Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
+10
Генерал
Зоран
beowulf
volcko1
SIG
Alvar
jak
kocov
AlexGreat
Тачка
14 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Next
АвторПорака
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty30/6/2012, 22:36

volcko1 напиша:
na eden punkt vo tetovo na policajcite im donesea trombloni a oni zalnite nemat pojma kako da gi koristat
i ide eden niven staresina i im drzi obuka kako da gi pukat i on go izvadi stranicnio osigurac ja namestuva
minata i ja ispukuva i ceka nekoja minuta i vika "ovie se rasipani ne gi biva" Smile ne se krivi policajcite a i nivnite
staresini treba nekoj da im pokaze povtorno ke se vratum na slucajo odime nie zimime dva tromblona gi mestime
na puskata i im pokazuvime kako treba im kazuvime deka ima dva osiguraca gi ispalime i esplodiraa.bez obuka nisto.
so tromblonski dodatok mozis da dejstvuvis isto kako i so razbijaco ili kompezatoro nema nikakvi otstapuvanja
na preciznos bidejki zrnot nema nikakov dopir so dodatoko
a za nabavkata na AK vo toj period Smile go sobraa celo gubre od istocna evropa
znam eden slucaj koga go napadnaa punkto alasevci eden nas pripadnik imal bugarska AK i ispukal dve ramki avtomatski
i posle puskata se stopi se razglobi Smile smesno ama vistinito vo sred borba puskata da ti se rasklopi po zaeban rabota nema

Се знае како се користи тромблон. Се одвртува странично, има една жица која личи како осигурач како кај рачните бомби. Има капаче кое се остранува од главата на тромблонот, а ако не се тргне тоа тромблонот не може да се активира. Од долниот дел кој е испразнет се наоѓа ќорецот за тромбломнот. Потоа од пушката се одвртува скривачот на пламен и се навртува троблонскиот наставак кој има рецки. Тие служат за местење на тромблонот колку метри да летне. Се крева тромблонскиот нишан на паповката и М70 кој освен за нишанење се користи и за затварање на цевката со која треба да ги пропушти барутните гасови. Имам гледано по видеава на yоutube дека некои не го креваат нишанот додека истрелуваат тромблон.


Па нормално ќе се стопи кога полимерот (пластиката) не е отпорна на топлина. Се користи лош полимер за изработка на такви работи. Затоа најубаво во тој период биле дрвените делови како кај М70. Може пушката била потешка поради дрваријата ама ќе се издржи. ПОлимерот на пушките што се става служи само да ја намали тежината на оружјето. Денес посериозните компании како Heckler & Koch, FN, Glock користат квалитетен полимер кој е издржлив на топлина и на други услови.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty30/6/2012, 22:53

Alvar напиша:



Штета што Русиве не го направиле универзален да испукува и НАТО тип на гранати, покрај рускиот тип. Кај нас мислам дека нема прав руски набавено, туку се користеше српската верзија на рускиот гранатофрлач, мислам дека имавме и ние направено сопствена верзија, мислам дека се викаше РИС.


Инаку Бугариве (компанија АRKUS CO.) имаат направено универзален гранатофрлач кој испалува НАТО гранати, и се монтира на сите АР и АК модели на пушки, адизајнот е на америчкиот М 203 и ГП 25

40mm Under Barrel Grenade Launcher
ARCUS 40A4 EGLM

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Under_barrel_22

http://www.arcus-bg.com/products/closesupport/5_arcus_under_barel/default.htm


На отворен ден на ПСО имам видено Г3 а под неа беше монтиран М 203 гранатофрлач или може беше турска верзија како и пушката.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6110

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty1/7/2012, 13:45

HolyTemple, да не се караме, треба почесто да не дружиш Cool

Инаку, таа Г3 што си ја видел е турска...

Што се однесува до користењето на тромблонскиот додаток на цевката при стрелба и неговиот ефект врз прецизноста на зрното, eве што ми беше кажано

„ Не ја зголемува прецизноста на пушката, туку ја намалува. Тоа се случува поради тоа што тој дел не е нажлебен, и е малку поширок (во делови од милиметарот) од цевката, при што во тој дел доаѓа до „престигнување“ на барутните гасови пред зрното (куршумот) бидејќи зрното веќе не „дихтува“ добро и дестабилизирање на истиот поради тоа што веќе не оди по жлебовите од цевката.„
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 00:00

HolyTemple напиша:
мислам дека имавме и ние направено сопствена верзија, мислам дека се викаше РИС.
Да, негде, дали на МАФ или на војскафорумоушн, имаше и слика од него, од РИСот.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6110

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 14:12

Има и тука Cool
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 14:57

Frogfoot напиша:
HolyTemple, да не се караме, треба почесто да не дружиш Cool

Инаку, таа Г3 што си ја видел е турска...

Што се однесува до користењето на тромблонскиот додаток на цевката при стрелба и неговиот ефект врз прецизноста на зрното, eве што ми беше кажано

„ Не ја зголемува прецизноста на пушката, туку ја намалува. Тоа се случува поради тоа што тој дел не е нажлебен, и е малку поширок (во делови од милиметарот) од цевката, при што во тој дел доаѓа до „престигнување“ на барутните гасови пред зрното (куршумот) бидејќи зрното веќе не „дихтува“ добро и дестабилизирање на истиот поради тоа што веќе не оди по жлебовите од цевката.„

ziveli Сега поактивен ќе бидам

Знам дека е турска, затоа и кажава така. Мислам дека од Германија немаме набавено Г3 туку од Турција. Грција и Турција прават под лиценца Г3 пушки, М2,3 итн. митралези (кај нас познати како шарец Laughing) и МП 5 автомати. За друго не ми текнува

Тромблнскиот наставак нема никакво дејство, ни за прецизност ни појачување на дометот. Во Америка тромлонскиот наставак на ПАПовките (кои АРМ ги продаде како воен вишок, можеби малце ремонт им имаат направено), го бушат од страните со дупчиња и служи како скривач на пламен.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 15:00

beowulf напиша:
HolyTemple напиша:
мислам дека имавме и ние направено сопствена верзија, мислам дека се викаше РИС.
Да, негде, дали на МАФ или на војскафорумоушн, имаше и слика од него, од РИСот.

Каде?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6110

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 15:01

Значи ова кажаното погоре не држи вода за тромблонскиот додаток или?

П.С: Значи во АРМ повеќе нема тромблонски додатоци?! Rolling Eyes На која основа се продадени не ми е јасно, на кого му се продадени?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 15:01

Frogfoot напиша:
Има и тука Cool

За подцевниот фрлач од наше производство збориш дека се има зборувано на форумов за него?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty2/7/2012, 15:05

Frogfoot напиша:
Значи ова кажаното погоре не држи вода за тромблонскиот додаток или?

П.С: Значи во АРМ повеќе нема тромблонски додатоци?! Rolling Eyes На која основа се продадени не ми е јасно, на кого му се продадени?

ПАПовките им се продадени на АМЕРИКА и МИКЕИ Интернатионал ги има купено од АРМ, оди до Микеи ќе видиш ги продаваат со тромблонски додаток на нив. Сеага ако некој купил па веќе нема ПАПовки, инаку бев до Микеи и видов ПАПовка со тромблонски наставак кај ловечките пушки беше ставена.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 15Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: