Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Борбени ножеви

Go down 
+20
Зоран
eMilanist
Smrtnikot
alexmkd
Legija91
Goran Apostoloski
avgvstvs
beowulf
Alvar
Генерал
Cistac
Momak od Gjorce
tonin
meth
Волчко
viktor555
SIG
shady3
Profesionalec
AlexGreat
24 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31  Next
АвторПорака
Sammael

Sammael


Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 13:23


Фалкнивен не поседувам.Но ако сакаш совет од мене, да знаеш дека ако купиш нема да згрешиш.Е сега навистина се скапи,но доколку имаш пари,верувај тие пари никогаш нема да ги зажалиш.Доста се користат во survival,SR(serach and rescue) и лов.Тоа се докажани ножеви со традиција.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 20:31

@sammael, стави некоја слика од колекцијата. Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Sammael

Sammael


Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 21:20

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t1.0-9/p235x350/10409565_1439015713027813_4193856189823558140_n.jpg

Незнам баш дали е добро аплодирана,вие ќе ми кажете тоа.Иначе ова е пред година и пол сликано.Немам слика од колекцијата,оваа слика е кај мене во Маврово,со другар ги земавме да ги тестираме малце.Деновиве би требало пак да одам до Маврово и можам да ја сликам цела колекција.

По ред од лево:Ontario 18 inch machete,Cold Steel Kukhri Machete,доста стара секира што ја користам за кампинг(СССР пишува на нејзе),Muela Military tactical knife(sawback),CS Kobun Tanto и Frost Cutlery folding knife.

______________________
Victorious warriors win first and then go to war, while defeated warriors go to war first and then seek to win-Sun Tzu
Вратете се на почетокот Go down
eMilanist




Број на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty9/7/2014, 20:08

Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто.
Еве мал дел од мојата колекција:

Борбени ножеви - Page 28 IMG_2819_zpsb3234f85 .

Од Маврово си?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty9/7/2014, 22:23

Имаш свои изработени ножеви?
Вратете се на почетокот Go down
eMilanist




Број на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty10/7/2014, 15:27

Frogfoot напиша:
Имаш свои изработени ножеви?
Сите освен фолдерот се моја изработка, некои се со фабрички сечива, некои се целосно мое дело.
Вратете се на почетокот Go down
Sammael

Sammael


Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty11/7/2014, 17:30

"Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто."

Па од искуство до сега,не би рекол дека CS работи на стара слава.Ѕирни ги моделите од 2013/14 ќе видиш дека не е така.Иначе околу тоа за лов и риболов,се сложувам дека clip point i drop point сечила се подобри.Јас такви и користам за на лов.

.

Од Маврово си?[/quote]

Од Скопје сум,но имам куќа во Маврово.Моите се по потекло од тука.

Иначе едно прашање,зошто не можам да ги видам линковите кои ги праќате?Не ми отвара ништо Sad

______________________
Victorious warriors win first and then go to war, while defeated warriors go to war first and then seek to win-Sun Tzu
Вратете се на почетокот Go down
eMilanist




Број на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 18:36

Не зборам за новите модели, зборам за квалитетот на материјалите и ги споредувам со конкуренцијата. Carbon V беше одличен челик, веќе не го користат, го фураат aus8, што е просечен челик, светлосни години пред него е S30v и n690, па i 12c27.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 18:47

eMilanist напиша:
Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто.
Еве мал дел од мојата колекција:

Борбени ножеви - Page 28 IMG_2819_zpsb3234f85 .

Од Маврово си?

Јас сум задоволен од квалитетот на моите два Cold Steel ножеви.

Инаку добра колекција на ножеви имаш, сите се твоја изработка?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 19:35

HolyTemple погоре објасни колегата на мое прашање  Smile 

Инаку, ме интересира дали имаш некои од овие на продажба или ги правиш за себе?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени ножеви
Вратете се на почетокот 
Страна 28 of 31Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31  Next
 Similar topics
-
» Борбени хеликоптери
» Оклопни борбени возила
» Кинески борбени авиони
» Лесни борбени авиони - Пропелери
» Оклопни борбени возила - Колчари

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: