Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пиштоли и револвери

Go down 
+19
mojsejko
Stamenov
JKD
alexmkd
tose
Smrtnikot
Goust
Goran Apostoloski
Legija91
leopard
Zajcef
volcko1
Зоран
beowulf
Momak od Gjorce
Iko
Alvar
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 57 ... 100  Next
АвторПорака
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty2/7/2012, 23:26

Јас се уште немам споствено оружје а сакам да имам и сега најтежок ми е изборот кој пиштол да го одберам од овие неколку


Glock 20 10mm

Пиштоли и револвери - Page 14 20__51938_zoom


Hecker&Koch USP

Пиштоли и револвери - Page 14 HKusp

Sig Sauer 226

Пиштоли и револвери - Page 14 Sig-Sauer-P226-w_-Surefire-P114C


Browing HP

Пиштоли и револвери - Page 14 1287668501

Ceska Zbrojovka 75B

Пиштоли и револвери - Page 14 CZ%2075%20B


Сакам да прашам за Глокот дали произведуваат пиштоли со механизам DAO, DAK (SIG SAUER), DA/SA итн.... На Глок сите пиштоли им се со нивниот Safe Action механизам


Последната промена е направена од HolyTemple на 2/7/2012, 23:33. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty2/7/2012, 23:30

Го знаете ли овој пиштол ?

Stechkin APS

Пиштоли и револвери - Page 14 Stechkin_9

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty2/7/2012, 23:40

HolyTemple напиша:
Го знаете ли овој пиштол ?

Stechkin APS




Mu fali kundakot.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty2/7/2012, 23:55

Генерал напиша:
Уште да беше дозволено автоматско оружје за цивили и можевме да правиме муабет. Јас ќе си се држам до Глокот Smile

Имаш полуавтоматско што личи на автоматско и е наменето за цивилна употреба и обезбедување. Само што смееш да имаш оквир до 10 куршуми, повеќе од 10 е забрането. Ако некој намерава од воениве лица на форумов да купува ваква пушка и да земе од касарна оквири со 30 куршуми кои пасуваат на пушката што ја постирав долу, да не го излаже ѓаволот да се шета покрај полиција со оквир од 30 куршуми,затоа што ќе му пишат кривична и ќе му ја одземат, бидејќи според закон на РМ оквир над 10 куршуми за полуавтоматско оружје не е дозволено.

Ако купувам пиштол следно што ќе купам е полуавтоматска пушка

SAIGA M3 EXP-01

Пиштоли и револвери - Page 14 Saiga_m3_exp

http://www.izhmash.ru/eng/product/saiga-m3exp.shtml

И ќе ја украсам со

Meproligh M21 BullEye нишан


Пиштоли и револвери - Page 14 Mako-scope
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty2/7/2012, 23:57

Зоран напиша:
HolyTemple напиша:
Го знаете ли овој пиштол ?

Stechkin APS




Mu fali kundakot.

Дрвениот или металниот? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty4/7/2012, 00:45

HolyTemple напиша:
Јас се уште немам споствено оружје а сакам да имам и сега најтежок ми е изборот кој пиштол да го одберам од овие неколку


Glock 20 10mm

Пиштоли и револвери - Page 14 20__51938_zoom


Hecker&Koch USP

Пиштоли и револвери - Page 14 HKusp

Sig Sauer 226

Пиштоли и револвери - Page 14 Sig-Sauer-P226-w_-Surefire-P114C


Browing HP

Пиштоли и револвери - Page 14 1287668501

Ceska Zbrojovka 75B

Пиштоли и револвери - Page 14 CZ%2075%20B


Сакам да прашам за Глокот дали произведуваат пиштоли со механизам DAO, DAK (SIG SAUER), DA/SA итн.... На Глок сите пиштоли им се со нивниот Safe Action механизам
Освен глокот, за другите претпоставува дека си 'загреан' во верзиите од 9мм лугер?
ПС Ај покасно или утре ќе пишам нешто поопширно околу пиштолите.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty4/7/2012, 00:50

beowulf напиша:
HolyTemple напиша:
Јас се уште немам споствено оружје а сакам да имам и сега најтежок ми е изборот кој пиштол да го одберам од овие неколку


Glock 20 10mm

Пиштоли и револвери - Page 14 20__51938_zoom


Hecker&Koch USP

Пиштоли и револвери - Page 14 HKusp

Sig Sauer 226

Пиштоли и револвери - Page 14 Sig-Sauer-P226-w_-Surefire-P114C


Browing HP

Пиштоли и револвери - Page 14 1287668501

Ceska Zbrojovka 75B

Пиштоли и револвери - Page 14 CZ%2075%20B


Сакам да прашам за Глокот дали произведуваат пиштоли со механизам DAO, DAK (SIG SAUER), DA/SA итн.... На Глок сите пиштоли им се со нивниот Safe Action механизам
Освен глокот, за другите претпоставува дека си 'загреан' во верзиите од 9мм лугер?
ПС Ај покасно или утре ќе пишам нешто поопширно околу пиштолите.

Чекам, и благодарам однапред ziveli
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty5/7/2012, 01:04

Епа вака, кога веќе си решил да купиш пиштол, првиот чекор што треба да го направиш е да се одлучиш за калибарот. Во формуларот за оружје има такво прашање - кој калибар ќе е оружјето што имаш намера да го купиш, значи одлуката за калибар ти е првиот чекор. Како што гледам ти си неодлучен, сакаш глок во 10мм ауто, другите пиштоли претпоставувам во 9мм, а последниот од сликата - чезетката 40S&W. Е сега за кој калибар ќе се одлучиш зависи од тоа за каква намера ќе ти е пиштолот, дали ќе е за некој динамичен стрелачки спорт(каде на пример се натпреваруваш во дисциплина каде ти треба мајор фактор на муницијата од минимум 170), прецизно стрелаштво, рекреативно стрелаштво, колекционер на оружје(иако овој збор не ми е најсоодветен бидејќи ми асоцира на старо оружје) или можеби за не дај Боже. Како и да е, најпаметно ти е првиот пиштол да е во некој популарен, достапен и релативно евтин калибар, а тоа кај нас дефинитивно е 9мм лугер. Ако веќе ептен ти прави ќејф некој конкретен модел на пиштол кој можеби се нуди и во 9мм, но сепак оригинално е проектиран и ја стекнал популарноста по некој друг калибар, слободно купи го, но треба да живееш со тоа дека муниција нема да најдеш во секоја продавница, дека таа муниција нема да е евтина, дека во стреланите немаат таква муниција и сл. други потешкотии околу набавката.....тука алудирам на тоа ако се одлучиш за глок 20.

Кога веќе ќе се одлучиш во кој калибар ќе е пиштолот што ќе го купиш, и кога ќе стигнеш на слатки маки(кога ќе ти стигне решението), тогаш според мене, за да го купиш пиштолот што најмногу ќе ти одговара, најдобро е да поставиш неколку параметри за тоа каков треба да е тој пиштол:
-Одлучи се кој формат сакаш да е тој пиштол, полн формат(голем воено полициски пиштол), среден формат или мал формат - компакт.
-Потоа одлучи се од каков материјал сакаш да е изработен пиштолот, дали да е метален, пластичен или дуралуминиум. Јас кога купував, сакав пиштолот да е метален(челик или дуралуминиум) и овој параметар значајно го стесни кругот на конкурентите бидејќи автоматски испаднаа сите пиштоли со полимерски рам, а кои ги има многу на пазарот.
-Следно почнуваме со финеси во параметрите: какво окидање да има пиштолот(јас елиминирав се, освен ДА/СА или САО), дали да има надворешен видлив ударач или може да е скриен(јас сакав надворешен видлив), дали да има кочница или декокер(кај Чезетката преферирав кочница), дали да има тактичка шина или не(кај чезетката не сакав шина, доколку би земал СИГ 226 би ја сакал варијантата со шина), дали да е 'црн' или 'бел'(јас сакав црн- блек полимер финиш), дали да има full dust cover рам(како кај танфоглио и ИМИ пиштолоте каде рамот се протега колку и навлакат)- јас не сакав FDC рам.

И на крај има уште два најбитни фактори: парите, и дали воопшто го има на лагер пиштолот кој си решил да го купиш.Еве на пример, ако се решиш за сиг, треба да знаеш дека ќе треба да издвоиш околу 1350 евра, и тоа ако воопшто некаде го има. Јас кога купував пиштол никаде немаше СИГ, иначе најверојатно тој ќе го земев. Се жалеа дека набавката на оружје од Германија иде тешко, но дека најверојатно за месец дена ќе добијат. Мене одобрението ми беше со важност од уште два месеци(агилната бирократија го држеше во фиока 4 месеци), а многу на трговците не им верував дека за скоро ќе добијат сигови и купив ЧЗ75Б кој исто така ми беше еден од главните фаворити.
На крај твое е да одлучиш што ќе земеш. Од 5те фаворити сите се одлични и докажани пиштоли, ама пошто гледам дека сакаш и имаш воена опрема повеќе ќе ти одговара некој со тактичка шина на кој подоцна можеби би му приклучувал, светла, ласери, бајонети и сл. други гаџети.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty5/7/2012, 02:06

beowulf напиша:
Епа вака, кога веќе си решил да купиш пиштол, првиот чекор што треба да го направиш е да се одлучиш за калибарот. Во формуларот за оружје има такво прашање - кој калибар ќе е оружјето што имаш намера да го купиш, значи одлуката за калибар ти е првиот чекор. Како што гледам ти си неодлучен, сакаш глок во 10мм ауто, другите пиштоли претпоставувам во 9мм, а последниот од сликата - чезетката 40S&W. Е сега за кој калибар ќе се одлучиш зависи од тоа за каква намера ќе ти е пиштолот, дали ќе е за некој динамичен стрелачки спорт(каде на пример се натпреваруваш во дисциплина каде ти треба мајор фактор на муницијата од минимум 170), прецизно стрелаштво, рекреативно стрелаштво, колекционер на оружје(иако овој збор не ми е најсоодветен бидејќи ми асоцира на старо оружје) или можеби за не дај Боже. Како и да е, најпаметно ти е првиот пиштол да е во некој популарен, достапен и релативно евтин калибар, а тоа кај нас дефинитивно е 9мм лугер. Ако веќе ептен ти прави ќејф некој конкретен модел на пиштол кој можеби се нуди и во 9мм, но сепак оригинално е проектиран и ја стекнал популарноста по некој друг калибар, слободно купи го, но треба да живееш со тоа дека муниција нема да најдеш во секоја продавница, дека таа муниција нема да е евтина, дека во стреланите немаат таква муниција и сл. други потешкотии околу набавката.....тука алудирам на тоа ако се одлучиш за глок 20.

Кога веќе ќе се одлучиш во кој калибар ќе е пиштолот што ќе го купиш, и кога ќе стигнеш на слатки маки(кога ќе ти стигне решението), тогаш според мене, за да го купиш пиштолот што најмногу ќе ти одговара, најдобро е да поставиш неколку параметри за тоа каков треба да е тој пиштол:
-Одлучи се кој формат сакаш да е тој пиштол, полн формат(голем воено полициски пиштол), среден формат или мал формат - компакт.
-Потоа одлучи се од каков материјал сакаш да е изработен пиштолот, дали да е метален, пластичен или дуралуминиум. Јас кога купував, сакав пиштолот да е метален(челик или дуралуминиум) и овој параметар значајно го стесни кругот на конкурентите бидејќи автоматски испаднаа сите пиштоли со полимерски рам, а кои ги има многу на пазарот.
-Следно почнуваме со финеси во параметрите: какво окидање да има пиштолот(јас елиминирав се, освен ДА/СА или САО), дали да има надворешен видлив ударач или може да е скриен(јас сакав надворешен видлив), дали да има кочница или декокер(кај Чезетката преферирав кочница), дали да има тактичка шина или не(кај чезетката не сакав шина, доколку би земал СИГ 226 би ја сакал варијантата со шина), дали да е 'црн' или 'бел'(јас сакав црн- блек полимер финиш), дали да има full dust cover рам(како кај танфоглио и ИМИ пиштолоте каде рамот се протега колку и навлакат)- јас не сакав FDC рам.

И на крај има уште два најбитни фактори: парите, и дали воопшто го има на лагер пиштолот кој си решил да го купиш.Еве на пример, ако се решиш за сиг, треба да знаеш дека ќе треба да издвоиш околу 1350 евра, и тоа ако воопшто некаде го има. Јас кога купував пиштол никаде немаше СИГ, иначе најверојатно тој ќе го земев. Се жалеа дека набавката на оружје од Германија иде тешко, но дека најверојатно за месец дена ќе добијат. Мене одобрението ми беше со важност од уште два месеци(агилната бирократија го држеше во фиока 4 месеци), а многу на трговците не им верував дека за скоро ќе добијат сигови и купив ЧЗ75Б кој исто така ми беше еден од главните фаворити.
На крај твое е да одлучиш што ќе земеш. Од 5те фаворити сите се одлични и докажани пиштоли, ама пошто гледам дека сакаш и имаш воена опрема повеќе ќе ти одговара некој со тактичка шина на кој подоцна можеби би му приклучувал, светла, ласери, бајонети и сл. други гаџети.

Јас веќе се имам одлучено за два калибра, 10 mm Auto или .45 ACP/Auto, (од сликите Glock 20 - 10mm и HK USP - .45ACP/Auto) 9 mm не ја сакам иако има можности да набавиш и некој куршум повеќе на црно, зошто 9 тката муниција ја има на тони во државава и не е проблем да се набави, на црно. Ама сепак е забрането да имаш над 200 куршуми и ако те фатат ќе ти пишат кривична. Ако одбирам Glock сакам стандарден формат, а ако бирам Heckler USP се мислам дали compact или нормална верзија. Денес најголем дел од купувачите се ориентираат на полимерски отколку цел челичен, заради намалување на тежината. Механизмот на окинување не ми е многу важен, дали е (SA/DA) или некој друг. Би сакал да има трицијумски (флуросцентни) нишан. Боја фул црна или темно сина како USPто. ДИ МАН КО (горе во ГТЦ до Гарден кафичот) може да се потрудат да ти го набават пиштолот што го сакаш, ми имаат кажувано луѓе кои се задоволни од нив, додека Микеи претпоставувам дека нема да се нафатат на таква работа.
Затоа се остава капар и кога ќе го добиеш се доплаќа. За цената ако ти се допаѓа тој пиштол што имаш фрлено мерак, ќе одвоиш пари колку и да е скап. Тоа што заебаваат со докуметот од МВР како што е твојот случај кои од 6 ти оставија два месеца рок да набавиш оружје, затоа МВР и Владиниот врв не се свесни дека со тоа и прават штета на државата бидејќи многу луѓе поради тоа малтретирање да се извади дозвола се откажуваат од таа намера да купат легално и затоа се одлучуваат на набавка на нелегално оружје кое го има во илајдници, и тоа од секаков вид. Бидејќи многу луѓе не се чувствуваат безбедни во многу средини каде има криминал, а сакаат да имаат оружје за заштита ако не можат на легален пат да добијат тогаш набавуваат на многу лесен и едноставен начин - илегално. Инаку ми е за рекреативно стрелаштво и за самоодбрана тоа оружје.

Па би сакал да има пикатини шина, иначе незнам дали знаеш дека ласерски нишан не е дозволен за цивили.

Сепак благодарам за појаснувањето ziveli
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty5/7/2012, 14:41

Зошто мислиш дека Микеи нема да се нафатат? па јас од таму го купив својот.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пиштоли и револвери - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 14 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 14 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 57 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Пиштоли и револвери

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: