ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воено-полициска радиокомуникациска опрема

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:07

Колу знам АРМ не го користи системот TETRA. Инаку HARRIS е американска компанија.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:30

Некој од уредите и возилата за врски кои ги користи АРМ.

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 PUyz9

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 25122009881

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4225

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4226

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4228

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4229

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4230

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4231

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4232

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4233

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 100_4234
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:34

Alvar напиша:
Некој од уредите и возилата за врски кои ги користи АРМ.

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 PUyz9

Некои армии увелико го воведоа ТЕТРА системот. Највероватно и АРМ ќе го воведе, бидејќи нуди можност само со поврзување на полицијата во случај ако е потребна подршка и кординација.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:38

HolyTemple напиша:
Alvar напиша:
Некој од уредите и возилата за врски кои ги користи АРМ.

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 PUyz9

Некои армии увелико го воведоа ТЕТРА системот. Највероватно и АРМ ќе го воведе, бидејќи нуди можност само со поврзување на полицијата во случај ако е потребна подршка и кординација.

Мислам дека се компатибилни еден со друг.
А мвр ги умрежи и постарите моторли во системот само што не се безбедни ( ги слуша секој)
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:41

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 170820101017

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 170820101016

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 170820101015

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 170820101013

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 170820101014
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 00:45

Зоран напиша:
Мислам дека се компатибилни еден со друг.
А мвр ги умрежи и постарите моторли во системот само што не се безбедни ( ги слуша секој)

Ми се чини TETRA работи на принцип со базни станици... додека радио уредиве си работат независно, на сопствени фреквенции.
Дали се компатибилни не можел да знам, во времето кога јас служев на HARRIS уредите, МВР сеуште беше old school. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty7/7/2012, 01:01

Еве како звучи ТЕТРА системот на радиокомуницирањеОвој тип на ТЕТРА рачен радио уред со ознака Motorola MTH800 го имаат ЕБР и ЕСЗ, мислам дека и ПЕП ги има овие модели

Додека овој тип на ТЕТРА рачен радио уред со ознака SEPURA SRP200 го имаат обичниве џандари, алфите и 6та УправаА еве како звучи аналогниот сигнал.Инаку аналогните радиостаници пополека заминуваат во историјата и нивното место го заземаат дигиталните радиостаници, видејќи се иднината на радиокомуникацијата.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty25/10/2014, 16:41

Бидејќи од радиокомуникациска опрема знам само да примам и праќам пораки и да ја ставам на полнач би ви бил благодарен ако некој ми појасни за користење и набавка за приватни цели на радио станици. Имам потреба од неколку па разгледав кај кинезиве и одбрав две.

http://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot-New-Walkie-Talkie-BF-UVB5-5W-99CH-UHF-VHF-Dual-Band-Frequency-Display-Two/1500829064.html

http://www.aliexpress.com/item/Walkie-Talkie-Baofeng-uv-b6-two-way-radio-Dual-Band-VHF-136-174-400-470MHz-UHF/1959338811.html

Она што сакам да знам е: Колку се овие квалитетни ( не ги гледајте цените - тоа понатаму ќе одлучувам ), колку може да се употребуваат во урбана средина и во планина, каква е процедурата за набавка и користење, дали е потребно да се бара посебна фреквенција и додадете се што мислите дека ќе биде од корист.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty25/10/2014, 16:59

Како може 6та управа да користи застарен систем на радио врска ?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВоено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty25/10/2014, 18:02

Генерал напиша:
Бидејќи од радиокомуникациска опрема знам само да примам и праќам пораки и да ја ставам на полнач би ви бил благодарен ако некој ми појасни за користење и набавка за приватни цели на радио станици. Имам потреба од неколку па разгледав кај кинезиве и одбрав две.

http://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot-New-Walkie-Talkie-BF-UVB5-5W-99CH-UHF-VHF-Dual-Band-Frequency-Display-Two/1500829064.html

http://www.aliexpress.com/item/Walkie-Talkie-Baofeng-uv-b6-two-way-radio-Dual-Band-VHF-136-174-400-470MHz-UHF/1959338811.html

Она што сакам да знам е: Колку се овие квалитетни ( не ги гледајте цените - тоа понатаму ќе одлучувам ), колку може да се употребуваат во урбана средина и во планина, каква е процедурата за набавка и користење, дали е потребно да се бара посебна фреквенција и додадете се што мислите дека ќе биде од корист.

За Baofeng радиостанициве читам пофални зборови по странските форуми поточно за овој модел, е сега треба да се распрашаш дали е дозволен овој модел кај нас бидејќи има некое ограничување на фрекфенцијата, и покрај тоа што не се користат со репетитори туку е чисто simplex (разговор меѓу две или повеќе радиостаници без приклучување на фрекфенција и користење на репетитори за пренесување на сигналот), т.е се работи за цивилни комерцијални радиостаници. Најдобро да ги испринташ сликите заедно со спецификациите на овој модел кој што си заинтересиран и да ги однесеш во Ги За Ко, овластен дистрибутер и сервисер за Моторола радиостаниците во Македонија. Они ќе кажат се што те интересира. Јас бев пред месец дена кај нив и прашував за овој модел на Моторола http://www.motorolasolutions.com/US-EN/Business+Product+and+Services/Two-way+Radios/On-site+Business+Radios/DTR+Series/DTR550_US-EN дали е дозволен во Македонија, и ми рекоа дека не може да се донесе бидејќи работи на фрекфенција од 900MHz, а фрекфенцијата за цивилни радиостаници во Европа и Македонија е дозволена за PMR446 MHZ.

За користење на радиостаниците во урбана или планинска се разликува многу. Во урбана средина дометот се движи некаде од 1 до 1. 5 километар бидејќи има згради кои го отежнуваат сигналот. за во планина се подразбира фрекфенцијата е поголема и се движи од 3 до 5 километри секако според тоа какви се теренските и временски услови сигналот и дометот може да вариррат.

Ако не можеш да ги нарачаш од странство, имаш во Wizard Системи, компанија за видео надзор http://www.wizard.com.mk/, која покрај сигурносни камери продаваат и шпионска опрема (камера во часовник, запалка, прислушкувач, блокатори за сигнал итн.), мислам дека продаваа и night vision наочари, a имаат и радиостаници, последен пат кога бев имаа два модела

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воено-полициска радиокомуникациска опрема    Воено-полициска радиокомуникациска опрема - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воено-полициска радиокомуникациска опрема
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: