ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Носачи на воздухоплови

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Носачи на воздухоплови   20/7/2013, 17:35

Queen Elizabeth Class Aircraft Carrier...

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   20/7/2013, 17:43

Admiral Kuznetsov classВратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   12/8/2013, 12:19

Индија го произведе првиот носач на авиони „ИНС Викрант“

Њу Делхи, 12. август 2013 (МИА) - Индија го претстави својот прв носач на авиони од домашно производство, што претставува пресвртница во зајакнувањето на воените капацитети на земјата, но и на нејзиниот кредибилитет во регионот на јужна Азија.

Кога носачот на авиони „ИНС Викрант“ ќе влезе во оперативна употреба во 2018 година, Индија ќе се најде меѓу петте светски нации кои имаат носачи на авиони од сопствено производство со што веројатно ќе ја поттикне и Кина да се приклучи кон елитниот клуб во кој се Велика Британија, Франција, Русија и САД.

- Ова е исклучителен момент, рече министерот за одбрана А. К. Антони додека стоеше пред огромниот сив труп од бродот на свечаноста во градот Кочи.

„Ова е само првиот чекор на долгиот пат, но истовремено е и многу важен“.

Првиот индиски носач на авиони, што ќе биде опремен со оружје и машинерија и ќе биде тестиран во следните четири години, ќе претставува главна предност за земјата што се натпреварува за влијание во Азија, велат аналитичарите.

- Викрент ќе биде разместен во регионот на Индискиот Океан каде се судруваат светските комерцијални и економски интереси. Индија постојано ги развива капацитетите имајќи ја Кина на ум, наведува воениот експерт Рахул Беди.

Индија во саботата најави дека и нејзината прва нуклеарна подморница од домашно производство е подготвена за поморско тестирање за да стане целосно оперативна.

Премиерот Манмохан Синг рече дека е тоа „џиновски чекор“ за нацијата.

-Сето ова треба да го заштити индиското влијание и да делува како продолжение на нејзината дипломатија, додаде Беди.

Њу Делхи троши десетици милијарди долари на унапредување на својата воена техника која главно потекнува од советската ера, а се со цел на зајакнување на својата одбрана.

http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNewsNewsCategory/409/108629791
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   13/8/2013, 18:33


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   14/7/2014, 16:10

Штрајк  Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   17/1/2016, 20:20

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   24/2/2016, 22:13

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   12/3/2016, 18:08

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   12/3/2016, 18:50

Имам гледано за вакво нешто на National Geographic пред долго време, ама сум заборавил дали беше германска или советска во документарецот. Памтам само дека прво го загревале маслото во самата подморница и тогаш го сипувале во моторите на авионите, за да можат одма да полетаат, во спротивно требало да се чека неколку минути на отворено да се загреат моторите, што би било голем минус ако бараш дискретност...
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   12/3/2016, 19:03

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Носачи на воздухоплови   

Вратете се на почетокот Go down
 
Носачи на воздухоплови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Бродови-
Отиди до: