Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Македонија во Балканскиот вртлог

Go down 
+18
shady3
Wolf
beowulf
tose
JKD
Mrshajnoski
gladiator_17
Iko
alexmkd
Генерал
assasian
Momak od Gjorce
РИС
Legija91
Smrtnikot
Зоран
Alvar
SIG
22 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 31 ... 58, 59, 60 ... 79 ... 100  Next
АвторПорака
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 15:01

Некако многу се свртеа против нивните политички лидери...

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 16:26

И јас мислам дека на овој протест најмногу ги тепаа...и тоа што биле 600-700 џандари вс 5000 илјади,едино може да имаат предност во тоа што неможеш да ги уапсиш сите или да ги притиснеш,но можеа да направат како во други земји,пуштај цистерните,шпринт по нив дур се освестат кај се,и автоматски апсиш 15-20 души...

друга работа,бев скептик за алфиве,но испадна дека им е добра тактиката...затоа што обично порано,идеа ЕБР први,ПЕП втори,и трети обични џандари за да ги спроведат уапсените до комбе...искрено,јас кога би ме апселе,би покушал да избегам од некој дебелко кој што размислува на мекица од стража,неголи на некој алфаш...

да се надеваме дека у наредни протести ќе ги искористат цистерните како што треба.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 16:42

JKD напиша:
И јас мислам дека на овој протест најмногу ги тепаа...и тоа што биле 600-700 џандари вс 5000 илјади,едино може да имаат предност во тоа што неможеш да ги уапсиш сите или да ги притиснеш,но можеа да направат како во други земји,пуштај цистерните,шпринт по нив дур се освестат кај се,и автоматски апсиш 15-20 души...

друга работа,бев скептик за алфиве,но испадна дека им е добра тактиката...затоа што обично порано,идеа ЕБР први,ПЕП втори,и трети обични џандари за да ги спроведат уапсените до комбе...искрено,јас кога би ме апселе,би покушал да избегам од некој дебелко кој што размислува на мекица од стража,неголи на некој алфаш...

да се надеваме дека у наредни протести ќе ги искористат цистерните како што треба.

На видеата се гледа дека ако сакаа, можеа да ги притиснат и да јадат ќотек ко никогаш до сеа, ама во интерес на "професионалноста" ги оставија. Инаку за да побегнеш многу зависи од ситуацијата во која се одвива апсењето, у ваква гужва неуспешен обид за бегство или отпор при апсење би го платил со многу ќотек.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 16:44



Ја би му го истурил мајчиното млеко кроз уста,да ми дојде волку блиску...сигурно и дечково би,ама наредба е наредба....
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 16:46

Smrtnikot напиша:
JKD напиша:
И јас мислам дека на овој протест најмногу ги тепаа...и тоа што биле 600-700 џандари вс 5000 илјади,едино може да имаат предност во тоа што неможеш да ги уапсиш сите или да ги притиснеш,но можеа да направат како во други земји,пуштај цистерните,шпринт по нив дур се освестат кај се,и автоматски апсиш 15-20 души...

друга работа,бев скептик за алфиве,но испадна дека им е добра тактиката...затоа што обично порано,идеа ЕБР први,ПЕП втори,и трети обични џандари за да ги спроведат уапсените до комбе...искрено,јас кога би ме апселе,би покушал да избегам од некој дебелко кој што размислува на мекица од стража,неголи на некој алфаш...

да се надеваме дека у наредни протести ќе ги искористат цистерните како што треба.

На видеата се гледа дека ако сакаа, можеа да ги притиснат и да јадат ќотек ко никогаш до сеа, ама во интерес на "професионалноста" ги оставија. Инаку за да побегнеш многу зависи од ситуацијата во која се одвива апсењето, у ваква гужва неуспешен обид за бегство или отпор при апсење би го платил со многу ќотек.

Да знам,сум осетил како е да бегаш во гужва,и тоа во толпа од 200-300 луѓе,камоли 5.000,но и мислам дека треба да е поголема ЕБР...и некаков друг стил на тактика да изградат,пошто ете волфовите џабе имаат такви за буткање толпа,кога идат позади луѓето...
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 17:00

Тука е веќе проблемот во командниот кадар или пак некаде во повисоките наредбодавни позиции.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 17:52

ВО СКОПЈЕ ПРОТЕСТИРАА АЛБАНЦИ ИЛИ АРАПИ?




Официјална Тирана и Приштина искажаа критики кон вчерашниот протест во Скопје,кој доби повеќе врски отколку албански етнички и национален призвук. Оваа контатација ја пренесува приштинскиот весник Експрес. Според весникот, висок функционер од албанската влада изјавил дека подржуваат форми на искажување на незадоволство и револт преку демократски протести, но не и инфилтирање на верски елементи.

- Проблемите на Албанците во Македонија се од етнички и политички карактер и нема простор за верските проблеми.Самиот начин на искажување незадоволство со верски извикувања и верски знамиња, создава збунетост (конфузија) и ги пренасочува албанските проблеми, кои се сосема реални и така профитира другата страна, карактеризирајќи ги протестите како верски и исламистички, -изјавил висок официјален претставник на Владата во Тирана.

Слична реакција доаѓа и од Приштина, каде се критикува формата на протестот и неговите елементи.

Преку социјалните мрежи мнозинството Албанци искажуваат критики за формата и „злоупотребата на протестот од страна на некои елементи и лица со верска позадина“, наведува Експрес. (В.Т.)

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=42BA72082E89734BA949B942D1638047


Хаха. Смешно ми е малце ова. Пред две години за апсењето не викаа вака, ама поради ситуацијата во Ирак и исламистичката закана врз Косово а повратнициве почнуваат со вакви изјави
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 17:53

Alvar напиша:
Командант Пантер: Ахмети, оди си од владата на Груевски или ќе ја повторам војната од 2001!

Командант Пантер, или Ндрецај Хамди, преку социјалните мрежи му се закани на Али Ахмети итно да ја напушти Владата инаку лошо ќе си помине, а тој како командант ќе ја повтори војната од 2001 година, пренесува порталот Тетовасот.

„Јас Ндрецај Хамди, командант Пантер од 112 бригада, откако вчера видов што му се случи на албанскиот народ, барам лидерот на ДУИ, Али Ахмети, итно да се повлече од Владата на Груевски. Јас ќе го заштитам албанското население во Македонија и ќе организирам герилска војна слична на онаа од 2001 година. Примирјето од 2001 година веќе не е важечко. Ако државата Македонија продолжи вака нечовечки да се однесува кон Албанците, албанското население само ќе се брани на териториите на Илирида со воена сила слична на онаа од 2001 година“, порачува Пантер.
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/komandant-panter-ahmeti-odi-si-od-vladata-na-gruevski-ili-jas-kje-ja-prezemam

Провоцирање, ништо друго.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 19:19

 

Кај возилата нема никој бе  jupii  се занеле,им се тепа...ги разбирам Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty5/7/2014, 19:54



Племе неписмено бе маме им ебам,груевски и али амети да му нашле работа сака...децата очите ги печеле,за греота !
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 59 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонија во Балканскиот вртлог
Вратете се на почетокот 
Страна 59 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 31 ... 58, 59, 60 ... 79 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Актуелни воено-политички случувања :: Македонија-
Отиди до: