ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Македонската воено-одбранбена индустрија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   24/3/2015, 14:40

Eве поопширно

Француската воена индустрија бара и партнери и зделки во Македонијаhttp://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=64875
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   24/3/2015, 14:43

Претпоставувам дека ова би било подобро неголи зделка со индијците ?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   25/3/2015, 14:40

Вработените во „Еурокомпозит" бараат средба со владини претставници

Претседателот на синдикалната организација на прилепски „Еурокомпозит" Трајче Стојаноски на денешната прес-конференција побара средба со владини претставници, на која ќе ги образложат проблемите со кои се соочува оваа компанија.

- Бараме средба со премиерот Никола Груевски и со неговиот тим за да ги образложиме проблемите, за да се побара решение што ќе биде од корист за сите. „Еурокомпозит“ е државна фирма и е еден од четирите загубари кој е со нерешен статус. Имаме неплатено за пензиско и здравствено осигурување од шести месец 2012 година. Просечната старост на вработените е 56 години. За лекување во градската болница се издаваат некакви потврди, но за потешки зафати, се лекуваме приватно. Не се исплатени девет плати, од кои 6 плати од 2012 и 2013. Платена е цела 2014, но од јануари нема исплата. Вчера беше доисплатена платата за декември 2014 година. Бараме повторно средба за да дојдеме до решение, изјави Стојаноски.

Основната синдикална организација, посочи тој, има свои предлози за да се надмине ситуацијата и доколку може да бидат вклопени во некои од владините мерки.

- Се надеваме дека Министерствата за одбрана и за внатрешни работи ќе  овозможат да работиме за нивните потреби за оваа година да имаме обврски. Предлагаме и ја молиме владата и нас, вработените, околу 300 од „Еурокомпозит“ да не вклопат во мерките, да ни ги плаќаат придонесите до пензионирање. Да се исплатат заостанатите придонеси и да има социјален пакет за вишокот вработени, како што се случи за 60-ина вработени во 2013 година. Сега би се пријавиле 150 до 200 вработени со што ќе се растовари фирмата од превработеноста. Потоа предлагаме и продажба на компанијата, вели Стојаноски.

Според Лазар Ангелески, претседател на Регионалниот синдикален совет во Прилеп со добра волја може да се најде решение.

-  Крајно време е да се изнајде решение. Ова е државна фирма и затоа се обраќаме до владата. Мислам дека за околу 300 вработени во „Еурокомпозит“ и за 200 од загубарот „Емо“ со добра волја може да се најде решение со социјални пакети, а потоа и со одлука да се регулираат придонесите. Единствени работници во Македонија се што немаат здравствено осигурување, изјави Ангелески.

http://vecer.mk/ekonomija/vrabotenieto-vo-eurokompozit-baraat-sredba-so-vladini-pretstavnici
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   2/4/2015, 15:44

Посета на Металната индустрија Брако од Велес

Во рамките на активностите за одбележување на „15-ти Април-Ден на Командата за обука и доктрини”, вработените во касарна ,,Алексо Демниевски Бауман“-Велес на ден 02.04.2015 година реализираа посета на фабриката за метална индустрија „БРАКО“ од Велес.

За време на посетата, менаџерите и инженерите на фабриката ,,БРАКО“ ги запознаа присутните старешини и цивилни лица со краткиот историјат на металната индустрија, како и со целокупниот моментален производствен процес. За време на посетата е истакнато дека оваа фабрика до сега во повеќе наврати остварувала соработка со Армијата на Република Македонија преку производство на повеќе наменски производи за армијата, меѓу кои како најзначајни се издвоени товарната кујна –авто – приколка, војничките касети, конструкции за шатори и друго, кои и денес се во употреба во единиците на АРМ.

http://www.arm.mil.mk/vesti/kod/2015/04/poseta_brako.html

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 00:16

Ви текнува на фабриката во Сопиште со експлодира што загинаа неколку работници?

ИЦЕ МАК

http://www.icemak.com.mk/home.html
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 00:20

HolyTemple напиша:
Ви текнува на фабриката во Сопиште со експлодира што загинаа неколку работници?

ИЦЕ МАК

http://www.icemak.com.mk/home.html
Да
ама ул бојмија не ме асоцира на она у Припор.
Ми личи на нешто купи препакувај.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 10:42

Да не е некаков наследник на Макпетрол погонот за градобијни ракети?

Цитат :
ICEMAK is established in 2005, and it has evolved from many years of work in the field of defence and weather modifications by the leading chemists and company's in this fields. In the beginning the company dealt only with production of weather modification products, and in 2009 started with the production of less lethal ammunition and devices.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 13:59

Alvar напиша:
Да не е некаков наследник на Макпетрол погонот за градобијни ракети?

Цитат :
ICEMAK is established in 2005, and it has evolved from many years of work in the field of defence and weather modifications by the leading chemists and company's in this fields. In the beginning the company dealt only with production of weather modification products, and in 2009 started with the production of less lethal ammunition and devices.
Teas temko e ozbilna firma i ne veruvam deka im go podaril patentot.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 15:39

Прв пат слушам за фирмава,интерсно...ова ми падна во очи највише

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   14/10/2015, 17:12

Гледам дека се увозници или застапници на доста големи компании:
http://www.icemak.com.mk/t-r-a-d-e.html

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонската воено-одбранбена индустрија
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 18Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Воени новитети-
Отиди до: