Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воздухопловен "ВИНГ"

Go down 
+37
gol_den_phantom69
Motorola
momo
leopard
ESN
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
Alvar
Macedonian09
Panter
debarska
Macedonian Knight
assasian
Iko
Dejan N
JKD
legend1979
РИС
Legija91
MarkoMKD
dzango86
Goust
ZaMakedonija
Mrshajnoski
Wolf
filip555
andrej
Зоран
Генерал
Desperado
shady3
Subzero
SIG
Тачка
Makedon
Profesionalec
AlexGreat
41 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35 ... 66  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty24/2/2012, 19:13

Некогаш...
Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 P1030512
И сега...
Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Scaled.php?server=856&filename=macedonianairforcemi8mt

Да се надеваме дека и Сухоите ке изгледаат вака...
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon


Број на мислења : 158

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty24/2/2012, 20:52

Momak od Gjorce напиша:
Некогаш...
Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 P1030512
И сега...
Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Scaled.php?server=856&filename=macedonianairforcemi8mt

Да се надеваме дека и Сухоите ке изгледаат вака...

Уф дај боже и тие да светнат вака !!!
Момак прашање до тебе, зашто на 305-кава и се извадени лансирните рампи или се ставаат по потреба???
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty25/2/2012, 00:38

Makedon напиша:


Уф дај боже и тие да светнат вака !!!
Момак прашање до тебе, зашто на 305-кава и се извадени лансирните рампи или се ставаат по потреба???

Се стават по потреба,се уште ја има истата функција хелихоптеров,погледни се уште ја има нишанската справа(тоа огледалцето лево горе)

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Pomos_za_zaveani_sela_22
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat


Број на мислења : 277

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty29/2/2012, 11:00

На некој конечно му текна да извади Hi-res фотки од хеликоптериве Very Happy

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 00:35

Ајде некој нека ме просветли која е разликата помеѓу МИ-8 и МИ-17?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 10:46

Генерал напиша:
Ајде некој нека ме просветли која е разликата помеѓу МИ-8 и МИ-17?
Од окативно никакава Ми-17 е извозна варијата Ми-8 домашна веројатно во квалитетот на компонентите.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 11:48

Ок фала. Ги анализирав сликите со МИ-8 и МИ-17 и искрено не најдов разлика (може затоа што не сум стручен во оваа област). А мислам дека разликата е во моторите т.е МИ-17 има појаки мотори. Поправете ме ако грешам.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 12:26

МИ-8Т има ротор од десна страна подолги усисници и отворени усисници,додека Ми-8мт/17 имаат пократки усисници и ротор(мислам на оној задниот ротор) од лева страна како кај Ми-24 и поклопци на усисниците,оклоп пред кабината и ред други работи.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 12:32

Momak od Gjorce напиша:
МИ-8Т има ротор од десна страна подолги усисници и отворени усисници,додека Ми-8мт/17 имаат пократки усисници и ротор(мислам на оној задниот ротор) од лева страна како кај Ми-24 и поклопци на усисниците,оклоп пред кабината и ред други работи.

Благодарам за информациите. Ќе ми бидат од корист. А кои се други работи се различни?

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty10/3/2012, 12:37

Генерал напиша:
Momak od Gjorce напиша:
МИ-8Т има ротор од десна страна подолги усисници и отворени усисници,додека Ми-8мт/17 имаат пократки усисници и ротор(мислам на оној задниот ротор) од лева страна како кај Ми-24 и поклопци на усисниците,оклоп пред кабината и ред други работи.

Благодарам за информациите. Ќе ми бидат од корист. А кои се други работи се различни?


Ситници во кабините внатрешноста на хелихоптерот,но не се од големо значење,поголема разлика има во моторите,Ми-8Т има моторот ТВ2-117,а Ми-8МТ/17 има мотор ТВ3-117,оваа разлика е поради подолгите односно пократките усисници...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воздухопловен "ВИНГ"
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 66Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35 ... 66  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: