ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 37  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty20/12/2011, 15:15

Не, кога велам поголема... не мислам на капацитетот кој е исто така 30 куршуми, туку димензиите на рамката се поголеми.. при што уште повеќе допринесува за повисок профил на пушката.
Косоварите купија некои 350-360 парчиња HK G36KV, додека М4-ките се американска донација.
HK е сепак нова пушка која допрва треба да се докаже по боиштава... а и да испеглаат детските болести/мани.
Од HK веќе излегоа информации дека наскоро треба да излезе модернизираната верзија на оваа пушка, а истата ќе учествува и на тестирањата за нова пушка на US Army. Негде имаше и слики... ама во моментов не ми текнува каде ги видов. scratch
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty20/12/2011, 20:26

Таа пушка што ќе ја земеме мора да му удоволува на НАТО стандардот? Мислам дека при одбирање на некоја , во овој случај Г36 , не би требало тоа да игра улога или да не е дозволено нели? Тоа што големината доведува до поголем профил башка.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty20/12/2011, 22:47

Па не, не мора... и Германија е во НАТО па сепак користи не-STANAG рамка, Шпанија исто така е корисник на G36, како и многу други армии кои користат пушки со поинакви оквири и калибри. Турција, Грција, Португал, Норвешка, Естонија и др. кои ја имаат HK G3, Португал и Естонија користат и Galil. Австрија, Австралија, Нов Зеланд, Луксембург и Ирска ја користат Steyr AUG... која има исто поинакви оквири. Да не говориме за земјите од бившиот источен блок кој се тазе членки на НАТО, а кој сеуште го користат АК47 системот.
Би било супер кога би се правел избор за нова пушка на АРМ да има споредни тестови и да се избере најдобриот кандидат... ама се ми се чини дека тоа нема да се случи.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty27/3/2012, 15:56

Serbo
Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 166044_53294643_Serbian_Special_Forces_72SB

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty27/3/2012, 16:02


______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty17/4/2012, 23:49

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty18/4/2012, 22:17

Се прашувам зашто нашиве не направат неколку постери со техниката која ја имаме , вака да привлечат некого... Glava v zid

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Wallpaper_zeleni2-1024x768
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty18/4/2012, 22:24

Zoshto nasheto MO - za striktna razlika od posocheniot Srpski primer - nema voena firma koja kje gi sponzorira kako Ministerstvo (kako shto e toa sluchajot so Srbite) - da go storat istoto..... LaughingNego aj da ve vidam do kolku ste upateni...za "Zastava" M-21 (bilo koja od nejzinite verzii) - znaete ....a shto znaete za "Zastava" M-23? Wink


Aha?! Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty18/4/2012, 22:35

Iko напиша:
Zoshto nasheto MO - za striktna razlika od posocheniot Srpski primer - nema voena firma koja kje gi sponzorira kako Ministerstvo (kako shto e toa sluchajot so Srbite) - da go storat istoto..... LaughingNego aj da ve vidam do kolku ste upateni...za "Zastava" M-21 (bilo koja od nejzinite verzii) - znaete ....a shto znaete za "Zastava" M-23? Wink


Aha?! Twisted Evil

Карабин?
искрено не знам.
не ме бендиа ни 21 а па ова на невидено велам не ми се допага.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty18/4/2012, 22:42

IKO , iko

http://www.zastava-arms.rs/cms/index.php?id=155

ja nema vo katalog M-23 , m-21 S da ama 23 ne.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 37Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 37  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: