Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пиштоли и револвери

Go down 
+19
mojsejko
Stamenov
JKD
alexmkd
tose
Smrtnikot
Goust
Goran Apostoloski
Legija91
leopard
Zajcef
volcko1
Зоран
beowulf
Momak od Gjorce
Iko
Alvar
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 38 ... 72, 73, 74 ... 86 ... 100  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 17:14

JKD напиша:
И едно глупо прашање, но ајде,форум е Very Happyјас немав замижано едно око, односно пукав најнормално, со двете отворени... грешка?

Very Happy 

Ете ти го проблемот, требаше порано да кажеш.
Во принцип, може да се пука со двете очи отворени (тоа го препорачуваат и професионалците кога станува збор за пукање во борбени услови)... но треба доста, доста вежбање за можеш тоа да го правиш успешно.
Следниот пат пукај си old school, со едно затворено око.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 17:27

Кога пукаш со две отворени очи никат нема да ти се поклопат нишаните,ни метата и се ке ти биде мутно...кога бев во војска старешините викаа дека добриот стрелец пука со две отворени очи,но според мене тоа може да се промени само во многу блиска борба или тоа е само на среќа погодок,зашто се ти се дуплира
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 17:56

Епа ете што било Very Happy мислев ќе ми се смеете ако ви кажам,и ради тоа си ќутев...мада гаѓав и така,со 3тиот шаржер погодив 4 пати во црната мета,ама сепак не беше тоа тоа...повеќе беше од среќа,и од логика,гледав кај сум погодил претходно па идев погоре-подоле со пиштолот за да погодам...следен пат ќе пукам со едно затворено око,и ќе бидам наспан и најаден па ќе кажам што сум направил Very Happy

И за 1 месец полнам 18 години...сакам да поднесам барање за дозвола за пиштол,но не знам колку би ми дале на 18 години ?Сме имале човек кој што е директор или како и да се вика тоа,главен на стрелачко друштво,на татко ми кум,и ми кажа дека може да ми се заврши работа ако имам волја...што мислите,би ми дале дозвола на 18 ? или ако не за пиштол за ловечка пушка...оод увек сум сакал да пукам,ама тек сеа ми се пружи шанса и ептен е заразно,да имам мој пиштол ќе идам секој трет ден на камник Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 18:22

За пиштол потешко (да не речам т'нко), за ловечка пушка не би требало да биде проблем, особено ако имаш некој познат.
Имам едно другарче кое на времето извади дозвола за ловечка пушка само што наполни 18 години.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 18:47

JKD не кажа со што пиштол пукаше.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 20:43

Пукањето со две отворени очи е наменето за борбени услови односно за рефлексно пукање. Тогаш од најголема важност е брзо донесување на нишанската линија во правец на метата. Но за ова е потребно многу вежбање. Друго што е важно тука е дека не може да се бара максимална прецизност при вакво пукање. Затоа следен пат кога ќе пукаш во мета ќе го користиш основниот метод.

За прашањето околу дозволата за пиштол би ти препорачал да си почекаш. Скоро е неверојатно да добиеш дозвола за пиштол на 18 години. За ловечко оружје е веќе нешто друго. Таму можеш да се пробаш.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty7/4/2014, 22:00

Naj teshko e na pocetok da se naviknesh istiktivno da ne zamizhuvash pa taka ke gledahs kaj ti se rasturaat zrnata.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty8/4/2014, 18:33


Пиштоли и револвери - Page 73 LCZpUcF

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty9/4/2014, 12:49

Пиштоли и револвери - Page 73 VczqNML

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty10/4/2014, 23:24

Пиштоли и револвери - Page 73 SdRhFB7

Куче + Glock.  Smile 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пиштоли и револвери - Page 73 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 73 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 73 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 38 ... 72, 73, 74 ... 86 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Пиштоли и револвери

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: