Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 1. Пешадиска Бригада

Go down 
+21
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
dzole
Alvar
Panter
икс
bucko123
Braveheart993
ESN
AntiLigushi
leopard
РИС
SIG
Dejan N
Зоран
BABUN
Smrtnikot
JKD
Генерал
Legija91
Macedonian Knight
25 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 33 ... 54  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty9/4/2015, 23:41

Momak od Gjorce напиша:
„Отворен ден за цивилните структури“ во шест гарнизони на АРМ
1. Пешадиска Бригада  - Page 13 9PibJ2g

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Cuufb75

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Ngh7EQn

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 ZPZ6c4b

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Zyf3ZvP

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 43Jqv4F

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 OyJ6Qxr

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 X29yCmc

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 6ehYISw
Imalo ushte TAM-150 specijal  ( voznja mercedes koi ima sreka da se vozi  Tapacirani sedishta.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 18:35

Тактички вежби со боево гаѓање „Механизирана пешадиска чета во напад“

Припадниците од 1. 3. и 4. механизиран пешадиски баталјон од составот на 1. механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), Здружена Оперативна Команда во изминатиот период на Армискиот полигон Криволак реализираа тактички вежби со боево гаѓање „Механизирана пешадиска чета во напад“.

Раководители на овие комплексни вежби со боеви гаѓања беа командантите на баталјони.

Цел на планираните вежби беше единиците да се извежбаат во изведување на нападни борбени дејства, брзо и сигурно уништување на различни цели на бојното поле и комбинирање на оган и движење во текот на нападот.

На тактичките вежби им претходеа обуки за борба во населено место со одделенијата и водовите, боеви гаѓања со одделенија, вод и чета и гаѓања со минофрлач 82 мм.

При обиколка на единиците од страна на командантот и старешините од командата на 1.мпбр за време на изведување на гаѓањата беше истакнато дека прикажаното во потполност ги задоволува високите норми  и дека ваквите вежби секогаш заслужуваат внимание.

Со реализираните вежби единиците од составот на 1.мпбр уште еднаш ја потврдија обученоста на единиците при извршување на борбените задачи.

http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2015/04/tvbg_1mpbr.html

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 9upozRb

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 0Sdd3q7

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 JqtrOZ9

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 ISZyJp7

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 LdoNFTD

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 EutCCyS

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 FRslwe3

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 OYsKl4b

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 A7YYauw

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 NxDP1aH

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 IOvH7dJ

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 VNilVTy

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 OoHYg7v

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 24omZN1
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 19:17

Убава вежба со поубави слики/

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1585

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 20:52

Одличнооо се гордеам со нашава пешадија на спремност и обученост.А за сликиве една 10 ка,посебно сликите каде војниците носат муниција за бмп-то и кога бмп пука. Twisted Evil

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 20:54

ESN напиша:
Одличнооо се гордеам со нашава пешадија на спремност и обученост.А за сликиве една 10 ка,посебно сликите каде војниците носат муниција за бмп-то и кога бмп пука. Twisted Evil

Шуќур ти да кажеш некој добар збор за било која друга единица освен БСН Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1585

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 22:57

На повеќе места сум ги фалел шкорпионите и леопардите.За мене тоа се дечки кои едноставно сакаат да носат чесно униформа физички спремни,борбено обучени,а и јас што имам гледано во касарната во штип немам коментар за дечките.
ЕСН ми се на врвот,веднаш после нив се рб,трети ми се пешадијата шкорпионите и леопардите,и четврти ПЕП друго освен нив во мк ништо не признавам
Свака част за сите дечки од единиците шо ги набројав се покажаа секаде каде што им дадоа задачи браво за нив jupii

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty23/4/2015, 23:21

Како може така да кажеш,кога прво ЕСЗ е најстара единица кај нас,и како што гледам и од бивша ЈУ е меѓу најстарите(мислам дека само САЈ е постара од неа) и извршуваат најсложени задачи,а ебр се секаде буквално,од протести до граници и апсења,а ти види што збориш...алфа исто има огромен удел во безбедноста и мирот,посебно во Скопје,а сега ги формирале и во Охрид пред месец дена како што ми кажаа...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty24/4/2015, 00:12

JKD напиша:
Како може така да кажеш,кога прво ЕСЗ е најстара единица кај нас,и како што гледам и од бивша ЈУ е меѓу најстарите(мислам дека само САЈ е постара од неа) и извршуваат најсложени задачи,а ебр се секаде буквално,од протести до граници и апсења,а ти види што збориш...алфа исто има огромен удел во безбедноста и мирот,посебно во Скопје,а сега ги формирале и во Охрид пред месец дена како што ми кажаа...
Imashe i vo Tetovo I Gostivar ama nekoj ljutenaj apritisoci i sega shto e kako e ne znam.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty24/4/2015, 01:11

Зоран напиша:
JKD напиша:
Како може така да кажеш,кога прво ЕСЗ е најстара единица кај нас,и како што гледам и од бивша ЈУ е меѓу најстарите(мислам дека само САЈ е постара од неа) и извршуваат најсложени задачи,а ебр се секаде буквално,од протести до граници и апсења,а ти види што збориш...алфа исто има огромен удел во безбедноста и мирот,посебно во Скопје,а сега ги формирале и во Охрид пред месец дена како што ми кажаа...
Imashe i vo Tetovo I Gostivar ama nekoj ljutenaj apritisoci i sega shto e kako e ne znam.

Горде во емисиите алфа акција кажа дека ги има само во Скопје пошто е најголем град и според анализи тука се дешавале најмногу криминали,но ете пред некој ден ми кажаа дека и во Охрид ги формирале,мал дел било од СК(веројатно инструктори) а останатото од Охрид.
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1585

1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty24/4/2015, 10:24

Џкд другарче како што кажав горе тие што ги спомнав.Освен нив никои други

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 13 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
1. Пешадиска Бригада
Вратете се на почетокот 
Страна 13 of 54Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 33 ... 54  Next
 Similar topics
-
» Воздухопловен "ВИНГ"
» 63. Падобранска Бригада

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: