ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty7/1/2013, 12:45

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинРачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty28/1/2013, 00:29HAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty28/1/2013, 00:50

Сам себе го убијал. Алаху Акбар! Laughing

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty28/1/2013, 01:48

Не сваќам што се случи, не ми изгледа како да го постави задниот дел пред себе па млазот да го спржи? Rolling Eyes Да не го погоди некој со поголем калибар во тој момент пошто гледам многу гадна рана, или?

Инаку, овој снимателов ептен се откорна од плачење..го погоди в срце! Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty19/4/2013, 15:29

Зарем не забележа дека е глупак, пред истрел кога треба да биде мирен и добро позициониран од го измести малку од рамото па затоа и толку беше јака реакцијата, ова е слично како она видеото во босна пак со алаху акбар Smile

Еве примети од 1:8 до 1:10 ќе забележиш колку е забеган дури и со другата рака го држеше неправилно.

Само што овде користат мин офрлач и има монтажа како со ласер ги гаѓаат а ако погледнеш повнимателно ќе увидиш дека операторот греши и си го добива.

Знаеш тоа е јутјубЗа релевантност оцени Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty30/4/2013, 13:32

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 534883_155249831309510_2009636241_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 533277_155249997976160_2070025061_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 5781_155249721309521_792535111_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 536918_155249607976199_226328140_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 64297_155249507976209_387565009_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 73364_155249454642881_1461775510_n

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 555851_155249041309589_1271876285_n

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty4/5/2013, 09:13

http://serbian.ruvr.ru/2013_05_02/Rusija-pochinje-prozivodnju-novog-raketnog-bacacha/ а може ли ова да се произведува лиценцно кај нас. Мислам имаме ли ние технологија и знаење за ова?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty4/5/2013, 11:14

Зависи, сепак самостојно мислам дека не би можеле. Ние можеме Золји да правиме, нешто пософистицирано не верувам без претходна обука, купување технологија и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty4/5/2013, 12:14

Само лансери можеме какви сакаш.
А ракети и во СФРЈ с еправеа во Слобода Чачак.
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty4/5/2013, 15:12

Frogfoot напиша:
Зависи, сепак самостојно мислам дека не би можеле. Ние можеме Золји да правиме, нешто пософистицирано не верувам без претходна обука, купување технологија и сл.

Frogfoot зошто па да не можеме, што е еден Србин, Германец, Хрват или англичанец нешто повеќе од нас??

Во конкретниов случај нас ни требаат финансиски средства и кооперација со странски партнер (Израел,Украина и како добри опции се повторна реактивација на Екс Ју воената индустрија имено цфврсто сум убеден дека ако неќат србите гарант Хрватите или словенците ќе се сложат да работат на заеднички проекти бидејќи сите знаеме што значеше 11 октомври(само кога би знаеле кој удел го има за М-84 тенкот) понатаму самоков, МЗТ и уште 20 средни фирми, моменталнбо извезуваме електрични т.е матични плочи за Руската Армија и нивните системи на хеликоптери на ПВО а дома увезуваме пушки Glava v zid Glava v zid

Можеме да развиеме солиден противтенковски систем, ние имаме база за тоа па и кадар, сега штета е што гиганти како ОХИС, Топилница и ХИВ Југохром и многу други се оставени на забот на времето но имајќи ги предвид трендовите во противоклопната борба и фактот дека Ракета е поголема азакана за тенк о9тколку друг тенк, ние можеме многу да добиеме одс развој на системи за противоклопна борба и пешадиско вооружување(овде мислам на наши пушки кои ќе користат и камера, термален sight и слично) бидејќи побарувачката е невидена досега, имено по падот на Берлинскиот ѕид се "успаа" многу држави кога е во прашање одбраната, а ние поради санкциите можевме уште тогаш да започнеме најдобар пример е словенија која 70% од муницијата и грубо две третини од вооружувањето е домашно.

Мое лично мислење е дека можеме ама како што напиша еден колега:

"приоритетите се други"

со што се согласувам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)   Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...) - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Рачни ПО ракетни фрлачи (RPG, Zolja, AT-4...)
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 15Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: