Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки

Go down 
+15
m-r.niceguy
leopard
Birac
shady3
alexmkd
mojsejko
su50fighter
Зоран
Momak od Gjorce
Legija91
Goran Apostoloski
Генерал
Zajcef
beowulf
SIG
19 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 14:02

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 15:54

Генерал напиша:
Најдов и јас во Скопје во Таргетс 36 800 бугарска ISD. Инаку на официјалната страна на оваа фирма стојат далеку помали цени.

Никаде не можев да најдам АР-15 или нешто слично.
http://isd-bg.com/Lovna-karabina-BSR-74-2257

Пушкава чини 500 лева, т.е 250 евра = 15.000 ден. Кај нас чини повеќе од ДУПЛО. Shocked 
Кај сме утепани па уште имаме и изгор цени. Дефинитивно не можам да и најдам крај на државава. Абе од сите вери надвор.
А тек кога ќе ја споредиме понудата на оружје во околните земји со онаа во Македонија. Во Србија, Бугарија и Словенија да речеме веќе може да се најде од пиле млеко.
АК, AR-15/M-4 во разно разни верзии, пушки, пиштоли, оптика.....

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 15:55

Frogfoot напиша:
http://www.zastava-arms.rs/en/civilianproduct/semiautomatic-sporting-rifle-pap
Ова и јас го знам ама нема тука ништо што ми е од корист за да ја набавам.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 16:15

Alvar напиша:
Генерал напиша:
Најдов и јас во Скопје во Таргетс 36 800 бугарска ISD. Инаку на официјалната страна на оваа фирма стојат далеку помали цени.

Никаде не можев да најдам АР-15 или нешто слично.
http://isd-bg.com/Lovna-karabina-BSR-74-2257

Пушкава чини 500 лева, т.е 250 евра = 15.000 ден. Кај нас чини повеќе од ДУПЛО. Shocked 
Кај сме утепани па уште имаме и изгор цени. Дефинитивно не можам да и најдам крај на државава. Абе од сите вери надвор.
А тек кога ќе ја споредиме понудата на оружје во околните земји со онаа во Македонија. Во Србија, Бугарија и Словенија да речеме веќе може да се најде од пиле млеко.
АК, AR-15/M-4 во разно разни верзии, пушки, пиштоли, оптика.....
250e за пушкава? па гага било ова бе! Shocked  Колку кошта отприлика пренесувањето во МК?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 19:27

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 9LwIp0v

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty6/11/2013, 22:11

Генерал напиша:
Кој има информација каде може да се набави во Македонија полуавтоматски карабини, овие што се копии на М4 и АК-47?
Едно време во Битола имаше амерички АК47 марка арсенал, кошташе околу 30.000 денари. И во Струга ја видов истата пушка. Еден колега од работа купе исто од овие америчките Арсенал, презадоволен е(додуша јас неговите фалби ги земам со резерва пошто лажи сушиlol! ). Ако сакаш малце појќе firepower во Битола имаш ловни полуавтоматски карабини на база на ПАСП 76(ги заборавив моделите) ама во калибар 7.62x51 наместо 8x57. Цените им се набиени вкрај, накај 100.000. Иначе моментално хит кај ловџиите се полуавтоматските карабини, гледам сите купуват browning bar или benelli argo. Од полуавтоматските карабини се наоѓа и winchester srx....ама овие последните знам дека нема да ти се по ќејф. Ако сакаш нешто тактикал земај од овие америчките калаши и ич не му ја мисли. И цената е фер. Споредено со репетирачките карабини, најфтиниот заставин карабин кошта 550 евра. Еден комшија пред недела дена купе заставин карабин за амерички пазар 650 евра. Зброевките се од 800 евра нагоре, така да пак ќе речам дип немам ќејф иначе не би му ја мислел многу, ако сакав полуавтоматски калаш би фрлил 500 и кусур евра, ама јас сум повеќе загреан за репетирачки. Ај здравје боже по неколку месеци може да се подновам со некоја зброевка.Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty8/11/2013, 00:17

beowulf напиша:
Генерал напиша:
Кој има информација каде може да се набави во Македонија полуавтоматски карабини, овие што се копии на М4 и АК-47?
Едно време во Битола имаше амерички АК47 марка арсенал, кошташе околу 30.000 денари. И во Струга ја видов истата пушка. Еден колега од работа купе исто од овие америчките Арсенал, презадоволен е(додуша јас неговите фалби ги земам со резерва пошто лажи сушиlol! ). Ако сакаш малце појќе firepower во Битола имаш ловни полуавтоматски карабини на база на ПАСП 76(ги заборавив моделите) ама во калибар 7.62x51 наместо 8x57. Цените им се набиени вкрај, накај 100.000. Иначе моментално хит кај ловџиите се полуавтоматските карабини, гледам сите купуват browning bar или benelli argo. Од полуавтоматските карабини се наоѓа и winchester srx....ама овие последните знам дека нема да ти се по ќејф. Ако сакаш нешто тактикал земај од овие америчките калаши и ич не му ја мисли. И цената е фер. Споредено со репетирачките карабини, најфтиниот заставин карабин кошта 550 евра. Еден комшија пред недела дена купе заставин карабин за амерички пазар 650 евра. Зброевките се од 800 евра нагоре, така да пак ќе речам дип немам ќејф иначе не би му ја мислел многу, ако сакав полуавтоматски калаш би фрлил 500 и кусур евра, ама јас сум повеќе загреан за репетирачки. Ај здравје боже по неколку месеци може да се подновам со некоја зброевка.Very Happy 
Јас сум за тактикал. Инаку ова бугарскиов за тие пари вреди и да го земам за една употреба. Проблем е што овие оружја не се дозволени за на лов а јас мислев да полагам ловечки испит и да земам одобрение. Сега ќе видам што и како ќе се прави.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty8/11/2013, 18:15

Јас колку што знам не постои никаков пропис дека тактикал карабините се забранети за лов. Ловочуварот повеќе пази дали имаш валидна легитимација(дали имаш уплатено кај концесионерот на ловиштето), дневна дозвола, а најмногу да не те фати во криволов или да имаш застрелано повеќе грла од тоа што ти е дозволено.
Ако сакаш полуавоматски калаш за на лов ич не му ја мисли - земи си......е сега колку 7.62x39 e соодветен за зимски лов на крмнаци од 150+ кила тоа е друга работа.Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty8/11/2013, 18:19

beowulf напиша:
Јас колку што знам не постои никаков пропис дека тактикал карабините се забранети за лов. Ловочуварот повеќе пази дали имаш валидна легитимација(дали имаш уплатено кај концесионерот на ловиштето), дневна дозвола, а најмногу да не те фати во криволов или да имаш застрелано повеќе грла од тоа што ти е дозволено.
Ако сакаш полуавоматски калаш за на лов ич не му ја мисли - земи си......е сега колку 7.62x39 e соодветен за зимски лов на крмнаци од 150+ кила тоа е друга работа.Smile 
И со тапо зрно не брка работа.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty8/11/2013, 18:29

Не е то то. Не за џабе многу земји во нивните закони за ловство пропишуват минимална маса и енергија на зрното за одредени видови крупен дивеч.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next
 Similar topics
-
» Heckler & Koch Автоматски пушки 416, 417, G28, M27 IAR, G36
» Автоматски фрлач на гранати
» Хамас добивал пушки и митралези од Македонија?

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: