Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
+8
Momak od Gjorce
Alvar
Makedon
Fenix955
Profesionalec
beowulf
Генерал
SIG
12 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 21  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty20/11/2013, 18:24

Планираш сам да полниш муниција? Ти се собрале бајаги празни патрони. Smile 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty20/11/2013, 22:41

Alvar напиша:
Планираш сам да полниш муниција? Ти се собрале бајаги празни патрони. Smile 
Што мислиш зошто ги берам и зошто од кинеската страна порачав дигитална вага со прецизност од 0.01г?Very Happy Прашањето е колку е исплатливо сам да полниш муниција. Јас ако полнам, а би полнел кога би нашол машина за полнење, би полнел повеќе од мерак. Последен пат кога ги видов цените на компонентите за полнење беа: 2 денари капислите, 250г барут(Милан Благојевич - Лучани мислам се викаше фирмата) - 500 денари. На опаковката пишуваше 2г барут оди во еден фишек калибар 12 или тоа значи 4 денари за барут од полнење. Опаковка од 100 тапи е 150 денари односно 1.5 денар за тапа. Е сега не ја знам цената на сачмите по килограм ама тешко дека ќе биде под 300 денари од килограм. Најисплатливо е човек сам да топи олово и да лие сачми ама и за тоа треба посебна печка за топење и сад со дизни за калибрација. Одпадно олово е 100 денари килограм...во Србија мислам дека килограм сачми е 350-400 динари. Да се вратам на математиката....ако сачмите килограм се 300 денари(ако воопшто негде се продаваат), а за еден фишек треба 32-34г сачми, тоа е 10 денари за сачми по полнење. Значи еден домашен патрон кошта 2 денари каписла + 4 денари барут + 1.5 денари тапа + 10 денари сачми = 17.5 денари за компоненти во стара чаура. Еден нов грчки фишек Club Nova e 18 денари.
Еден комшија, стар човек Бог да го прости за своето чифте 16ка полнеше патрони на многу интересен начин без никакви машини или алати. Капислата не е проблем, ја избиваше со чивија, а новата со потчукнување ја набиваше во чаурата, тапите ги сечеше со замба(алат со кружен профил) од картон, а патроните наместо со машина ги затвораше со стопен восок. Над сачмите ставаше тапа од картон, а потоа над тоа стопен восок. Интересна работа.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty20/11/2013, 22:47

beowulf напиша:
Што мислиш зошто ги берам и зошто од кинеската страна порачав дигитална вага со прецизност од 0.01г?
Не знам, не знам... сомнително беше тоа со прецизната вага. Very Happy 
Него знам дека постариве често сами си ги полнеа патроните... дали порано материјалите беа поевтини, или новата муниција беше поскапа не знам.
Инаку сачми се продаваа на времето во Микеи, а имаше и во продавницата за оружје во ТЦ Капиштец. Дали има сеуште, не би знаел.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty20/11/2013, 23:03

Незнам зошто порано старите повеќе полнеле муниција, најверојатно фабричката муниција била скапа и ја немало доволно. Дедо ми Бог да го прости уште на времето(пред 35-40 години) кога го купил чифтето имал и алат за полнење. Чифтето му го зела полицијата, а од алатот остана уште машинчето за вадење и ставање каписи(ќе го сликам да го видите). Имам и една интересна оргинал кутија од црн барут за полнење на сачмарки, ќе ја сликам и таа да ја видите.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty6/1/2014, 23:42

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 1187077_10152119421436870_149637797_n
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty7/1/2014, 00:46


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty8/1/2014, 22:29

Frogfoot напиша:
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 1187077_10152119421436870_149637797_n

Интересно е што пред да се воведат специјализирани тешки калибри(како на сликата) за тешки митралези и противтенковски пушки, првите обиди да се подобри ефикасноста на пешадиското оружје против првите оклопни возила, освен користењето муниција која има панцирни зрна, односно зрна со челично јадро, било и тоа што војниците ги ваделе зрната од муницијата и истите ги ставале, но обратно, со шилестиот дел во чаурата, а задниот дел од зрното напред. На овој начин во чаурата се ослободувало уште малце место за барут па затоа освен што ги менувале зрната и дотурвале барут за додатна моќ на зрното. Чудно, но функционирало. Ова го правеле германците во првата светска војна кога оклопните возила биле со слаб оклоп, па можеле и со обична маузерка да му нанесат голема штета.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty8/1/2014, 22:33

Alvar напиша:

Оваа боло муниција добра е за сопки ставање, за друго мало морген. Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty10/1/2014, 13:16


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty26/1/2014, 22:52

Уф! Ова така да му го фрлиш на човек ќе го утепаш.  Shocked 
http://bearingarms.com/g2-researchs-r-i-p-is-the-last-round-youll-ever-need-um-no/
http://g2rip.com/


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 13 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 13 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 21  Next
 Similar topics
-
» Касетна (cluster) муниција

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: