ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 UH-60 Black Hawk

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
АвторПорака
РИСБрој на мислења : 1014

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty8/12/2019, 19:01

Којзнае колку кошта , сигурно над 150 милиони долари .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty8/12/2019, 20:57

Oва е "кит" кој се монтира на постоечки Блек Хок,не би требало да кошто многу  Very Happy

На Хрватите и одобрија купување на два нови УХ-60M за 115 мил долари,но со дополнителна опрема и резерни делови,во која доаѓаат и 9 резервни мотори,и обука на посада...

Плус добиваат два нови УХ-60M на поклон за 53 мил долари,се проценува дека со оваа набавка хеликоптериве ке имаат ресурси за наредните 30+ години,и 70% исправност во поголемиот дел од годините,тоес од 2 до 3 комада стално спремни за лет,и 1 до 2 на редовен сервис или мал квар

И се отвара можност во следите години да се зголеми флотата,како ке истекуваат ресурстите на 14 Ми-8/МТВ од 2024 до 2027
10те Ми-171 имаат малку подолги ресирси,и ке ги користат подолго

Цитат :


Additional UH-60M Black Hawk helicopters for Croatia

The US State Department has approved a possible sale under the Foreign Military Sales (FMS) programme of two standard UH-60M Black Hawk helicopters to Croatia. The total estimated programme cost is USD 115 million.

This programme package will also include up to nine T700-GE-70 ID engines, nine H-764GU/Embedded Global Positioning/Inertial Navigation (EGI), Communication Security equipment including an AN/APX-123A Identification Friend or Foe (IFF) transponder, AN/ARC-201D RT-1478D, and AN/ARC-231 RT-1808A radios, aircraft warranty, air worthiness support, calibration services, spare and repair parts, support equipment, communication equipment, weapons, ammunition, night vision devices, publications and technical documentation, personnel training and training devices, site surveys, tool and test equipment, US Government and contractor technical and logistics support services, and other related elements of logistical and programme support.

When the Croatian parliament approves the associated costs of the deal, these two via FMS financed helicopters will be the third and fourth UH-60M Black Hawk for Croatia. Late 2018, the Croatian Ministry of Defense confirmed the USA will donate two UH-60M helicopters to the Hrvatske Zračne Snage (HZS, Croatian Air Force). These two helicopters are expected to arrive in 2020. The donation, valued USD 53 million, involves spare parts, support equipment, flight and technical training.


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty17/12/2019, 12:32

China showed off its Z-20 Black Hawk lookalike helicopter and a 'flying saucer' concept craft
https://www.businessinsider.com/china-shows-off-z20-black-hawk-lookalike-helicopter-flying-saucer-2019-10

UH-60 Black Hawk - Page 4 Q0ml789
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty17/12/2019, 12:36

UH-60 Black Hawk - Page 4 UBVd4kV

UH-60 Black Hawk - Page 4 LQFKgT0

UH-60 Black Hawk - Page 4 HVFsqxL

UH-60 Black Hawk - Page 4 DCnKgmX

UH-60 Black Hawk - Page 4 0hZcFtL
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty17/12/2019, 14:28

Не излезе лошо клонов на UH-60/S-70-ките. И за добра копија треба талент. Wink

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty17/12/2019, 16:25

Па да вака на изглед не делува воопшто лошо,но дали ги има истите или слични первормански како оригиналот е прашање
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty20/12/2019, 16:52

Првите 4-комада за Полска

UH-60 Black Hawk - Page 4 EMONv-EWsAA55Yc

UH-60 Black Hawk - Page 4 EMODdUYXkAABfes

UH-60 Black Hawk - Page 4 EMOmgS9XsAIbQML

UH-60 Black Hawk - Page 4 EMOmgTCX0AAGNNt
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: UH-60 Black Hawk   UH-60 Black Hawk - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
UH-60 Black Hawk
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: