ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 19 ... 37  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty14/10/2011, 20:24

Автоматската пушка Застава М-70 7,62 мм е основно пешадиско автоматско оружје и е наменето за неутрализирање и уништување на откриени и маскирани групни и поединечни цели. Опремена со тромблон се користи за уништување на оклопни возила, бункери утврдени згради и за осветлување и зачадување на боиштето.

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) M70AB2


Калибар на цевката: 7,62
Тежина на АП: 3,7 кг
Тежина на РАП со полна рамка: 4,4 кг
Должина на АП: 640 мм
Почетна брзина на зрното: 720 м/с
Теорецка брзина на гаѓање: 600 куршуми/минута
Брзина на гаѓање во борба: 120 куршуми/минута
Максимален домет: 2300 метри
Успешно дејство на цели во воздух: 500 метриЗастава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) YugoM70AB2
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty14/10/2011, 20:35

Имаме и АБ1 ,а разликата помеѓу АБ1 и АБ2 е во тоа што едната е со дрвен односно фиксен кундак,додека другата е со склоплив.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty14/10/2011, 23:08

AlexGreat напиша:
Имаме и АБ1 ,а разликата помеѓу АБ1 и АБ2 е во тоа што едната е со дрвен односно фиксен кундак,додека другата е со склоплив.

Да точно,но немав многу време да барам слики па овие ми дојдоа при рука...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Застава М21 - јуришна пушка   Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty8/12/2011, 00:14

Застава М21 5,56 мм

Застава М21 е современа јуришна пушка,која е произведена во фабриката Застава од Крагуевац,прв пат на јавноста и била прикажана во 2004 година. Јуришна пушка М21 има НАТО калибaр 5,56 мм,и може да уништува цели на далечини до 500 метри.Има можност да користи подцевен фрлач на гранати,јуришна пушка Застава М21 е предвидена да ја замени веке докажаната Застава М70,које е стандарна автомацка пушка во повеке земји. Јуришна пушка Застава М21 постои во две варијанти со долга цефка М21,и со кратка цефка М21С,кои се наменети за специјалните единици на војката и полицијата,најновата верзија на јуришна пушка Застава М21 е М21Ц(Карабин).На јуришна пушка Застава М21 може да се прикачат оптички и ласерски нишани,за дневни или ноќни услови.

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) M21SRB

Основни карактеристики:


Калибар: НАТО 5.56 мм
Почетна брзина на зрното: 914 метри/секунда
Должина на цевката: 460 мм
Должина на пушката: 750 / 988 мм
Тежина на пушката: 3,80 кг
Капацитет нарамката: 30 куршуми
Ефективен домет: 500 метри
Брзина на гаѓање: 560-680 куршуми /минута
Начин на дејствување: автомацки, полуавтомацки

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Puska-zastava_m21

Тежина:
М21 - 3,85 кг
М21С - 3,8 кг
М21Ц - 3,59 кг
Должина:
М21 - 1000 мм
М21С - 925 мм
М21Ц - 856 мм
Должина на цевката:
M21 - 460 мм
M21С - 375 мм
М21Ц - 325 мм

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Puska-zastava_m21_bs_1

Цевка

Цевката кај заставините јуришни пушки во калибар 5,56 мм се произведуваат во две варијанти,класична цевка која има ознака М21 и полигонална цевка М21Б. Цевката е тврдо хромирана што и овозможува подолг век на траење.
• Класична цевка (КЦ)
• Полигонална цевка (ПЦ)

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Automat_M21A

Нишани

Застава М21 е тип на оружје на која е поставен носач на кое е поставена шина и зависно од борбеноата задача може да се постави соодветната нишанска опрема во НАТО стандарди. Кај јуришната пушка М21 постои преден и заден метален нишан, како и основни оптички нишани(ОН),кои се монтираат и служат за гаѓње на цели преку ден:
• ОН М04 „ТЕЛЕОПТИК"
• ОН М04А „ЗРАК"

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) M21_detalj3

БГП-40

На пушката може да се монтира подцевен фрлач на гранати 40 мм (БГП-40) со кој може да се гаѓаат на цели од 50 до 400 метри. Употребата на БГП-40 постигнува се по ефективна огнена моѓ на поединечни и групни цели,лесно оклопни борбени и неборбена возила, користејќи ја димнната граната може да се створити димна завеса до 400 метри.

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) M21_detalj4


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 8/12/2011, 16:06. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty8/12/2011, 01:49

Momak , колку зедовме во АРМ вакви?
Вратете се на почетокот Go down
Mengele

Mengele

Број на мислења : 3

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty13/12/2011, 20:39

Не чини, златна М70 и тромблон да си закачиш и све, ова овде на ништо не личи, тој рускиот федер не го бива ни за курац.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЗастава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty13/12/2011, 21:07

Frogfoot напиша:
Momak , колку зедовме во АРМ вакви?

Кога беше отворен ден на ПСО прошлата година првпат ја видов во вооружувањето на Ренџерите и Волците, па после тоа на парадата на Денот на независноста
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty13/12/2011, 22:25

И од српски извори имам чуено дека пушката не се има прославено. Мислам,да бидеме реални, ни самата држава односно војска кај што се произведува не ја прифати за јуришна АП во нивните редови, а ние се најдовме да опремеме една од најелитните единици на војската со таа пушка.

Најдобро по мене е да се ориентираме на нешто западно што е докажано и чини , ХиК-416 или Г36 е мојот избор.

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty19/12/2011, 21:29

Ќутук е тешка. Башка момциве од ПСО велат дека М90-ката која е исто во 5.56 е далеку подобро решение од М21.
Но сега имаат нови пушки... така да видиме што ќе кажат за нив. Сега за сега се задоволни. Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty19/12/2011, 21:34

А на српскиве форуми читав дека наводно М90-ката многу „драпала„ и „кинела„ од толку избочени метали што имала Shocked Laughing Laughing Laughing

П.С Потешка е од М90 со се гаџетите на неа или општо по спецификација? affraid

Ах тие полимери Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)    Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Застава оружје - производи (М70, М72, М77, М92, М21, CZ99, M57...)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 37Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 19 ... 37  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: