ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Македонската воено-одбранбена индустрија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/9/2016, 23:19

Позната ми е ЗениКо, но истата произведува делови кои се компатибилни со АК47/74. За М70 се наоѓаат додатоци, но не се толку чести како кај останатите верзии на АК.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3704

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   3/10/2016, 22:54

Сува лепота уште да биде
peggio напиша:
Во Македонија ќе се гради фабрика за оружје и муниција
http://tvnova.mk/vesti/makedonija/ekskluzivno-vo-makedonija-ke-se-gradi-fabrika-za-oruzhje-i-municija/

Станови, фабрики, координативни центри, воздухопловство.... па, па, па....

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Predator1990Број на мислења : 7

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   3/10/2016, 23:24

Американска инвестиција: Македонија ќе произведува оружје и муниција за НАТО
МАКЕДОНИЈА 03.10.2016 21:44

Фабрика за производство на оружје и муниција за потребите на земјите членки на НАТО алијансата е новата инвестиција која денеска министерот за одбрана Зоран Јолевски ја најави на „ТВ Нова“

– Фабриката ќе започне со работа во јули следната година. Во првата фаза од работењето ќе се произведува муниција, а неколку месеци подоцна и повеќе видови на оружје. Оваа фабрика ќе биде направена целосно според стандардите на НАТО – истакна Јолевски.

Тој додаде дека со ова Македонија ќе стане моќен производител на оружје.

– Се работи за американски инвеститор. Мошне значајно е да се напомене дека производството од фабриката ќе биде наменето целосно за извоз во земјите-членки на НАТО алијансата – соопшти Јолевски и додаде дека инвеститорот понатаму ќе инвестира и во други видови производство во Република Македонија

http://republika.mk/661834
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   3/10/2016, 23:34

Зоран напиша:
Сува лепота уште да биде
peggio напиша:
Во Македонија ќе се гради фабрика за оружје и муниција
http://tvnova.mk/vesti/makedonija/ekskluzivno-vo-makedonija-ke-se-gradi-fabrika-za-oruzhje-i-municija/

Станови, фабрики, координативни центри, воздухопловство.... па, па, па....

Фино Зоки, копи пејст, а? Rolling Eyes

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3704

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   3/10/2016, 23:37

Alvar напиша:
Зоран напиша:
Сува лепота уште да биде
peggio напиша:
Во Македонија ќе се гради фабрика за оружје и муниција
http://tvnova.mk/vesti/makedonija/ekskluzivno-vo-makedonija-ke-se-gradi-fabrika-za-oruzhje-i-municija/

Станови, фабрики, координативни центри, воздухопловство.... па, па, па....

Фино Зоки, копи пејст, а? Rolling Eyes

Sad Sad Sad

Me fati ne me tuzhi lol!

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   4/10/2016, 00:07

Сликата на каверот од видеотот е крш Smile
замисли ставно се прај 1911 кај нас Smile

За наше добро
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 826

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   11/11/2016, 16:30

Moже ли нашата наменска индустрија доколку се вложи во неа да ја копира модернизацијата подолу ? Wink
http://defence-blog.com/army/more-details-of-new-mandusam-general-hawkeye-105mm-self-propelled-howitzer.html
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3704

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   11/11/2016, 22:30

РИС напиша:
Moже ли нашата наменска индустрија доколку се вложи во неа да ја копира модернизацијата подолу ? Wink
http://defence-blog.com/army/more-details-of-new-mandusam-general-hawkeye-105mm-self-propelled-howitzer.html
Ni sluchajno!

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   17/11/2016, 22:53

16.11.2016 19:17
Американска фабрика од наменската индустрија ќе се гради кај село Крапа
линк

Американска фабрика од наменската индустрија на почетокот на месец декември ќе почне да се гради во близина на село Крапа-Бродско. За изградба на новата фабрика американската компанија од Њујорк, како единствен понудувач денес купи 100 000 метри квадратни површина во атарот на село Крапа, на 1,5 километри оддалеченост од регионалниот пат Брод-Прилеп.

-На денешното јавно наддавање како единствен понудувач американската компанија од градот Њујорк, во атарот на село Крапа во месноста „Полце“ купи 100 илјади метри квадратни, каде на почетокот на месец декември ќе почне изградбата на првите од двете фабрики за производство на муниција за потребите на НАТО пактот, и каде се очекува вработување на 200 невработени лица. Наменската фабрика ќе биде завршена до почетокот на летото, а од продажбата на оваа парцела Општина Македонски Брод инкасира 7,5 милиони денари - рече градоначалникот на општина Македонски Брод, Милосим Војнески.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   18/11/2016, 22:06

Предизборно,за два дена два текста...

18.11.2016 11:05
Оружје и муниција за НАТО ќе се произведуваат во Бродско
линк

Американска компанија од наменската индустрија во близина на селото Крапа, Бродско, ќе гради фабрика за производство на оружје и муниција. Фабриката ќе се гради во две фази, најпрво ќе биде изградена помала фабрика за производство на муниција, за потоа да биде изградена и поголемата фабрика за производство на оружје. За оваа намена, американската компанија како единствен понудувач пред два дена купи 100.000 квадратни метри земјиште во атарот на селото Крапа, на 1,5 км од регионалниот пар Брод - Прилеп.

- На вчерашното јавно наддавање американска компанија за производство на оружје и муниција, како единствен понудувач, во атарот на селото Крапа во месноста Полце купи 100.000 квадратни метри земјиште, каде што наскоро ќе почне изградбата на фабриката за муниција во која се очекува вработување да најдат 200 невработени лица. Истата таа ќе се протега на површина од 2.000 квадратни метри, а целокупното производство ќе биде наменето за НАТО. Нашата општина се потруди навремено да ја урбанизира оваа парцела и до 5 декември ќе биде издадена дозвола за градба за потребите на американската фабрика, која според зборовите на нејзините менаџери што вчера престојуваа во Македонски Брод, ќе биде завршена до почетокот на летото - најави бродскиот градоначалник Милосим Војнески.

Во втората фаза на оваа парцела ќе биде изградена и фабрика за оружје, исто така за потребите на НАТО.
- Покрај изградбата на фабриката за муниција, на истиот локалитет во втората фаза ќе се изгради и фабрика за производство на оружје за потребите на НАТО. Втората фабрика ќе биде нешто поголема и се очекува да вработи нови 400 невработени лица. Оваа инвестиција ќе значи и преродба за нашата општина, каде што покрај парите од продажбата на парцелата во износ од 7,5 милиони денари, работно ќе бидат ангажирани 600 невработени лица, со што во значителна мера ќе се намали невработеноста во општината, а со тоа и миграцијата на жителите од овој крај. Новата фабрика ќе биде на само 1,5 км од превојот Барбарас - додаде првиот човек на бродската администрација.
Инаку американската компанија е од Њујорк
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонската воено-одбранбена индустрија
Вратете се на почетокот 
Страна 13 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Воени новитети-
Отиди до: