ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 UAV - беспилотни летала

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: UAV - беспилотни летала   30/6/2012, 18:37

Американци пронашли јефтинији начин да преузму беспилотне летелице

Истраживачи Универзитета у Тексасу, у САД, направили су уређај чија је цена око 800 евра, који омогућава да се преузме контрола над беспилотним летелицама. Направа је добила назив GPS spoofer. Омогућава мешање у рад система GPS навигације и може да, или преусмери летелицу на нову трасу летења, или да изазове њен губитак.

Принцип рада GPS spoofer-а јесте тај, да апарат шаље беспилотној летелици GPS сигнал који је јачи од оног који летелица добија од сателита. На тај начин отвара се могућност да се беспилотним летелицама пренесу нове координате.

Па талибаните преку ајфон мислам ги зезаа едно време... lol!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   1/7/2012, 14:30

Да ако биле некој европски талибани!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   6/10/2012, 22:38

Повторно Израелците по проверената метода, сруши па провери!

Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   31/12/2012, 12:05

ANKA turski bespilotni letala

ANKA UAV
nosivost: 250 kg
moznost za 24 casoven let
Motor: dizel 2.0, cetiri cilindricen, 155 hp
Maksimalna brzina: 217km/h
Brzina pri krstarenje: 204km/h
Radius na dejstvie: 200 km
Izdrzlivost vo let: 24 casovi
Prelet: 3024 mi (4896 km)
Вратете се на почетокот Go down
Goust

Goust

Број на мислења : 124

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   22/3/2013, 00:43

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   14/4/2013, 14:16

Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   19/4/2013, 01:22

Поради природата на темата нема да можам да “летнам” одма до УАВ без притоа да не почнам од основата односно потребата за информации и информатичката војна а и ќе ги прикажеме предностите на Бригада па и дивизија која е опремена и користи УАВ(па дури и морнарица).
За важноста на овие платформи говори следнив цитат:

Over the past several years, the Department of Defense (DOD) has
invested significant resources in developing various Unmanned
Aerial Vehicles (UAV) systems to meet our nation's 21st century
surveillance and reconnaissance needs. While UAV programs have
experienced difficulties, the compelling benefits, such as contributing
to information superiority and the risk reduction of our pilot
force, demand a strong, renewed, commitment.
William Cohen, US Defense Secretary
Всушност она што на една модерна Армија од 21 век навистина и треба е високо ниво мна разузнавање па и поради тоа се развиваат т.н TUAV(Tactical UAV) кои ќе бидат платформи кои ќе обезбедат како што многумијна си мислат видео-војна во живо туку напротив тие ќе имаат удел во победата бидејќи овозможуваат реал-тајм разузнавачко инфо, покрај слики и видео (ИМИНТ) имаме и СИГИНТ значи набљудување и обработка на непријателските комуникациско информатички системи дури и нивно онеспособување каде е потребно.
Друга работа е што и самите командири ги бараат овие можности и сакаат да ги имаат тактички контролен центар кој истовремено ќе бвиде поврзан со т.нWarfighter Information Network чии особини нема да се потценуват ако некој смета спротивно тогаш како тоа да од 1200 оперативни воени УАВ во 2004 денес се минимум 7000 
Ќе прикажам и приказ кој добро објаснува да скратам малку(се шалам).


Но и табела каде ќе констатирам дека денес OSINT поточно опен сорс разузнавањето зазема замав а карактеристика за источните земји па и може да се каже дека се и поискусни на полето на HUMINT.Но да видиме што е тоа што ги тера воените планери командантите и бригадните генерали да сакаат видео во реал тајм но моментално ќе набројам тоа што ми е во глаа.

-Ќе тргнеме од почеток како помош пред нападот бидејќи свежа информација во такви ситуации е свеж здив.(навистина катастрофи се случуваат кога се потпирате на погрешно инфо за ова типичен пример е истоварувањето на британците конкретно во Италија за време на ВВ2 кога погрешиле на заглавиле недела ипол бидејќи оклопните возила не можеле да се движат поради песокта и крајно тешкиот терен, а на 6км од тоа место било идеалното место но добро учат од грешките само што м9 дена биле sitting ducks).
-Понатаму УАВ со пренос на реал-тајм слика/видео*(понатаму и под терминот слика ќе подразбираме и видео) овозможува да инстантно се евалуира штетата која е нанесена на непријателот, дали е доволна колку мети се промашени и.т.н (Овде ќе ја спомнам операцијата на Хрватите “Луња” во која копнената контролна станица (GSC) и командниот центар(да не сметаат кратенкиве???) кои користеа УАВ и пред подготовките, за време на операцијата и потоа.)
-Откривање на непријателските залихи на гориво, муниција и останати воени добра.
--Влијаат на линиите на комуникација, ги следат дури и лоцираат и секако
-УАВ е добра платформа за рано предупредување посебно во на фронт каде на пример однапред е позната можната патека на непријателот како копнена така и возду=на на пример ако има планини верокатност има за напад со Хеликоптери па и Специјални Сили и брзо повлекување на непријателот.

За се ова многу јасно заслужни се радарот,инфрацрвените сензори,ГПС како и електро-оптичките сензори.
Се разбира постајот повеќе на типови радари од доплер па до Phased array AESA Но ГПС не е самостоен тука се и низа институции но и U2R Advanced Synthetic
Aperture Radar System (ASARS), Joint Surveillance Target Acquisition System(JSTARS) кои заедно со UAV овозможуваат разузнавање, набљудување и брзо известување бидејќи истите се поставени на море, на кпоно во воздух и вселена(конкретен пример за JSTARS е системот кој го користи Русија ГЛОНАС кој дури може да наведува и ракети против носачи на авиони и да ги следи интересно кога сме ка ПБ ракетите не може а да не ја спомнам Јакхонт но и П-15 термит која буквално го распарчи Израелскиот Елиат додека во судирот помеѓу Индија и пакистан од 14 лансирани дури 13 погодија и сите ги уништија метите дури некои бродови биле буквално преполовени како да се погодени со Мк48 точно на средина и притоа ниту активната ниту пасивната заштита не даде ефект, Иран поседува и јакхонт но затоа потоа)

P-15

modНема потреба овде да дадам осврт и за подводните возила од кои некои се активни и со месеци а и има примери како и за интелегентните мини т.е се вкопуваат на дното, додека друг тип исто интелигентен се и мина-торпедо кои се прават сеуште мислам во украина (претходно СССР) па потешко се деактивираат а после "будењето" буквално при активација се движи брзо кон центарот на трупот за да постигне потопување но таа тема за UUV би била многу пообемна но добро е што ако веќе треба и дата трансферот да го онјаснам, ќе го сторам таму иако и немора но факт е дека Battlefield се дигитализира и дека drones стануваат веќе неопходни како воздухопловните, така и копнени и посебно подводните кои имаат специјални намени.
Поиради овие мкарактеристики се надевам се разјаснува зошто толку многу денес се придава значење на УАВ дотаму што некои го изедначуваат и со целосна воздушна супериорност, процесот кој ќе ја намали моќта на непријателот благодарение на информационата супериорност е доста сложен и започнува од колекција на информација, процесирање како и максимална употреба на податоците т.е дали преку бранова должина или преку дупла коверзија на сигналот да се пренесе што е можно повеќе дата во еден “пакет”

Поради обемноста и комплексноста на последните две приоритет ќе и дадеме на колекцијата на инфо од вселена до море која вклучува

-УАВ и секако High Endurance УАВ(ХЕУАВ)

-Копнени сензори и копнени радари се разбира првиве скриени или камуфлирани.
-Комерцијални сателити со висок квалитет на слика(кои буквално можат од горе да читаат весник, посебно насловната
Мини или Микро УАВ и мини роботио(налик змии made by britain) и сл.
Integrated Precision Positioning, Telecommunications, Tracking,

И така ја добиваме интегрираната мрежа на сензори почнувајќи од земја до воздух па се до вселена што пак е предуслов да се овозможи прецизно следење на мети, нивнио нишанење, следење на телекомуникации како и нивно попречување и секако првентива или како што рекол Сун Цу знај го непријателот како што се знаеш себеси и секако
It is only the enlightened ruler and the wise general who will use the
highest intelligence of the army for purposes of spying, and thereby
they achieve great results. Spies are a most important element in
war, because on them depends an army's ability to move.
"Sun Tzu"
, навистина некои од принципите во Art of War сеуште важат(како и делата на клаузевиц), но имка едена огромна разлика, имено ако претходно непријателот го набљудувавме прку ридот денеска можеме да го гледаме преку 10 реки,езера и планини, да му ја најдеме слабоста и тогаш да го нападнеме.
(и овде ќе дадам пример конкретно со Англиските бродски радари кои ги “гледале” германските У-подморници навечер кога излевале на површина или уште подобро ако не се лажам 1942 година беше годината кога британците ја добија Enigma и тоа за време на напад на конвој па капетанот наредил хитно на површина верувајќи декја поради штетата го губи бтродот но сакал луѓето да ги спаси и брзајќи со “Алес Раус” притоа брзајќи се не му дозволил на операторот да ги уништи тајните машини па подморницата беше напуштена, германците заробени на британски брод но неколку часа поминаа а подморницата....не потона, екипажот и капетанот беа земени како заробеници но оттогаш Британците ова го криеа вешто следејќии ги сите нГермански поморски комуникации и затоа не чуди губење на три подморнички Асови во еден ден при напад на ист конвој, за разлика од нив Американските математичари ги пробиваа Јапонските Кодови и така 1943 за прв пат подморница уништува подморница благодарение на декодирана порака, за мидвеј да не зборам).
Сега би сакал да ги претставам не само УАВ drones туку и копнените па потоа поморските бидејќи сметам дека би било така посолидно имајќи ја предвид дигитализацијата на бојното поле но кога размисувам повторно си велам познати се повеќе копнените, од мини гасеничари кои се користат против ИЕД се до мобилни платформи без разлика дали се со М249 или 40мм фрлач на гранати па до веќе едизајнираниот medic drone кој ќе може веднш да пружи прва помош на ранет војник без притоа да се ризикува губење жива сила посебно ако сте по дожд од шрапнели и куршуми.
Но премногу сакам


Темава е за УАВ и затоа ќе продолжам со развојот почнувајќи од 19 век па до денес,имено се мисли дека УАВ се нешто ново но вистината е дека првиот лет со УАВ потешко од воздухот е постигнат во 1986 од Семјуел Ленгли(AS).Но како борбено беспилотно летало е Американскиот Curtis bomb (6.03 1918 но немал домет над 1000 метри(налик

, важно е да се спомне и дека останатите земји пред се Англија,Германија и Јапонија исто така експериментирале дури и со млазни мотори, сепак за разлика од Curtis,првиот систем кој успеа да уништи мета прецисно е кетеринг со мотор од 37 коњски сили и распон на крилата близу 5 метри она што е интересно е дека откако инструкциите се веќе дадени леталото се наведувало со помош на жиро-стабилизатор(кој и денес се користи дури и кај модерната Ракетна Артилерија(RA) додека пак висината била контролирана со помош на барометар, откако леталото ќе пристигне до целта следува дајв бомб напад но војната заврши така да беспилотните летала беа принудени да “чекаат” но имајте предвид дека сепак периодот помеѓу двете светски војни сепак концептот бил многупати разгледуван и ревидиран бидејќи јасно ни е дека тогаш пилотите многу често и се онесвестувале поради пореткиот воздух, користеле и алкохол дури всушност од 10 пилоти 4 го преживувале тренингот и ова било проблем посебно за САД бидејќи немале авион во Прва Светска Војна т.е го користеле францускиот SPAD.

За време на втора Светска Војна (ВВ2) Германија го разви V-1 кој ни е добро познат систем на млазен погод поточно еден од напознатите но како славен така и неславен имено од 10 500 примероци само 2500 ги погодија метите додека остатокот претрпиа низа механички дефекти и проблеми при лансирање сепак бројот на жртви изнесува 16 665 загинати додека бројката на повреденби е неофицијално 4 пати поголема и тоа само од 2 500 погодоци.

Покрај В-1 позната е и радиоуправуваната ракета васерфал која ја развиваше германија додека слични проекти имаше и Јапонија бидејќи планираше и се спремаше за одбрана до крај.

За разлика од периодот на ВВ2, ерата на ладната војна претставуваше посебна прилика па и мотив за развој на УАВ ова посебно почна уште за време на почетокот на војната во Кореја(тогаш е започнат и развојот на Сајдвиндер-от поточно 1953) поточно во 1951 во Холоман центарот за воздушен развој и истражување под водство на Army Research and Development Command(ARDC) развија извидувачко летало кое потоа може да се наведе кон мета секако на почетокот се работеше на контрола и навигација додека потоа се усоврши системот кој и го направи веќе вооружено УАВ благодарение на термално наведување, информациите од ова летало беа пренесувани до Wright Air Development Center..

Поради ова како и притисокот од војната во Кореја посебно ефикасноста на советското оружје го направија своето и во 1954 компанијата Ryan доби договор да го развие Firebee UAV кое се пкажа како доста ефикасно и со неверојатна можност за преживување токму поради фактпот што Lock-on на така мало УАВ со мал одраз беше невозможен и истото беше употребувано и после 1960.

Ова е фајрбееКој бил лансиран од модифициран херкулесФајрбее бил користен многу во виетнам, кина, во босна.


Но барем мое лично видување е дека потребата од мобилни повеќенаменски и извидувачки платформи се потребни токму во 1960 бидејќи на први март од SA-2 или двина (систем кој има соборено најмногу летала) беше соборен У-2 над совтска територија а за време на кубанската криза обидувајќи се да ги снима советските мобилни ракетни единици повторно беше соборен U-2.(за тоа време посебно до 1959 САД биле очајни за информации за Советскиот сојуз поради страв од ненадеен масовен напад уште полошо НАТО тогаш и немал доволно интел за стратегиската авијација па САД правеле очајнички обиди со праќање на балони камуфлирани како метео но со state of the art електротехника и оптика кои подоцна биле “фаќани” во воздух од друг авион со сајла но од дури 100 само 3 доаѓале до прави раце а потоа со корона прохрамот кој се покажа како епик феил во сателитското шпионирање бидејќи за разлика од УАВ кои се на место на настанот, сателитот даде покорисни информации за екосферата, живиот свет, миграциите на животни додека информациите кои имаат милитаристичка апликација не биле задоволителни иако сепак работел системот.

SA-2(C-75 Dvina)И соборениот У-2 кој имал навистина многу технолошки предности во смисол за разузнавање т.е сликите биле поквалитетни од оние од сателити.

Историја Smileеве ја патеката, требало и преку Финска да помине па дури и Бајконур го сликал но

Сепак би сакал и да ве потсетам (потпишаа САД дека нема да прекршуваат и да шпионираат но затоа ја користеа Шведска,Кореја,Јапонија и.т.н но сепак дека САД беа во информационен мрак т.е разузнавачки посебно воен цели 18 месеци немаа поим кој што прави и каде разместува се групира, камуфлира па поради тоа и го барав следниот цитат:

Цитат :
Having promised to discontinue the U-2 flights, the U.S. found itself unable to
collect intelligence of Soviet missile and bomber developments. It was 18 months
before the first U.S. photo-reconnaissance satellites provided intelligence on
Soviet missile sites. (DTIC, 1998)
Although some high-level Pentagon officials advocated funding the
development of UAVs, neither Department of Defense (DoD) nor Central
Intelligence Agency (CIA) provided any significant funding. This lack of
financing for unmanned reconnaissance drones quickly subdued UAV support
within the U.S. military. The first Recon-UAV effort by Ryan Aeronautical
Company, code-named Project Red Wagon, started in July 1960 but terminated
later that year under Air Force supervision. It is now evident that the Air Force's
lessening interest in UAVs
. was because of the ongoing development of the SR-71
and spy satellite programs (e.g., CORONA). Also, because of President
Eisenhower's commitment to end overflights of the Soviet Union, there appeared
little need for reconnaissance drones
. (DTIC, 1998)
Development activities for reconnaissance drones solidified again on
27 October 1962 after the downing of another U-2, which was flying over Cuba to
determine the status of Soviet nuclear missile sites. A Soviet SAM protecting the
ballistic missile sites destroyed the aircraft. The pilot died in the crash, again
fueling a for unmanned reconnaissance. Classified work began rapidly on the

Ќе продолжам секако понатаму и ќе ја разгледаме состојбата со УАВ,предизвиците и употребата после У-2 инцидентот и секако развојот на останатите па се до 2001 кога Гнат-750 модифициран да лансира Хелфајр го доби името предатор . но покрај UAV и ете по желба на членот да споделиме инфо за UUV(затоа посебна тема) сепак планирам да напишам(само времето да ми дозволи и нешто кратко за UCAV(uninhabitet combat air vehicle) за чии перформанси како 2 тона боево полнење и испуштање од висока атмосфера или пак развивањето на мини УАВ кои ќе ги лансира Б-1 најверојатно бидејќи има сто пати помал RCS од Б-52 што е многу важно за детрекција(потенцијална) така што колку е Radar Cross Section поголем толку и survivability на авионот е помала.


.
Едит: не ми прифаќа атачмент.

Што се однесува за хакнувањето на Предаторите, тоа беше во Ирак направено но не преку ајфон туку со развиена програма скајграбер која од сателит директно презема инфо па така ирачаните извесно време гледаа тоа што и Сојузниците.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   22/4/2013, 11:09

Израел ја унапредува беспилотната технологија


Израелските воздухопловни сили се на патот да развијат беспилотни летала кои за четири до пет децениии ќе учествуваат во борбени операции, кои денес ги изведуваат летала со екипаж, изјави анонимно високо воено лице за „Асошиејтед прес“.

Тој истакна дека Израел работи на забрзани истражувања и развој на беспилотната технологија за воздушните, копнени и водени сили. Израел е светски лидер во технологија на беспилотните летала.

Според зборовите на изворот, Ерусалим заостанува зад САД само во производството на беспилотниот воздушен систем.

Тој додаде дека е свесен за способноста на американските беспилотни летала да испалуваат ракети, но одби да каже дали и израелските беспилотни летала ја имааат таа можност, наспроти десетината сведоци од појасот на Газа, кои изјавија дека виделе како, малите летала исфрлаат ракети.

Неименуваниот извор само го спомна беспилотното летало Хермес 900, кое е многу подобро во однос на претходната генерација на истото летало Хермес 450 и додаде дека Ерусалим работи и на развој на мали тактички сателити кои воените авиони би можеле да ги лансираат во Земјината орбита.

http://a1on.mk/wordpress/archives/139920

Многу зборување а ништо да не се каже. Е тоа е Израел Very Happy

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   29/4/2013, 03:48

респект за израелците,со америве се најискусни во експлоатација на беспилотни летала,а и воопшто не се сомневам дека имаат можност и нивните летала да испалуваат проектили само што не им е во интерес тоа да се знае,па и не се фалат многу,инаку армија без вакви летала не ја бива во денешно време
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   9/5/2013, 02:11

Britanija ima 500 dronova, do 2030. jedna trećina britanskih zračnih snaga biti će bespilotne letjelice

Britanska vojska danas posjeduje 500 bespilotnih letjelica te sada aktivno nastoji proširiti dio britanskog zračnog prostora na kojima će ih koristiti, prenosi The Guardian.

Britansko ministarstvo obrane ima ambiciju do 2030. pretvoriti jednu trećinu zračnih snaga u bespilotne letjelice. Odluka je već sada dovela do negodovanja i prosvjeda protiv korištenja popularno zvanih dronova - mnogi ističu etička i pravna pitanja vezana uz njihovo korištenje.

Trenutačno Britanija ima samo jednu bazu gdje dronovi i normalni zrakoplovi mogu letjeti na istom zračnom prostoru - zračnu luku West Wales Airport (WWA) u Aberporth koja se nalazi u privatnom vlasništvu. Ministarstvo obrane tamo testira dronove za nadzor "Watchkeeper" te je upravo u pregovorima s ministarstvom prometa o otvaranju dodatnog zračnog prostora za ove letjelice.

Britanska vojska ima veći broj raznih dronova, od Reapera koji mogu biti naoružani raketama Hellfire do mini-helikoptera Black Hornet koji mogu stati u ruku. Sve ove letjelice intenzivno su korištene i "testirane" na prostoru Afganistana i drugdje. Britanija u Afganistanu ima 5 Reapera koji su do sada ispalili preko 350 raketa i lasersko-navodećih bombi. Britanija planira znatan broj svojih letjelica vratiti natrag u zemlju nakon povlačenja iz Afganistana.

Očekivano, britanska javnost nije zadovoljna uporabom ovakvih naprava - naročito ako će iste letjeti iznad njihovih glava. No, zato su tu "Think-tankovi" i sva druga PR vojska koja već sada aktivno radi na "obrazovanju" javnosti. Jedno od novijih istraživanja pokazuje kako su prvi rezultati već ovdje - Elizabeth Quintana iz "Royal United Services Institute" ističe kako je "javnost danas opuštenija po pitanju bespilotnih letjelica no što biste mislili". "Ako se ljudima predstavi izbor između ubijanja poznatog terorista ili puštanja da pobjegne, ljudi će shvatiti da je ovo nužno", tvrdi članica britanskog think-tanka.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: UAV - беспилотни летала   

Вратете се на почетокот Go down
 
UAV - беспилотни летала
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Беспилотни летала-
Отиди до: