Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Податоци за вооружување и опрема - АРМ

Go down 
4 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
t34t55




Број на мислења : 34

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 5:07 pm

Јас имам едно прашање, не ми е јасно какви се тие 6 лансери 81мм донација од Турција, ако знае некој ве молам за одговор. Поздрав 😀
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2374

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 5:50 pm

Ај и јас да прашам , тоа француските противоклопни лансери МИЛАН 1 нели беа застарени или не се , може ли да се модернизираат и дали сеуште се произведуваат ракети за нив ?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 5:53 pm

t34t55 напиша:
Јас имам едно прашање, не ми е јасно какви се тие 6 лансери 81мм донација од Турција, ако знае некој ве молам за одговор. Поздрав 😀

Малце ми е тој дел не јасен,прво тоа што не е наведено какви фрлачи 60мм и 90мм,дали минофрлачи или ракетни,и второ лансери 81мм,дали им е утнато тука нешто со бројките

Втора работа,кој 2 000 автомати сме ги добиле,и пушки во 7,9мм,вајда некој пост втора светска војна оружје,пошто според калибров не Г-3
Вратете се на почетокот Go down
t34t55




Број на мислења : 34

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 5:56 pm

Автоматите се мислам СТЕН.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 6:12 pm

РИС напиша:
Ај и јас да прашам , тоа француските противоклопни лансери МИЛАН 1 нели беа застарени или не се , може ли да се модернизираат и дали сеуште се произведуваат ракети за нив ?

Застарен е кога ке го споредиш со Спике или Џевлин,али не е наивен систем и ден денес,нашите беа од првата генерација на Mилан 2,подоцна направија понови лансери со подобрена нишанска справа,и ја усовршија ракетата со тандем кумулативна глава,е сега дали може да се модернизираат стариве лансери не знам,али ракети се уште има,пошто се користи уште системот


t34t55 напиша:
Автоматите се мислам СТЕН.

Стен или Томпсон,и вајда некој Маузер во 7,9мм

t34t55 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2374

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 6:19 pm

Добро штом сеуште го користиме
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 6:23 pm

Не не го користиме ние,го користат други низ Светов и Европа
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2374

Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 EmptyНед Дек 26, 2021 6:44 pm

Е , сега , се разочарав
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Податоци за вооружување и опрема - АРМ   Податоци за вооружување и опрема - АРМ - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Податоци за вооружување и опрема - АРМ
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
» Униформи и лична опрема
» Воздухопловно вооружување
» Снајперско вооружување и снајперизам
» Иранско воздухопловно вооружување

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: