ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Next
АвторПорака
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   24/5/2014, 23:39

Alvar напиша:
Колкот не е заштитен со панцирот. Доколку те погодат со панцирно зрно.. не те спасува ништо.
Инаку има три типа на панцири, оние кој се изработени само од кевлар... кои се полесни и можат да се носат скриени под облека.
Носач на панцирни плочи, на коj се монтираат предна и задна балистичка плоча... а на некои и странични плочи.
Како и комбинација од двата, т.е. елек во кој има кевлар, а од напред и одзади има носачи на балистички плочи. Од овие последниве имам носено во АРМ и беа производ на српски Миле Драгич.
Тежок, неудобен и непрактичен елек на кој војниците често ги вадеа плочите за да бидат полесни.

Абе имаше такви панцири,имам видено...висат баш на колковите...
Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   24/5/2014, 23:43

http://www.eurokompozit.mk/product/mk/balisticki-ploci/ што е разликата меѓу една и друга плоча..?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   24/5/2014, 23:52

Нивото на заштита.

JKD напиша:
Абе имаше такви панцири,имам видено...висат баш на колковите...

P.S. Прати слика од тие панцирите да видиме.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   29/6/2014, 01:14

JKD напиша:
Хаха,не не,само му напраи дупка,како модрица...лошо изгледаше,многу лошо,ама не пробуши внатре...куршумот остана во панцирот,ама направи модрица од ударот..

И имам гледано во други единици,мислам САЈ или ПТЈ,имаа панцири со заштита и за делот кај препоните,односно колковите...а имам гледано докуметнарец за 2001,каде што војник на стража бил погоден од снајпер,баш во тој предел и останал засекогаш инвалид...и баш си помислив,кога би имал таков панцир,би требало да не се деси тоа...

Мислиш за овој систем (појас и адаптер) ?

http://www.cryeprecision.com/P-BLC03902000/Chassis-Stkss%E2%84%A2-Adapter


Или Мислиш на овој  OTV Incereptor Plate Carrier??

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   6/8/2014, 01:09


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9812

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   4/11/2014, 14:52

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   1/12/2014, 17:28


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9812

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   20/1/2015, 12:12

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   23/1/2015, 17:36

Дечки, се отвори новиов дуќан кај универзална... Camouflage, поминал некој?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Braveheart993

avatar

Број на мислења : 43

ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   23/1/2015, 17:57

Немаат ништо на фб, а и страницата уште им е во изработка. Требало до сега да го средат тоа. Како и да е би требало да се помине деновиве.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
Вратете се на почетокот 
Страна 17 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: