Ministar obrane Ante Kotromanović početkom ožujka ove godine uručio je certifikat o uvođenju u operativnu uporabu u OSRH jurišne puške VHS, proizvođača tvrtke "HS Produkt" iz Karlovca, direktoru tvrtke Željku Pavlinu. Do danas je nabavljeno 2860 jurišnih pušaka, a ciljevi su u 2013. imati 5860, u 2014. godini imati 9860 dok u 2015. se planira imati ukupno 13860 nabavljenih jurišnih pušaka. Dakle, najvažnija referenca za izvoz, a to je korištenje jurišne puške u vlastitim OS postoji, te je vrijeme je za izvozne uspjehe karlovačke tvrtke koju, između ostalog, zastupa na svjetskim tržištima i državna agencija za promet naoružanjem "Alan".
Naime, međunarodna praksa je da se povjerenje kupca naoružanja, posebno kad je riječ o većim i složenijim poslovima, ostvaruje nabavom od tvrtki iza kojih stoji država. Stoga države osnivaju tvrtke koje se bave potporom izvozu ili to rade posredstvom agencije u sklopu državne uprave. U Republici Hrvatskoj je to Agencija Alan koja je u državnom vlasništvu. To je za potencijalnog kupca dodatno jamstvo.
Hrvatska jurišna puška je testirana u hrvatskim misijama u Afganistanu, na Golanu i Sierra Leoneu. Direktor tvrtke HS Produkt Željko Pavlin istaknuo je kako puška ima i neke novitete kao što su optički ciljnik, koji je razvijen u suradnji s Institutom Ruđer Bošković, te bacač granata koji omogućava da se puškom izvede bilo koja borbena zadaća.
Tvrtka HS Produkt iz Karlovca i stručni tim predvođen konstruktorom Markom Vukovićem pištoljem HS 2000 na američkom tržištu ugrozilo je tržišnu poziciju svjetskim brandovima u svijetu pištolja: austrijskom Glocku, češkoj Zbrojovki, talijanskoj Berreti. Ponovi li se taj uspjeh, njihov novi proizvod, jurišna puška VHS u kalibru 5,56 mm, mogao bi u sljedećih pet godina godina ozbiljno zaprijetiti dijelu renomiranih proizvođača jurišnih pušaka sa svjetskog tržišta.
Njezin razvoj krenuo još 1992. kad je napravljen kalašnjikov u bull-pup verziji. Potom je uslijedio model iz 1996., pa iz 1999. te iz 2004. koji je predstavljen tadašnjem ministru obrane Berislavu Rončeviću. Model puške koji je predstavljen Rončeviću još 2004. gotovo je 90 posto promjenjen.
"Ne bih se složio da je razvoj bio brz ni za pušku ni za pištolj. Još 1999. napravljen je pištolj i to treći model koji se pokazao uspješnim, ali ga mjenjamo i danas. Ova tvrtka je još 1992. napravila bull-pup verziju kalašnjikova, ona je imala određene nedostatke i mi smo to izbjegli kasnije. Nije bilo tehnologije za brizganje plastike, nismo proizvodili cijevi. Danas je to sasvim drukčije. Imali smo kontakte s austrijskim Aug Steyrom, izraelskim proizvođem Tavora. Dakle, VHS je razvijana niz godina. Posljednja verzija VHS-a je prije dvije-tri godine konstrukcijski u potpunosti rješena, ali smo je još nadograđivali. Sasvim je razumljivo da smo kroz razvoj puške gledali što nam radi konkurencija.", ispričao je direktor Željko Pavlin.
Konstruktor puške Marko Vuković kaže kako je zadovoljan onim što je učinjeno, ali će i dalje razmišljati kako pušku unaprijediti: "Naša je puška zadnja riječ tehnike, u cjelini kraća i lakša od drugih, a s dužom cijevi, zbog čega je preciznija. Na sebi ima dijelove za priključivanje svih 12 sustava koji postoje na tržištu za opremanje pušaka.
Na nju se može za tri ili četiri sekunde staviti integralni bacač 40-milimetarskih granata, ali za isto toliko vremena i skinuti, kada to vojniku više nije potrebno", ispričao je Marko Vuković. Razvoj puške je bio uvjetovan tehnološkim procesima, nabavom novih strojeva i materijalima koji su HS Produktu bili dostupni na tržištu i koje je ugrađivao u svoje proizvodne pogone, ali isto tako i onim što je radila konkurencija na svjetskim tržištima svih ovih godina. U HS Produktu proveli su interno ispitivanja VHS puške uporedno s puškama drugih proizvođača i, kako su nam rekli, i više su nego zadovoljni rezultatima.
U posljednjih nekoliko godina u tvrtku koja zapošljava više od 1000 zaposlenika je uloženo pedesetak milijuna eura. Riječ je o strojevima visoke tehnologije CNC koji koštaju oko pola milijuna eura svaki i koji su kompjuterski vođeni u zadanim parametrima. Svaki mjesec za nove alate utroši se 200-300 tisuća eura. Ipak, razvoj jurišne puške ne može se promatrati samo kroz opremanje Hrvatske vojske jer je hrvatsko tržište premalo za HS Produkt.
U Karlovcu smatraju kako se njihovo buduće tržište nalazi na istoku. Povrat investicije je neostvariv samo na ugovoru s hrvatskim Ministarstvom obrane i zato računaju na strano tržište. Kad je riječ o cijeni, pozicionirali su se već s pištoljem na tržištu. Uspoređuju se s prvom ligom i ne mogu biti jeftini, jer ako je nešto bolje i traženije, onda je i skuplje. Ništa od izlaza na svjetsko tržište ne bi bilo da ministar obrane Ante Kotromanović početkom ožujka ove godine nije uručio certifikat o uvođenju u operativnu uporabu u OSRH jurišne puške VHS.
To je glavna i temeljna referenca za bilo kojeg potencijalnog kupca u svijetu. Ako vlastite oružane snage nemaju u svom naoružanju domaću jurišnu pušku, onda zasigurno nema niti njenog izvoza. Najbolju reklamu i referencu za pušku uvijek će dati vojnik koji njome rukuje, pa je njezina prisutnost u vojnim misijama jedan od najvažnijih elemenata uspjeha.
http://www.defender.hr/republika-hrvatska/vojna-industrija/hrvatski-proizvod-jurisna-puska-vhs-karlovacke-tvrtke-hs-produkt.php