ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Аеро Л-39/Л-159

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 12:34

Л-39...

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 12:38

Л-159...

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 12:40Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 12:44

Колку што забележав од сликите, чешко е така ?
Инаку, ја има истата функција како СУ-25 ката ?? Rolling Eyes

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 13:04

Legija91 напиша:
Колку што забележав од сликите, чешко е така ?
Инаку, ја има истата функција како СУ-25 ката ?? Rolling Eyes

Првиот Л-39 е произеведен и развиван во Совецкиот сојујз,и неговата намена била тренажен авион,бил произведуван во Чехословачка,во 1968 год...Вториот Л-159 е произведен и развиван во Чешка и ги задржал основните линии на својот предходник,со мали измени во надворешноста,но со поголеми во внатрешноста односно намената,Л-159 е наменет како лесен борбен авион со можност за користење на ракети ВВ и тоа американската АИМ-9,како и модерни ракети и бомби како од западноо така и од источно потекло.Воведен е во употреба 2000 година а првиот лет го имал 1997год.,чини околу 13мил. долари комад...

Па може да се каже дека ја има истата функција како 25-те,но сепак може да понесе дупло помалце муниција и опрема,дупло е полесен,помал е во димензии,но носи помодерно воружување и електроника од стандардни 25-ки,и одличен е за сложени Аир Полисе задачи,за што чесиве масовно го користат,а за потешки Аир Полице задачи го користат Грипенот...но мислам дека конкуренција му е на ЈАК-130 а не Су-25,но сепак е добро решение за армии како нас...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 13:11

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   6/5/2013, 13:20

Л-39кокпит...Л-159 кокпит...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   8/5/2013, 15:02

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10313

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   8/5/2013, 15:03

Вратете се на почетокот Go down
Vojdan

Vojdan

Број на мислења : 15

ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   27/6/2013, 03:26


Еве го малку во акција Twisted Evil

Hombre, член на форумот ''Кајгана'' (од таму е превземено мислењето) напиша:
Во периодот од 1995 до 2002 година по барање на чешката армија произведени се 72 летала од типот L-159 од кои 28 се задржани во употреба додека останатите се конзервирани и за нив се бара купувач.
Конзервираните авиони се со помалку од 200 часа летање релативно се нови и поради високата цена на одржување Чешкиот министер за одбрана лани објави дека се подготвени да ги продадат по цена од 1.5-3 милиони УСА$, да напоменам дека реална цена на нов произведен L-159 чини 15-17 милиони УСА$.

Конзервираните L-159


Познавачите тврдат дека L-159 е всушност намален F-16 а на обучените пилоти на L-159 им се потребни само неколку часа дообука за да преминат на F-16 или пак на Saab JAS 39 Gripen.
За жал од конзервираните L-159 кои се нудат по ниска цена нема трнажни двоседи (L-159 B) затоа и продажбата е отежната, сепак постои можност со доплата од неколку милиони УСА$ на едноседот L-159 Alca да му се извади дополнителниот резервоар и да се преправи во тренажен двосед.

Недостатоци на L-159:
Максимална брзина 935км/ч, за вклучување на летала во колективната одбрана на НАТО (air policing) леталата мора да се движат со поголема брзина од 1 мах.

Предности на L-159:
Ниска цена на купување на летало,
Ниска цена на одржување на летало,
Ниска цена на летање и обука на пилоти,
Современа авионика слична со онаа на F-16,
Современо вооружување на леталото по НАТО стандарди,
Обучените пилоти на L-159 лесно и за кусо време преминуваат на F-16 и Saab JAS 39 Gripen.

Технички карактеристики (L-159)
Основни карактеристики

Екипаж: 1 пилот
Должина: 12,73 м
Распон на крилјата: 9,54 м
Висина: 4,80 м
Површина на крилјата: 18,80 м2
Празно летало тежина: 4160 кг
Максимална тежина при полетување: 8.000 кг
Мотор: 1x turbofan Honeywell / ITEC F124 -100 GA
Сила на моторот: 28 kN
Помошен мотор (apu): SAFIR 5F

Летачки карактеристики

Максимална брзина: 935 км/ч
Долет - без дополнителен резервоар за гориво: 1570 км
Долет - со дополнителен резервоар за гориво: 2530 км
Најголема висина на летање : 13.200 м
Стапка на искачување : 62 м/сек.
Растојание за полетување: 440 м

Вооружување

Топ:
PL-20 Plamen - 2x 20 мм топови,седум точки на монтирање по три точки на крилјата и една под резервоарот за гориво.

Воздух-воздух вооружување:
AIM-9p-4, S - инфрацрвено водени проектили воздух-воздух оперативен опсег од 1-35км и брзина 2.5 маха;
IRIS-T - краток дострел воздух-воздух проектили со оперативен опсег до 25км,брзина 3 маха и висина на лет до 20км;
AIM-132 ASRAAM - инфрацрвено водени проектили воздух-воздух оперативен опсег од 300м до 50км и брзина 3 маха.


Вооружување воздух-земја:
AGM-65 Maverick;
AGM-88 HARM;
Различни ласерски водени и неводени бомби.

Авионика

Grifo-F радар и друго.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Аеро Л-39/Л-159   

Вратете се на почетокот Go down
 
Аеро Л-39/Л-159
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: