ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Македонската воено-одбранбена индустрија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
АвторПорака
РИСБрој на мислења : 826

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   18/11/2016, 22:54

Има инфо одприлика што оружје ќе се произведува и дали со дел од него ќе се модернизира АРМ ?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 16:23

Броудстоун Дифенс ја потврди инвестицијата во Македонски Брод - Во пет хали ќе работат 200 работници
http://sitel.com.mk/broudstoun-difens-ja-potvrdi-investicijata-vo-makedonski-brod-vo-pet-hali-kje-rabotat-200-rabotnici

Македонија ќе произведува муниција и лично наоружување за НАТО
http://vecer.mk/makedonija/makedonija-kje-proizveduva-municija-i-lichno-naoruzhuvanje-za-nato
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 16:30

Вајда е оваа фирма

http://www.broadstonedefense.com/Index
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 16:36

Некако ми е сумлива фирмава...
https://www.facebook.com/BroadstoneUSA/


New ammunition and firearms production facility planned for Macedonia.Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3704

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 17:51

Veb sajtot
slushal do sega nekoj od forumov za niv


http://www.broadstonedefense.com/

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 18:00

Momak od Gjorce напиша:
Некако ми е сумлива фирмава...
https://www.facebook.com/BroadstoneUSA/

Чим е со лав. Very Happy

Странава им е правена од македонска веб компанија.
http://www.ifkreativa.com/

Претпоставувам дека станува збор за некој приватен офшор дил со кој некој од нашиве ќе си врши личен бизнис (доколку сето ова се оствари, лично мислам дека шансите од ова да излезе нешто се 5%). За оваа фирма се до денеска немав чуено.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 18:28

Македонија ќе произведува муниција и лично вооружување за НАТО

Во Македонија почнува изградбата на најсовремена фабрика за оружје, муниција и опрема. Американската Броудстоун Дифенс денеска и официјално го означи почетокот на инвестицијата вредна пет милиони долари во месноста Барбарос, кај Македонски Брод, каде на 10 хектари е предвидено да има пет хали за производство, една административна зграда и дел за складирање.

Реализацијата на проектот треба да заврши до крајот на мај идната година кога ќе стартува и тест-производството, а редовното производство се очекува од јули 2017. Вработени ќе бидат повеќе од 200 лица.

Како што рече министерот за одбрана Зоран Јолевски, Броудстоун Дифенс ќе трансферира најсовремена технологија во Македонски Брод од каде американската војска и земјите членки на НАТО ќе снабдуваат муниција и лично наоружување.

– Оваа инвестиција има повеќе значење. Покрај отворањето нови работни места, Македонија ќе добие и најсовремен производствен погон за муниција и лично наоружување според стандардите на НАТО. Но, ова е воедно и многу значаен чекор напред во зајакнување на борбената готовност на Армијата на Република Македонија - истакна Јолевски.

Според него, еден од проектите за модернизација на АРМ е конверзија на личното наоружување на припадниците на Армијата со она на НАТО членките.

– Овој проект ќе го финансираат САД и со него практично ќе имаме производител на територијата на Македонија за муниција која во иднина ќе ја користи АРМ. Броудстоун Дифенс веќе има и договори за извоз во следните неколку години, но АРМ ќе добие приоритет ако се покаже дека за тоа има потреба - подвлече Јолевски.


Броудстоун Дифенс разгледувала повеќе локации за фабриката, но, како што истакна основачот Денис Прат, ја одбрала Македонија поради одличната геостратешка положба и поволната бизнис клима.

Фабриката за муниција е прва од неколкуте проекти што Броудстоун Дифенс ги планира во Македонија. Јолевски за време на посетата во Вашингтон минатиот месец бил информиран за идните планови на компанијата и новите производствени погони во Барбарос. – Со реализацијата на овие планови, локацијата ќе стане центар за наменската индустрија не само во Македонија, туку и пошироко во регионот - рече Јолевски.
http://plusinfo.mk/vest/95855/makedonija-kje-proizveduva-municija-i-licno-vooruzuvanje-za-nato

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 18:41

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   7/12/2016, 20:06

Вајда до сега немаат ништо произведено
Ако приметив добро го нудат и Криволак за вежби?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   3/1/2017, 23:24

Случајно налетв на странава
https://www.facebook.com/eurokompozit/?ref=page_internalВратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонската воено-одбранбена индустрија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонската воено-одбранбена индустрија
Вратете се на почетокот 
Страна 14 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Воени новитети-
Отиди до: