Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Транспортни хеликоптери

Go down 
+3
РИС
Alvar
Momak od Gjorce
7 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty24/1/2023, 15:13

D21g напиша:
Замена за советските хеликоптери ќе се најде помеѓу новите хеликоптери на западните производители, кои ги наведуваме по абецеден редослед со потенцијално интересни производи кои можат да ни бидат понудени:
1. Airbus (H145M и H215M);
2. Bell (Bell 407M и Bell 412M);
3. Leonardo (AW169M, AW139M и AW149);
4. Lockheed Martin/Sikorsky/PZL-Mielec (UH-60M или S-70i);
5. MD Helicopters (MD530F).


Два од овие се во план за набавка, иако еден од тие е не сосема истиот модел, т.е. друга верзија.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2370

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty24/1/2023, 17:11

Ако се набавуваат 2 различни хеликоптери како што велиш , ќе има ли 1 од нив борбени можности ?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty24/1/2023, 17:40

Сите горе имаат можност за борбен комплет.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty24/1/2023, 21:53

Иначе блек хок се произведува и во Турција,со ознака Т-70(С-70)

Во принцип и Ми-8МТ и Ми-24 се повеќе наменски хеликоптери,али вториот е многу по жилав
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2370

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty24/1/2023, 21:58

Турците мислам , немаат право да го продаваат на други држави
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 540

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty25/1/2023, 10:16

Mi 24 ima pogolemi sposobnosti za napad od kolku mi8 i e po efikasen za borba.

E sega neznam ovie zapadnite helikopteri kakvi se za borba ne sum bas zapoznaen
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2370

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty25/1/2023, 13:26

МИ 8 е транспортен хеликоптер со борбени можности а МИ 24 е борбен хеликоптер со транспортни можности , може да носи 8 војници , да ги префрли до некаде во акција , не ми текнува дали можат да пукаат од хеликоптерот додека лети .
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 540

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty25/1/2023, 22:52

E pa nesto takvo ni treba nas , borben helikopter so transportni sposobnosti .. toa e idealnoto za nas resenie ako vekje se odi na takva opcija .. od mi 24 moze da se puka ima mitralez pod samiot pilot ..
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2370

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty25/1/2023, 23:24

МИ 24 е еден , единствен борбен хеликоптер со транспортни можности .И знаеш што , нека до 2028 година се набават тие 6 транспртни западни хеликоптери , нека се обучат пилоти и механичари за нив , нека направат хангари за нив , и ако се биде во ред , во новиот десетгодишен план за опремување би размислил за набавка за борбени хеликоптери .
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 540

Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty26/1/2023, 10:22

Hangar dali ke ima tesko , istata sudbina ke bide kako i so avionite za gasenje pozar Smile)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Транспортни хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Борбени хеликоптери
» Оклопни и Транспортни Камиони
» Воени транспортни возови

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: