Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 1. Пешадиска Бригада

Go down 
+21
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
dzole
Alvar
Panter
икс
bucko123
Braveheart993
ESN
AntiLigushi
leopard
РИС
SIG
Dejan N
Зоран
BABUN
Smrtnikot
JKD
Генерал
Legija91
Macedonian Knight
25 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Next
АвторПорака
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty10/5/2017, 02:29

Зоран напиша:
BoyfromKavadarci напиша:
Колку што се гледа по сликите војниците не носат заштитен панцир на нив ? а и овие шлемовите нели се слаби за еден војник во 2017 година ,ми изгледаат како некои од 2ра светска војна ? Rolling Eyes
Boy aj ne se shegaj so nas.
Kako vide deka e od II sv vojna - pa i nekvaliteten?

Шлемовите ни се на нивоу, он че ни ѓи вреЏа.
Разочарао си нас као колега форумџија

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: ..   1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 00:24

Зоран напиша:
BoyfromKavadarci напиша:
Колку што се гледа по сликите војниците не носат заштитен панцир на нив ? а и овие шлемовите нели се слаби за еден војник во 2017 година ,ми изгледаат како некои од 2ра светска војна ? Rolling Eyes
Boy aj ne se shegaj so nas.
Kako vide deka e od II sv vojna - pa i nekvaliteten?

https://thumb1.shutterstock.com/display_pic_with_logo/1779134/515218858/stock-photo-portrait-of-young-american-soldier-ww-gi-s-515218858.jpg  Шлемот ми изгледа ептен едноставен и за тоа реков ''нели се слаби'' не реков да слаб е и не квалитен е ,туку само прашав ,одма грешка сваќате , оти мене ми изгледа таков дека е исто баш како на сликата за тоа .. Може сум и грешка само прашав.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/55/00/b2/5500b287d4071a413faf959eeb01d9df.jpg А вие па може вака го гледате Very Happy Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: ..   1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 00:29

Legija91 напиша:
Зоран напиша:
BoyfromKavadarci напиша:
Колку што се гледа по сликите војниците не носат заштитен панцир на нив ? а и овие шлемовите нели се слаби за еден војник во 2017 година ,ми изгледаат како некои од 2ра светска војна ? Rolling Eyes
Boy aj ne se shegaj so nas.
Kako vide deka e od II sv vojna - pa i nekvaliteten?

Шлемовите ни се на нивоу, он че ни ѓи вреЏа.
Разочарао си нас као колега форумџија

Ако се на нивоу , тогаш грците може вода да ни носат , па и сите други војски Cool
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 00:52

Стандарден PASGT шлем, ништо посебно... кевлар кацига изработена од Еурокомпозит - Прилеп.
https://en.wikipedia.org/wiki/Personnel_Armor_System_for_Ground_Troops
http://www.eurokompozit.mk/product/mk/balisticki-shlem-pasgt/

Сепак, пружа далеку подобра заштита од металниот WWII М1 шлем што си го дал како пример.  Smile
https://en.wikipedia.org/wiki/M1_helmet


Нормално, денес и PASGT концептот е веќе одамна надминат, има далеку помодерни, поергономски, поудобни, и секако полесни решенија... како ECH, ACH, Ops-Core FAST, Revision Batlskin Cobra, Crye Airframe, Team Wendy EXFIL... итн, итн, итн... да не ги набројувам, побарајте ги на Google ќе видите на што мислам.

Арно ама, како и за секој друг сегмент на опрема или оружје во АРМ, сето ова погоре е во доменот на научна фантастика, и никогаш нема да го видиме на нашите војници... освен ако некој не се смилува и ни го даде... во што не верувам.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 10:50

Alvar напиша:
Стандарден PASGT шлем, ништо посебно... кевлар кацига изработена од Еурокомпозит - Прилеп.
https://en.wikipedia.org/wiki/Personnel_Armor_System_for_Ground_Troops
http://www.eurokompozit.mk/product/mk/balisticki-shlem-pasgt/

Сепак, пружа далеку подобра заштита од металниот WWII М1 шлем што си го дал како пример.  Smile
https://en.wikipedia.org/wiki/M1_helmet


Нормално, денес и PASGT концептот е веќе одамна надминат, има далеку помодерни, поергономски, поудобни, и секако полесни решенија... како ECH, ACH, Ops-Core FAST, Revision Batlskin Cobra, Crye Airframe, Team Wendy EXFIL... итн, итн, итн... да не ги набројувам, побарајте ги на Google ќе видите на што мислам.

Арно ама, како и за секој друг сегмент на опрема или оружје во АРМ, сето ова погоре е во доменот на научна фантастика, и никогаш нема да го видиме на нашите војници... освен ако некој не се смилува и ни го даде... во што не верувам.

Да не именувам еминентен експерт , дописник з аспецијализрани ревии
Но коментарот на кратекое соврмениот воин стана МАНЕКЕН -с еповеке сликан.
ПГСТ е правен да пружа заштита ие робусен.
Композитните саради подобра видливост се по отоворени по лесни и покриваат мал дел од главта ,
Ете толку од мене.
Е сега мајкро дајнема - Кевлар 5 - ТиКарбид се з анас на форум научна фантастика.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 11:11

Не ја заборавајте намената на шлемот
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: ..   1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 13:29

Momak ме зачуди баш за шлемов , не го очекував тоа , ама ете значи мене погледот ме излага ...А сега кога читам дека штити од разни проектили ми е појасно дека сум грешел околу тоа дека е неквалитетен.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 18:12

Шлем штити од штрапнели и пиштолска муниција,и то не сите пиштолски зрна,како директен погодог,а покрупни зрна само како рикоше
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty11/5/2017, 20:34

Momak od Gjorce напиша:
Шлем штити од штрапнели и пиштолска муниција,и то не сите пиштолски зрна,како директен погодог,а покрупни зрна само како рикоше
Za kraj energijata na udarot od 357 Magnum e dovolna da ti skrsi vrat taman slemot da nema penetracija ,
Zamisli nekoj so cekan kako da te udri vo slem ( Odplrilika kazano) !!!

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty12/5/2017, 20:16

Ај вака дали шлемот штити од стандарните пушки на исток и запад односно , 7 и 5 мм ако штити шлемот е добар , сите вонстандарни пушки и калибри се едноставно вонстандардни .
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 29 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
1. Пешадиска Бригада
Вратете се на почетокот 
Страна 29 of 54Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Next
 Similar topics
-
» Воздухопловен "ВИНГ"
» 63. Падобранска Бригада

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: