ми е дали доколку сега купам 5 и подоцна уште 5 ќе може да бидат поврзани меѓусебно? Зошто ако може тоа значи дека било кој што ќе има иста или слична радиостаница ќе може да ми се меша во врска. Што се однесува до дометот и до коментарите на странските форуми и јас читам само пофални зборови. Дометот ми е малку нејасен на Б5 моделот стои 3-5 км додека на Б6 моделот 5-10 а ние зборуваме за драстично помали дистанци од 1-1.5 км. Доколку пишува 3 или 5 како најмала дистанца тоа значи дека на таа дистанца би требало да работат добро без разлика на средината ( освен во крајни ситуации - пештери, тунели, два или повеќе рида итн.). А и не знам дали е возможно да се поставуваат лажни спецификации - сепак постојат некои правила.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty25/10/2014, 21:41

Генерал напиша:
Главната дилема ми е дали доколку сега купам 5 и подоцна уште 5 ќе може да бидат поврзани меѓусебно? Зошто ако може тоа значи дека било кој што ќе има иста или слична радиостаница ќе може да ми се меша во врска. Што се однесува до дометот и до коментарите на странските форуми и јас читам само пофални зборови. Дометот ми е малку нејасен на Б5 моделот стои 3-5 км додека на Б6 моделот 5-10 а ние зборуваме за драстично помали дистанци од 1-1.5 км. Доколку пишува 3 или 5 како најмала дистанца тоа значи дека на таа дистанца би требало да работат добро без разлика на средината ( освен во крајни ситуации - пештери, тунели, два или повеќе рида итн.). А и не знам дали е возможно да се поставуваат лажни спецификации - сепак постојат некои правила.

Можат да се поврзат сите бидејќи ќе ги наместиш сите на иста фрекфенција и мислам дека има опција за заклучување на каналот, а за мешање за овој модел незнам бидејќи јас немам користено вакви радиостаници, имам користено од оние кои се продаваат во невада во беверли хилс и ми се има случено да фаќам фрекфенции од таксисти, потоа ја сменив фрекфенцијата во друга и ја заклучив, а додека за овој модел незнам. Дометот ти викам се зависи од теренот кој го користиш, инаку не верувај многу на дометот што е пишан таму бидејќи може да пишат дека фаќаат 50 километри, ама пак ќе кажам дека сето тоа зависи од теренот. Инаку како што читам тие се два различни модели највероватно вториот е нов модел.

Еве јас имам користено од овој модел

http://www.buytwowayradios.com/products/images/motorola/EM1000_l.jpg

A на опаковката ја имаше потполно истата оваа ознака само со други бројки

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Walkie-Talkies-&-Accessories-6

Така да ти викам пред да нарачуваш прашај некој радиоаматер или ако имаш в војска пријатели кои работа со радиокомуникации да ти објаснат или во краен случај ти кажав оди до Ги За Ко и распрашај се што те интересира. Појди и до Визард системи, и тие имаат ваков тип на радиостаници (не истиот модел).
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty26/10/2014, 02:56

Генерал, какви радиостаници сакаш да купиш?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty26/10/2014, 09:58


______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty26/10/2014, 12:33

Eдинствен модел што го имам користено до сега е Моторола ГП 340,не се разбирам многу околу технологијата за врски,претпоставувам дека е постар модел како стој во денешно време?,мислам дека е лесен за прислушкување,неможе да се кодираат станиците,и нема многу голем избор на станици?

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Motorola%20GP340%20Radios_web_image

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Gp340
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty9/12/2016, 18:27
______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воено-полициска радиокомуникациска опрема
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: