Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пиштоли и револвери

Go down 
+19
mojsejko
Stamenov
JKD
alexmkd
tose
Smrtnikot
Goust
Goran Apostoloski
Legija91
leopard
Zajcef
volcko1
Зоран
beowulf
Momak od Gjorce
Iko
Alvar
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 33 ... 62, 63, 64 ... 81 ... 100  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty31/12/2013, 15:37

Пиштоли и револвери - Page 63 RIO73cV

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty5/1/2014, 18:10

Последните новини од Glock кој ќе бидат претставени на ShotShow 2014 во Лас Вегас идната недела.
Glock 41 во 45ACP, како и Glock 42 во 380ACP (9mm Short/Kurz).

Пиштоли и револвери - Page 63 ONW0IYb

Пиштоли и револвери - Page 63 XJK9Gfo

Пиштоли и револвери - Page 63 IreBbtv

Пиштоли и револвери - Page 63 KUIL7eW

Пиштоли и револвери - Page 63 WO5LpX2

Пиштоли и револвери - Page 63 Tq6yKIO

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 01:31

Како ви се допаѓа? Инаку, да, ново во мојата „колекција„  Smile 

Пиштоли и револвери - Page 63 Lghf
Пиштоли и револвери - Page 63 Kufx
Пиштоли и револвери - Page 63 6wx6
Пиштоли и револвери - Page 63 X9se
Пиштоли и револвери - Page 63 O6vy
Пиштоли и револвери - Page 63 6b7g

Дали по броевиве може да се заклучи кога е произведен? По некоја моја логика е 43-та...а земен е од убиен германски офицер од страна на партизан (наводно и мошне веројатно).

Цевката не ја сликав, но и внатрешноста и цевката се во ИСКЛУЧИТЕЛНО ДОБРА СОСТОЈБА, скоро па нови!

Цената? Ситница! ziveli 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 01:53

Честитки за набавката, дефинитивно еден од најдобрите пиштоли во WW2. Twisted Evil 
Инаку твоево парче ЈЕ произведено во 1943, и тоa во Mauser Werke (покрај во фабриката на Carl Walther, во екот на војната се произведуваат и во Mauser, како и Spreewerk).
Повеќе инфо за твојот пиштол... и за Р38 воопшто можеш да најдеш на следниов форум:
http://www.p38guns.com/Mauser.htm
http://www.p38guns.com/BYF432ndvar.htm

P.S. Ајде, ајде.. кажи што пари го зема?  Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:06

Рамно 200 евра!  Very Happy 

Фала ти братче, поубав дупло да си купиш, и од овој ќе имаш пукање кога ќе се видиме! Знам дека ќе ти е многу мерак, а тек да видиш како јас очекувам!  Laughing 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:09

Имаше едно другарче сличен (т.е наследство од татко му беше), го имам чачкано, расклопено... но немам гаѓано од него.
За гаѓање здравје кога ќе се видиме... инаку слабост ми се постариве типови на пиштоли и револвери, особено од германска продукција.  Smile

Цената е патем одлична!

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:11

Јас брат искрено не се надевав дека е олку очуван, цевката да ја видиш ќе речеш вчера излегол од фабрика, невероватно нешто за пиштол стар над 70 години, што ти е швабо упм!  Shocked 

Инаку, ќеф ми беше П 08 да набавам, ама испадна за Валтеров. Инаку во споредба, овој имам читано дека е попоуздан и поробустен од Лугерот..иако во дозволата и на овој му пишува Лугер Валтер така некако мислам...

А цената, што велиш, е багателна или реална?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:19

Не го видов коментарот за цената брат, извини.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:23

Frogfoot напиша:
Јас брат искрено не се надевав дека е олку очуван, цевката да ја видиш ќе речеш вчера излегол од фабрика, невероватно нешто за пиштол стар над 70 години, што ти е швабо упм!

А замисли овие што се продукција 42-45 (значи произведени во екот на војната) важат за помалку квалитетни од оние што се од 38-ма до 42-ра.
Тек кој финиш го имаат првите серии изработени во Carl Walther Waffenfabrik од Ulm.  Smile
Но тие се и подалеку барани и доста поскапи парчиња... што е сепак битно ако си сериозен колекционер на кого му се битни тие работи (мене лично не ми се воопшто).

Frogfoot напиша:
Инаку, ќеф ми беше П 08 да набавам, ама испадна за Валтеров. Инаку во споредба, овој имам читано дека е попоуздан и поробустен од Лугерот..иако во дозволата и на овој му пишува Лугер Валтер така некако мислам...

Р08 Parabellum е доста поскап како колекционерски примерок... но е и доста покомплициран од Walther-ов, со тоа и доста по-подложен на застои. Важи за "dirty gun", кој не поднесува многу прљавштина (како ѓубре, но пред се од барутните гасови).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty14/1/2014, 02:26

Овој е доста тежок..но убаво лежи во рака. Би сакал со П08 да направам една споредба кој е подобро ергономски решен, здравје ако имам можност некогаш.

П.С Зошто швабите ги произведувале и двата пиштоли во исто време? Кој го користел Валтеров а кој Лугерот?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пиштоли и револвери - Page 63 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 63 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 63 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 33 ... 62, 63, 64 ... 81 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Пиштоли и револвери

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: