Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Тенкови - дискусија

Go down 
+35
Macedonian Knight
m-r.niceguy
fighter
debarska
ESN
Dejan N
JKD
Ilija Uzunov
BABUN
РИС
Vojdan
Goran Apostoloski
amlakar
Legija91
Hivemind
gladiator_17
leopard
momo
Delta_boy
ljubisa
.:македонец:.
Alvar
beowulf
filip555
meth
Iko
shady3
Генерал
Зоран
SIG
Wolf
Makedon
Мандар
AlexGreat
Desperado
39 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 47 ... 91, 92, 93  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 12:26

Што ќе ти се американски камиони, верувам нема делови ни за овие што ги имаме.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2374

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 12:43

Па , тогаш нема што да ни донираат , ништо нивно не ни одговара , можеби ХАМФИ , хаубици М119 ,
Вратете се на почетокот Go down
gol_den_phantom69




Број на мислења : 538

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 20:58

РИС напиша:
Па , тогаш нема што да ни донираат ,  ништо нивно не ни одговара ,  можеби ХАМФИ , хаубици М119 ,
Ne znam dali go imam kazano ova porano, no pred 3 godini na edna vezba vo krivolak kade imase amerikanci i britanci bas se pravese moabet za oprema donacii itn i prasav eden nas oficir koj baagi e upaten vo tie raboti zoso amerite sekogas ni doniraat mebel ili nekoj banalni raboti ili samo pari a pak nasite niso ne zimaat so tie pari (gi kradat) toj mi odgovori vaka
Amerite ni ponudile uste dalecnata 2008ma godina da sekoja godina ni opremuvaat po 1 bataljon no najprvin da napravat nasite strateski plan za armijata vo koja nasoka bi se dvizela i dolgorocen plan za modernizacija na armijata kakva formacija kolku bataljoni brojnost itn ama nasite seuste posle tolku godini nemame napraveno strateski i nacionalen plan za odbrana zatoa i ne dobivame pogolema kolicina na oruzje vozila oti generalite nasi i ministri ne mozat 20godini da si gi opremat vikendicite so mebel za zhal..

BoyfromKavadarci likes this post

Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 542

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 21:30

Toa e surovata realnosta opisana ... Za zhal
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 21:32

Многу пред тоа (рани 90-ти) кога германците нудеа опрема, нашиве глаучи бираа мерцедес лимузини.... епа, чорба Rolling Eyes

Има и други примери од времето, кога сите околни земји максимално ги користеле американските понуди за донации, и си барале се тоа што им требало... нашиве во МО/ГШ не знаеле ни список да состават. Бидејќи нели, ТТ-ац е најбољи пиштол, М70 најбоља пушка, а ТАМ и ФАП се најбољи камиони Smile

Турете пепел другови, од Македонија држава не бива, од АРМ војска такоџе.

______________________
Si vis pacem, para bellum

BoyfromKavadarci and gol_den_phantom69 like this post

Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2374

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty9/1/2024, 22:52

Полека , човеци , полека , ај вака, ако ми се оствари предпоставката дека од норвешка сме добиле 36 комада CV90 , тоа ќе биде знак дека нашиве во од прават некоја реорганизација на војската , зошто со сегашната организација нема место за БВП , од постовите на Т34Т55 можам да предпоставам дека нашиве барале и донации на хаубици 155мм , оклопни транспортери колчари , ПВО системи и слично , човекот е баниран зошто берел забрането овошје
Да ремизирам , ако до ЈУЛИ се јават и други земји донатори со покрупна воена техника која ја набројав можеби ќе направиме војска , ако не војската па ќе си остане последно дупче на свиралото .
Вратете се на почетокот Go down
gol_den_phantom69




Број на мислења : 538

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty10/1/2024, 11:09

РИС напиша:
Полека , човеци , полека , ај вака, ако ми се оствари предпоставката дека од норвешка сме добиле 36 комада CV90  , тоа ќе биде знак дека нашиве во од прават некоја реорганизација на војската , зошто со сегашната организација нема место за БВП , од постовите на Т34Т55 можам да предпоставам дека нашиве барале и донации на хаубици 155мм , оклопни транспортери колчари , ПВО системи и слично , човекот е баниран зошто берел забрането овошје
Да ремизирам , ако до ЈУЛИ се јават и други земји донатори со покрупна воена техника која ја набројав можеби  ќе направиме војска , ако не војската па ќе си остане последно дупче на свиралото .
Demek se sprema nova transformacija taka se zbori kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty11/1/2024, 17:16

Neka ja transformiraat i neka ja postavat ednaš, aman vekje, posle 30 godini. Kakvi lugje vodat država, čudo e što voopšto postoime.

Fala ti Ameriko što ne držiš u život!

gol_den_phantom69 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty11/1/2024, 18:10

SIG напиша:
Kakvi lugje vodat država, čudo e što voopšto postoime.

https://twitter.com/ambrosiusmk/status/1743043084072444267

______________________
Si vis pacem, para bellum

SIG and gol_den_phantom69 like this post

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty5/2/2024, 15:08


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тенкови - дискусија - Page 92 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија - Page 92 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тенкови - дискусија
Вратете се на почетокот 
Страна 92 of 93Отиди на страна : Previous  1 ... 47 ... 91, 92, 93  Next
 Similar topics
-
» Тенкови и оклопни возила во состав на АРМ
» Енциклопедија: Тенкови од 2-ра Светска војна
» Tank Overhaul - Ремонт на тенкови
» Тероризам - дискусија
» Воената Академија на АРМ - дискусија

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: