ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty4/5/2013, 15:57

Hivemind напиша:
Frogfoot зошто па да не можеме, што е еден Србин, Германец, Хрват или Англичанец нешто повеќе од нас?

Па, Германците и Англичаните се едни од технолошки и научно најразвиените нации воопшто на светот. Со огромна база на развени индустриски капацитети. + тон пари.
Србите и Хрватите имаат каков таков континуитет на воена индустрија која дел ја наследија... а дел и самите ја основаа низ текот на годиниве. Особено Хрватска.
Ние од друга страна, ги скурцавме сите капацитети кои ги имавме во оваа гранка, нови не створивме + ни фали капитал i.e пари.
Единствено нешто кое со малку памет и воља би можеле да го направиме, е да купиме лиценци за одредени производи кој би можеле да ги произведуваме, и кој би биле од корист како за нашите вооружени сили... така и за нашата економија. Тука мислам пред се на муниција за пешадиско оружје, артилериски зрна, минофрлачки мини, рачни гранати, ПТ лансери со проектили, заштитна опрема и сл. Со еден збор, се што и порано се произведувало кај нас а веќе од разно разни причини не.
Конкретно и на Словенците целата наменска индустрија им се базира на откупени лиценци и офсет програма.


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty4/5/2013, 17:57

Опремата која ја кажа Алвар, можеме да ја правиме, не е ништо премногу софистицирано и нешто што претходно не сме го правеле. Значи сме го правеле. Е сега, не мора да измислуваме ново како во Југославија, туку ќе откупиме лиценци, заедно со друга држава можеме да произведуваме, но кај нас нема слух за такво нешто. Колку само муниција продаваат комшииве Срби не сме ни свесни, колку само пари прават од наменската индустрија. Сигурен сум дека сме способни да произведуваме племови, панцири, муниција ... и се др. што наброја Алвар.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty5/5/2013, 03:10

Барем да се почнит со производство на муниција за сопствени потреби. Со фабриката во самоков си играат пинг-понг, нати ја дајми ја. Ја активираа ли чесите или... Па и оној инстиутот во Прилеп за композитни материјали би можел да биде нешто како база за науката. Факултетите - барем Машинските се баеги назад. Уште го предаваат истото како пред 15-20 години ако не и полошо. Се што се школува и специјализира надвор од државава се економисти и правници. Многу малку технички кадар. Академијата како шо изгледа спие. Барем нешто да почне да се движи- па Словенците цело време во бившата Југа ни продаваа шо велат Србите "Муда за бубреге".
Има еден интересен податок. На времето не беше дозволено (барем не без царина) да се увезува бела техника, телевизори, и шо правеа Словенците - купуваа "резервни делови" - по ѓомити и ги склопуваа дома. После имаа монопол низ Југославија со телевизорите, фрижидерите. Купи го целиот род од Македонија со 10 тина шлепери бела техника - НЕОКОЛОНИЈАЛИЗАМ, и - беа успешни, паметни, способни. Како наеднаш мајката станаа толку економски неспособни. Арно ама законите ги правеше Кардељ па белким им кажвеше по нешто. Па нека го прават то во ЕУ сега да ги видам.
Секоја земја почнува со лиценци и купени технологии. Па и самите професори ни кажуваа дека и Јапонците така почнале, оделе по саем и сликале, кога им забраниле оделе и коментирале во диктафон, кога и то им го забраниле почнале да ја вежбаат меморијата и да памтам шо ќе видат.
Е Кинезите ја научија лекцијата, платија сметка со тешка работа и се на пат да станат Империја. Само ПРВИОТ ЧЕКОР Е СЕКОГАШ НАЈТЕЖОК.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty5/5/2013, 10:56

Slovencite sega gi nema.
NIe sme pak istite.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty5/5/2013, 15:24

aplauz aplauz aplauz -за првите...
Glava v zid Glava v zid Glava v zid - за вторите ..хе хе
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty5/7/2013, 14:52

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Army-military-wallpaper-desktop-background-p-o-ibackgroundz.com
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty10/7/2013, 23:43

Пропаднатиот Ју проект „Друг“,пропаднат поради воените судири што ја зафатија Југославија...изгледа многу иmпресивно,налик на Милан...

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 428_145413288959831_377247894_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 403630_145413328959827_568326645_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 65870_107135380_drug_1
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty18/7/2013, 10:50

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 995394_601339773230171_350622629_n

Laughing Laughing Laughing 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty18/7/2013, 12:02

Како американците го замислуваат РПГ-7. Very Happy
Инаку ова е Airtronic USA MK777.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty2/8/2013, 13:28

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 0_904ff_6f2c7ab3_XXL

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 15Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: