Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Средства за противоклопна борба

Go down 
+11
dzole
Legija91
Goran Apostoloski
su50fighter
Hivemind
shady3
Momak od Gjorce
Alvar
Зоран
kocov
SIG
15 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty4/5/2013, 15:57

Hivemind напиша:
Frogfoot зошто па да не можеме, што е еден Србин, Германец, Хрват или Англичанец нешто повеќе од нас?

Па, Германците и Англичаните се едни од технолошки и научно најразвиените нации воопшто на светот. Со огромна база на развени индустриски капацитети. + тон пари.
Србите и Хрватите имаат каков таков континуитет на воена индустрија која дел ја наследија... а дел и самите ја основаа низ текот на годиниве. Особено Хрватска.
Ние од друга страна, ги скурцавме сите капацитети кои ги имавме во оваа гранка, нови не створивме + ни фали капитал i.e пари.
Единствено нешто кое со малку памет и воља би можеле да го направиме, е да купиме лиценци за одредени производи кој би можеле да ги произведуваме, и кој би биле од корист како за нашите вооружени сили... така и за нашата економија. Тука мислам пред се на муниција за пешадиско оружје, артилериски зрна, минофрлачки мини, рачни гранати, ПТ лансери со проектили, заштитна опрема и сл. Со еден збор, се што и порано се произведувало кај нас а веќе од разно разни причини не.
Конкретно и на Словенците целата наменска индустрија им се базира на откупени лиценци и офсет програма.


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty4/5/2013, 17:57

Опремата која ја кажа Алвар, можеме да ја правиме, не е ништо премногу софистицирано и нешто што претходно не сме го правеле. Значи сме го правеле. Е сега, не мора да измислуваме ново како во Југославија, туку ќе откупиме лиценци, заедно со друга држава можеме да произведуваме, но кај нас нема слух за такво нешто. Колку само муниција продаваат комшииве Срби не сме ни свесни, колку само пари прават од наменската индустрија. Сигурен сум дека сме способни да произведуваме племови, панцири, муниција ... и се др. што наброја Алвар.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter


Број на мислења : 144

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty5/5/2013, 03:10

Барем да се почнит со производство на муниција за сопствени потреби. Со фабриката во самоков си играат пинг-понг, нати ја дајми ја. Ја активираа ли чесите или... Па и оној инстиутот во Прилеп за композитни материјали би можел да биде нешто како база за науката. Факултетите - барем Машинските се баеги назад. Уште го предаваат истото како пред 15-20 години ако не и полошо. Се што се школува и специјализира надвор од државава се економисти и правници. Многу малку технички кадар. Академијата како шо изгледа спие. Барем нешто да почне да се движи- па Словенците цело време во бившата Југа ни продаваа шо велат Србите "Муда за бубреге".
Има еден интересен податок. На времето не беше дозволено (барем не без царина) да се увезува бела техника, телевизори, и шо правеа Словенците - купуваа "резервни делови" - по ѓомити и ги склопуваа дома. После имаа монопол низ Југославија со телевизорите, фрижидерите. Купи го целиот род од Македонија со 10 тина шлепери бела техника - НЕОКОЛОНИЈАЛИЗАМ, и - беа успешни, паметни, способни. Како наеднаш мајката станаа толку економски неспособни. Арно ама законите ги правеше Кардељ па белким им кажвеше по нешто. Па нека го прават то во ЕУ сега да ги видам.
Секоја земја почнува со лиценци и купени технологии. Па и самите професори ни кажуваа дека и Јапонците така почнале, оделе по саем и сликале, кога им забраниле оделе и коментирале во диктафон, кога и то им го забраниле почнале да ја вежбаат меморијата и да памтам шо ќе видат.
Е Кинезите ја научија лекцијата, платија сметка со тешка работа и се на пат да станат Империја. Само ПРВИОТ ЧЕКОР Е СЕКОГАШ НАЈТЕЖОК.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty5/5/2013, 10:56

Slovencite sega gi nema.
NIe sme pak istite.
Вратете се на почетокот Go down
Goran Apostoloski




Број на мислења : 113

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty5/5/2013, 15:24

aplauz aplauz aplauz -за првите...
Glava v zid Glava v zid Glava v zid - за вторите ..хе хе
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty5/7/2013, 14:52

Средства за противоклопна борба - Page 6 Army-military-wallpaper-desktop-background-p-o-ibackgroundz.com
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty10/7/2013, 23:43

Пропаднатиот Ју проект „Друг“,пропаднат поради воените судири што ја зафатија Југославија...изгледа многу иmпресивно,налик на Милан...

Средства за противоклопна борба - Page 6 428_145413288959831_377247894_n

Средства за противоклопна борба - Page 6 403630_145413328959827_568326645_n

Средства за противоклопна борба - Page 6 65870_107135380_drug_1
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty18/7/2013, 10:50

Средства за противоклопна борба - Page 6 995394_601339773230171_350622629_n

Laughing Laughing Laughing 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty18/7/2013, 12:02

Како американците го замислуваат РПГ-7. Very Happy
Инаку ова е Airtronic USA MK777.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty2/8/2013, 13:28

Средства за противоклопна борба - Page 6 0_904ff_6f2c7ab3_XXL

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за противоклопна борба   Средства за противоклопна борба - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за противоклопна борба
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Средства за упад во објекти
» Adolf Hitler - Mein Kampf (Мојата борба)
» ПВО средства на АРМ
» Средства за сузбивање на демонстрации
» Минско експлозивни средства - МЕС

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: