Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Транспортни хеликоптери

Go down 
4 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty15/6/2022, 21:56

Кје видиме на крај,и овие се во сериозна опција
Вратете се на почетокот Go down
РИС
Број на мислења : 1497

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty15/6/2022, 22:41

Лани , преклани пишуваше во ШТИТ , нашиве биле на презентација на хеликоптери и тоа AW139 I AW101 , ама нашиот началник беше во посета на САД и тоа на воздухопловна команда и праено муабет за модернизација на нашето ВВ со нови хеликоптери , кај и да е ќе протече нешто во јавнос , има интересен напис за нашето ВВ , и комбинации на хеликоптери кои би можеле да ги купиме , мене ми се допаѓа комбинација на ПУМА и Х145 .
Вратете се на почетокот Go down
РИС
Број на мислења : 1497

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty15/6/2022, 22:43

Во ТАНГО СИХ е написот за нашето ВВ.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty15/6/2022, 22:57

Нема да се иде на два хеликоптера,ке се иде на еден тип,мултирол хеликиоптер,кој ќе треба да ги замени Ми-8//24,тоа значи транспорт на трупи,споспобност за САР мисии,медицински транспорт,гаснење на пожари,борбена подршка итн...

Агуста Вестленд е Британско-Итајанска компанија која тесно соработува со комании од САД,па така лицненцирано поизведува Апач и Белл-412,а AW-139 лиценцирано се произведува во Америка како замена за Ух-1 под ознака MH-139 (предходна страна),а и има други хеликоптери од АW кој се во служна на Америка и НАТО земији,а Британија е една од земјите кој влечат конци кај нас...

Сумарум овој хеликоптер тоаес фамилија на хели. дали 139 или 149 или некој трет е најверојатно избран хеликоптер за нас

Транспортни хеликоптери - Page 2 E0awCOc

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty15/6/2022, 23:41

Хрватска UH-60, Албанија UH-60, Македонија....

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty16/6/2022, 00:09

Таа иста Албанија пред 10/15 години купи од Аирбас Х145 и Кугер хеликоптери додека ние едвај модернизиравме 10 хеликоптери

Босна Ух-2,Црна Гора Белл-412,Македонија... Very Happy

Немаме ние толку пари за Ух-60,кје биде нешто поефтино
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6016

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty16/6/2022, 00:37

The unit cost of the H-60 models varies due to differences in specifications, equipment and quantities. For example, the unit cost of the Army's UH-60L Black Hawk is $5.9 million while the unit cost of the Air Force HH-60G Pave Hawk is $10.2 million.

Kolku i da variraat ovie ceni, smetam deka možeme da si dozvolime Black Hawk i iskreno od ovie šminkerskive AW, bi odel rado na Black Hawk. Battle proven mašina e ako ništo drugo i isto taka multi role ništo pomalku od AW 139.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty16/6/2022, 00:47

Да беа овие цени ќје беше добро,просесечна цена за еден е околу 55 милиони зелени,пролистај и види за колку пари ги земаа Хрватска Литванија и Албанија,не се купува само хеликоптер туку коплет пакет
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty4/7/2022, 14:31

Полска купува 32 комда AgustaWestland AW149 за својата војска по цена од 1.9 мијарди долари,истите ке се прават во Полска првиот се очекува во 2023та

Транспортни хеликоптери - Page 2 HDXGbYR

Транспортни хеликоптери - Page 2 DN7GEoh

Транспортни хеликоптери - Page 2 LDmKIs6
Вратете се на почетокот Go down
РИС
Број на мислења : 1497

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty4/7/2022, 15:13

Момак , ти фатил око хеликоптеров , и транспортен , и борбени можност , само математикава , 1,9 милијарди долари , за 32 хеликоптера , ептен скапо .
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content

Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Транспортни хеликоптери   Транспортни хеликоптери - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Транспортни хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Борбени хеликоптери
» Оклопни и Транспортни Камиони
» Воени транспортни возови

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: