Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пешадиско оружје во состав на АРМ

Go down 
+14
ESN
JKD
Macedonian Knight
Alvar
MakoM
Зоран
Makedon
beowulf
SIG
Wolf
meth
Генерал
AlexGreat
Momak od Gjorce
18 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Wolf

Wolf


Број на мислења : 115

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty19/3/2012, 18:04

Генерал напиша:
Wolf напиша:
ima i vo ARM glok samo ne vo mnogu golemi kolicini

Навистина не знам за АРМ. За МВР сум сигурен.Припадниците на ЕБР, ЕСЗ и АЛФА го користат. Го носат и некои функционери повеќе од помодарство одколку што ќе ги користат некогаш.

pso koristi
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty30/6/2012, 21:12

Глокот колку што знам не е наменет многу за користење во војска, туку за специјални единици и полиција каде што се бара брзо дејство. Зашто е тоа така, бидејќи може побрзо да се извлече од футрола и најважен дел може многу лесно да се репетрира во секундите кога се извлекува од футрола. Јас го пробував тоа со глокот и цз 999. ЦЗто неможев така да го репетирам, прво морав да го исправам убаво па да го репитирам па да го насочам кон метата, што ми одземаше неколку секунди, додека со глокот немав проблем.

Исправете ме ако грешам



Еве на што мислам. На 2:23 од видеото
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty30/6/2012, 21:20

Генерал напиша:
Wolf напиша:
ima i vo ARM glok samo ne vo mnogu golemi kolicini

Навистина не знам за АРМ. За МВР сум сигурен.Припадниците на ЕБР, ЕСЗ и АЛФА го користат. Го носат и некои функционери повеќе од помодарство одколку што ќе ги користат некогаш.

Мислам дека освен полицијата и специјални единици го поседуваат и хрватскиот HS 2000 ама не во толку големи количини. Инаку според мене е копија на глокот.



Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 1287746485



Едно прашање. Од чие производство е муницијата за автоматските пушки и пиштолите на војскава и полицијата. Дали се уште од залихите на нашата СМБ, Арсенал Бугарија, или користат српска ППУ.
За ЕБР мислам дека користат чешка муниција, претпоставувам од фирмата Seller Bellot.

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 00:36

За полицијата и јас знам дека користат чешка Селиер Белот, а дали само ЕБР, како што рече ти, незнам.За војската знам дека користат од се по нешто.Во 2001 беа набавени големи количини муниција од Бугарија.Дали сеуште набавуваат муниција од Бугарија или можеби сеуште имаат доволно залихи, незнам.Иначе бугарската муниција се познава по тоа што има коден број 10 и број кој ја означува годината на производство.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 14:41

beowulf напиша:
За полицијата и јас знам дека користат чешка Селиер Белот, а дали само ЕБР, како што рече ти, незнам.За војската знам дека користат од се по нешто.Во 2001 беа набавени големи количини муниција од Бугарија.Дали сеуште набавуваат муниција од Бугарија или можеби сеуште имаат доволно залихи, незнам.Иначе бугарската муниција се познава по тоа што има коден број 10 и број кој ја означува годината на производство.

Зар обичната полиција не користи Први Партизан - ППУ?

Иначе еднаш во оквирот на службениот пиштол (ХС 2000) на еден џандар имаше куршуми кој на долниот дел каде што се спојуваат зрното и чаурата имаше како лента во црвена боја. И му побарав да ми извади еден куршум, ме интересираше чие производство беше. Капислата беше обоена исто во црвена боја и имаше ознака S&W 9 mm. И сеа се замислив дали се работи за муниција Smith & Wesson или за некоја друга, бидејќи колку што знам Smith & Wesson не произведува муниција или некоја фирма, (претпоставувам Ремингтон или Федерал), прави за нив муниција. Го прашувам чие производство е оваа муниција, вика незнае, "ми ја дадоа од магацин и ја должам". Со тие зборови ми одговори. Според ова испаѓа дека во магацините има се и сешто од муниција.
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon


Број на мислења : 158

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 15:49

HolyTemple напиша:
beowulf напиша:
За полицијата и јас знам дека користат чешка Селиер Белот, а дали само ЕБР, како што рече ти, незнам.За војската знам дека користат од се по нешто.Во 2001 беа набавени големи количини муниција од Бугарија.Дали сеуште набавуваат муниција од Бугарија или можеби сеуште имаат доволно залихи, незнам.Иначе бугарската муниција се познава по тоа што има коден број 10 и број кој ја означува годината на производство.

Зар обичната полиција не користи Први Партизан - ППУ?

Иначе еднаш во оквирот на службениот пиштол (ХС 2000) на еден џандар имаше куршуми кој на долниот дел каде што се спојуваат зрното и чаурата имаше како лента во црвена боја. И му побарав да ми извади еден куршум, ме интересираше чие производство беше. Капислата беше обоена исто во црвена боја и имаше ознака S&W 9 mm. И сеа се замислив дали се работи за муниција Smith & Wesson или за некоја друга, бидејќи колку што знам Smith & Wesson не произведува муниција или некоја фирма, (претпоставувам Ремингтон или Федерал), прави за нив муниција. Го прашувам чие производство е оваа муниција, вика незнае, "ми ја дадоа од магацин и ја должам". Со тие зборови ми одговори. Според ова испаѓа дека во магацините има се и сешто од муниција.

Па колку заплени на оружје имаше изминативе години, тоа што е употребливо останува во службите, неупотребливото во Макстил и Криволак.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 17:22

Некој злобници велеа и кинеска имало.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 17:25

Makedon напиша:
HolyTemple напиша:
beowulf напиша:
За полицијата и јас знам дека користат чешка Селиер Белот, а дали само ЕБР, како што рече ти, незнам.За војската знам дека користат од се по нешто.Во 2001 беа набавени големи количини муниција од Бугарија.Дали сеуште набавуваат муниција од Бугарија или можеби сеуште имаат доволно залихи, незнам.Иначе бугарската муниција се познава по тоа што има коден број 10 и број кој ја означува годината на производство.

Зар обичната полиција не користи Први Партизан - ППУ?

Иначе еднаш во оквирот на службениот пиштол (ХС 2000) на еден џандар имаше куршуми кој на долниот дел каде што се спојуваат зрното и чаурата имаше како лента во црвена боја. И му побарав да ми извади еден куршум, ме интересираше чие производство беше. Капислата беше обоена исто во црвена боја и имаше ознака S&W 9 mm. И сеа се замислив дали се работи за муниција Smith & Wesson или за некоја друга, бидејќи колку што знам Smith & Wesson не произведува муниција или некоја фирма, (претпоставувам Ремингтон или Федерал), прави за нив муниција. Го прашувам чие производство е оваа муниција, вика незнае, "ми ја дадоа од магацин и ја должам". Со тие зборови ми одговори. Според ова испаѓа дека во магацините има се и сешто од муниција.

Па колку заплени на оружје имаше изминативе години, тоа што е употребливо останува во службите, неупотребливото во Макстил и Криволак.

Едната опција што ја кажа ти е дека се уништува нека направат и втора опција, ремонт.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty2/7/2012, 17:27

Зоран напиша:
Некој злобници велеа и кинеска имало.

Па УЧК користеше муниција и бомби од кинеско производство во 2001 кај нас искрадени по касарните во Албанија за време на немирите во 1997 година.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty3/7/2012, 16:17

HolyTemple напиша:
Зар обичната полиција не користи Први Партизан - ППУ?

Иначе еднаш во оквирот на службениот пиштол (ХС 2000) на еден џандар имаше куршуми кој на долниот дел каде што се спојуваат зрното и чаурата имаше како лента во црвена боја. И му побарав да ми извади еден куршум, ме интересираше чие производство беше. Капислата беше обоена исто во црвена боја и имаше ознака S&W 9 mm. И сеа се замислив дали се работи за муниција Smith & Wesson или за некоја друга, бидејќи колку што знам Smith & Wesson не произведува муниција или некоја фирма, (претпоставувам Ремингтон или Федерал), прави за нив муниција. Го прашувам чие производство е оваа муниција, вика незнае, "ми ја дадоа од магацин и ја должам". Со тие зборови ми одговори. Според ова испаѓа дека во магацините има се и сешто од муниција.
Смит весон не прави муниција.Ако на чаурата има знакче S&W тоа покажува дека се работи за некој од многуте S&W калибри(32S&W, 38S&W, 40S&W...), а 9мм S&W не постои. Дали си сигурен дека на чаурата имаше ознака S&W? Да не беше S&B или можеби SW(без знакчето &) кое можеби би било некоја кодна ознака на некој производител.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пешадиско оружје во состав на АРМ
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
» Оклопни возила во состав на МВР
» Тенкови и оклопни возила во состав на АРМ
» ПО (против-оклопни) средства во состав на АРМ
» Воздушно оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: