ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тенкови - дискусија

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 39 ... 77  Next
АвторПорака
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Т-72    Тенкови - дискусија Empty16/12/2011, 21:22

Полска ќе ги модернизира своите тенкови Т-72М1 и ПТ-92
Тенкови - дискусија 3-pt-91-twardy-on-parade

Цитат :
The Polish ministry of defence will spend PLN138.6m ($42m) for the upgrade of T-72M1 and PT-91 Twardy Main Battle Tanks (MBTs) under two separate contracts, the Army's First Regional Logistics Base said in a statement.
The ministry has awarded a PLN32.2m contract to Wojskowe Zaklady Motoryzacyjne (WZM) repair plant for the modernisation of 20 T-72M1 tanks.
According to Defense News, ten tanks will be upgraded by November 2012, followed by a further ten units in late 2013 as per the contract.
The ministry will also refloat its 106.4m zloty tender for the upgrade of 40 PT-91 tanks following the cancellation of the bid submitted by Bumar Group. Around 20 PT-91s will be upgraded by November 2012, and the remaining 20 by 2013.
"By the deadline for submission of bids, three bids were submitted for the first contract, and one bid for the second contract," the statement added.
The T-72M1 is a lightweight, combat-tracked vehicle equipped with a V-12 diesel engine and features a laser warning system (LWS), reactive armour and an automatic loader that can fire ammunition at the rate of 10-12 rounds/min.
The tank has a 125mm smooth barrel main gun, a 7.62mm machine gun co-axial with main gun as well as a 12.7mm anti-aircraft machine gun fitted on the commander's cupola.
The PT-91 Twardy is an upgraded version of the T-72M1 battle tank with a dual-axis stabilised fire-control system, explosive reactive armour, and advanced automatic loader; the armaments remains the same.
The battle tank is powered by a single S-12U supercharged diesel engine for a maximum road speed of 60km/h and is equipped with an advanced LWS, which protects the tank from missiles by automatically firing smoke grenades.
The Polish Army currently operates roughly 590 T-72M1 and 230 PT-91 battle tanks.
Image Caption: The Polish Army's PT-91 Twardy Main Battle Tank equipped with 125mm guns and smoke grenade launchers.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty17/12/2011, 23:40

T-72

Тенкови - дискусија T-72M2


T-72 е Советски главен борбен тенк кој почнал да се произведува во 1970 г.

Т-64 веројатно имал најнапреден тенковски дизајн во цел свет, но раните проблеми со енџинот 5TDF, тркалата и неточностите на главното оружје го предизвика Советското раководство да бара ниско-технолошка алтернатива со слични перформанси, особено по високите трошоци и трудоинтезивниот производен процес на T-64 стана очигледен. Тенкот беше премногу скап за да се овозможи на сите советски тенковски армии, а камоли на сојузниците од Варшавскиот пакт. Еден "економичен" тенк со стариот дизајн V-46 powerplant беше развиван од 1967 г. во фабриката Uralvagonzavod лоцирана во Нижни Тагил. Главниот инженер Леонид Карцев првично го создал "Објектот 172", но прототипот, означен како "Објект 172М" беше рефиниран и завршен од страна на Валери Венедиктов. Теренските испитувања 1971-1973 г. и по усвојувањето во Чељабинската фабрика за тенкови, веднаш престана производството на Т-55 и Т-62 за да се модернизираат со новиот Т-72 тенк. Барем некои технички документации на Т-72 беа предадени на ЦИА од страна на Полскиот полковник Рисард Куклински.

Тенкови - дискусија T-72_45

Основни карактеристики:

Тежина 41.5 тони
Должина 9.53 метри (со оружје напред)
Ширина 3.59 метри
Висина 2.23
Персонал 3
Мотор V-12 дизел 582 kw
Моќ/тежина 18.8 hp/t
Амортизација торзова шипка
Возна висина 0.49 метри
Капацитет на гориво 1.200 литри
Работен домет 460 км-700 км
Брзина 60 км/ч

Тенкови - дискусија Iraqi_T-72_tanks
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty18/12/2011, 00:29

Нашите тенкови се А верзија така?

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty18/12/2011, 00:35

AlexGreat напиша:
Нашите тенкови се А верзија така?

Да
Вратете се на почетокот Go down
Мандар

Мандар

Број на мислења : 1

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: t-72 B   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 13:49

Мислам дека сега т-72ките се модернизирани со композитен оклоп(реактивен) и тоа ги прави т-72B Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 14:42

Мандар напиша:
Мислам дека сега т-72ките се модернизирани со композитен оклоп(реактивен) и тоа ги прави т-72B Very Happy

Nope немаат такво нешто нашите!!!
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 14:48

Makedon напиша:
Мандар напиша:
Мислам дека сега т-72ките се модернизирани со композитен оклоп(реактивен) и тоа ги прави т-72B Very Happy

Nope немаат такво нешто нашите!!!

Имаат.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 15:08

Кога им е додаен таквиот оклоп? од Украина ги зедовме без никаков додатен оклоп така?
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 15:24

Битно имаат таков оклоп има и слики само во некоја друга прилика.
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty19/2/2012, 15:35

Wolf напиша:
Битно имаат таков оклоп има и слики само во некоја друга прилика.

Жити бога Волф дај постирај слика од тој оклоп, да видиме ако веќе има слика значи не е тајност.
Од Украина се земени без никаков оклоп, а кога ставиле оклоп (доколку ставиле) сварно не знам!!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тенкови - дискусија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тенкови - дискусија   Тенкови - дискусија Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тенкови - дискусија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 77Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 39 ... 77  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: