Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност

Go down 
+19
KikoTE
Полицајка
krvopijec
kikoto
BABUN
Smrtnikot
Hero
Alvar
shady3
Legija91
Stamenov
meth
beowulf
Зоран
Zajcef
Momak od Gjorce
Subzero
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21
АвторПорака
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty19/3/2014, 16:55

BABUN напиша:
Smrtnikot напиша:
BABUN, зборувам за редовни студии. Smile
Во редовни со таков просек тешко дека ќе влезиш барем на криминалистика  Smile 

Бабун, веќе сум таму. Можеби со повисок просек од погоре споменатиот, ама ве уверувам дека со среден просек од 3 се влегува на криминалистика. Не можам да кажам за другите смерови, меѓутоа за криминалистика тврдам дека е така. Се примаат околу 200 студенти на тој смер, а повеќето одлични ученици го избегнуваат. Квотата треба да се пополни, така да се влегува. Тврдам дека е така, познавам доволно такви луѓе. Very Happy

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty22/7/2014, 03:50

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 311085_104268683011178_5933010_nДискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 297595_104268713011175_114802_nДискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 319296_104268883011158_4321827_nДискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 316202_104268896344490_8160932_nДискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 297026_104269049677808_5348725_nДискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 292000_104269339677779_27875_n

Сликите се од Факултетот за безбедност,поставени во 2011..
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty18/11/2014, 19:13

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Foi2vc сликано е на факултет за безбедност...ама некако не ми изгледа вистински калашов или вистински е ? пошто не гледам ни зошто би им бил,кога немаат никаква обука/пракса.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty18/11/2014, 20:10

Или аирссофт или на диаболи
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty18/11/2014, 20:18

Momak od Gjorce напиша:
Или аирссофт или на диаболи

Најверојатно арисофт,има доле и други кутии.

А за што им се,знае некој ? како што знам од онаа обука која ја имале порано,не останало ништо,односно пракса немаат освен пишување белешки во станица и некои такви работи.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty18/11/2014, 20:26

Не ми личи на "вистински" АК-47. Најверојатно е дел од опремата која се користи за изведување на различни сценарија и вежби за време на логорување или пак за време на часовите по СФО. Не би можел да кажам точно.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty5/4/2015, 16:04

Вака,ме интересира...дали има звање во МВР под ДЕТЕКТИВ за криминалистика ? колку што знам,оние што ќе завршат на фак за безбедност,се добиваат со звање(ако биле смер криминалистика) ИНСПЕКТОР по криминалистика...додека приватниве(ФОН,европски,МИТ) се стекнуваат со ДЕТЕКТИВ...ме интересира дали тоа навидум не битно зборче,прави разлика во тежината на дипломата ? знам дека сите зборат дека дипломите од приватните факултети се помалку вредни,но мене не ме интересира што и како збори народот,по закон се иста тежина,и ме интересира дали по закон има такво звање во МВР-ДЕТЕКТИВ ?

Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty10/4/2015, 09:56

JKD напиша:
Вака,ме интересира...дали има звање во МВР под ДЕТЕКТИВ за криминалистика ? колку што знам,оние што ќе завршат на фак за безбедност,се добиваат со звање(ако биле смер криминалистика) ИНСПЕКТОР по криминалистика...додека приватниве(ФОН,европски,МИТ) се стекнуваат со ДЕТЕКТИВ...ме интересира дали тоа навидум не битно зборче,прави разлика во тежината на дипломата ? знам дека сите зборат дека дипломите од приватните факултети се помалку вредни,но мене не ме интересира што и како збори народот,по закон се иста тежина,и ме интересира дали по закон има такво звање во МВР-ДЕТЕКТИВ ?


Прво, оние кои дипломираат на Факултетот за Безбедност во Скопје се здобиваат со звање "дипломиран криминалист" и нема такво звање инспектор по криминалистика, туку во МВР како чинови имаш помлад инспектор и самостоен инспектор и тие се полициски чинови. Што се однесува на тоа не прави никаква разлика. Разликата која постои помеѓу инспектор и детектив конкретно зависи од поставеноста и систематизацијата на министерството. Така да, во МВР нема звање детектив.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty10/4/2015, 13:54

Значи,по закон гледано,и приватниот и државниот имаат иста тежина на диплома ? без разлика што на приватниве пишува дипломиран детектив по криминалистика ? ги знам муабетите дека не ги примале со приватен никаде,само ме интересира по закон како е ?
Вратете се на почетокот Go down
GoranSIR

GoranSIR


Број на мислења : 10

Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty10/7/2016, 07:04

Нешто повеќе знае ли некој за новиот „Дамјан Груев“, треба ли да го има, не треба, ќе биде ли конкуренција на постоечките или не и така натаму. Отворете нова тема или тука може да коментирате... study
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност   Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност - Page 21 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност
Вратете се на почетокот 
Страна 21 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21
 Similar topics
-
» Тероризам - дискусија
» Воената Академија на АРМ - дискусија
» Топ 10 најмоќни армии на светот - дискусија
» УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање
» НАТО членки и Сојузнички сили

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Образовни институции на безбедносните сили-
Отиди до: