Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 1. Пешадиска Бригада

Go down 
+21
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
dzole
Alvar
Panter
икс
bucko123
Braveheart993
ESN
AntiLigushi
leopard
РИС
SIG
Dejan N
Зоран
BABUN
Smrtnikot
JKD
Генерал
Legija91
Macedonian Knight
25 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 47 ... 54  Next
АвторПорака
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty20/12/2019, 11:50

ESN напиша:
Ногу прашања.М21 и м249 дужиме сега.М4 ќе добиеме ептен скоро.Беретките ни ги дадоа брат,зошто?
Јас должам м249,има некои се користени,други се скроз нови.

Пошто со години уназад Армијата нема беретки, сите си купуваат приватни. Јас си ги купив и црвената и тегетот и сега црната. Како јас така и генерации пред мене. Вие нешто привилегирани Very Happy
Инаку ми се свиѓа изборот на оружје. Ако имаш некое прашање околу М4 или М249 знаеш каде да се обратиш.

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty20/12/2019, 18:34

MISFIT напиша:
ESN напиша:
Ногу прашања.М21 и м249 дужиме сега.М4 ќе добиеме ептен скоро.Беретките ни ги дадоа брат,зошто?
Јас должам м249,има некои се користени,други се скроз нови.

Пошто со години уназад Армијата нема беретки, сите си купуваат приватни. Јас си ги купив и црвената и тегетот и сега црната. Како јас така и генерации пред мене. Вие нешто привилегирани Very Happy
Инаку ми се свиѓа изборот на оружје. Ако имаш некое прашање околу М4 или М249 знаеш каде да се обратиш.

Stoner napravi belja so M16 kakave M4 i M4A

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty20/12/2019, 22:09

Зоран напиша:
Stoner napravi belja so M16 kakave M4 i M4A


Каква беља Зоки?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty20/12/2019, 23:24

Alvar напиша:
Зоран напиша:
Stoner napravi belja so M16 kakave M4 i M4A


Каква беља Зоки?

Пушка која затајува.
има проблеми
дефинирана како со минимум одржување Но не било така!

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty20/12/2019, 23:58

Хм, не знам дали е баш така... пола NATO ја користи, во една или друга верзија.
Впрочем, имаш луѓе овде кој ја користат.. па нека пишат они дали чини или не чини.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty21/12/2019, 11:02

Alvar напиша:
Хм, не знам дали е баш така... пола NATO ја користи, во една или друга верзија.
Впрочем, имаш луѓе овде кој ја користат.. па нека пишат они дали чини или не чини.

Пушката си е на место. Ни една пушка не е наменета да се брца во кал па да се гаѓа со неа. За функционалноста има многу фактори, меѓу кои огромен е самиот војник. Со застарени правила војниците ја гледаат пушката како одговорност, а не како алат, што е грешка. Чистење на оружјето само под команда Glava v zid тоа не смее да постои. На почеток може да се јавуваат проблеми, но се надевам во НАТО ќе се промени менталитет, и ќе почнат да го гледаат оружјето како пријател. Тогаш ќе го чуваат и одржуваат како што треба и нема да има никакви проблеми. А со НАТО калибар може да има и повеќе гаѓања на пример од донации за муниција итн.
На крајот на денот ќе заврши работа.
А и време е да се исфрлат од употреба Калашите. Не сте виделе во каква состојба се.

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty21/12/2019, 18:50

MISFIT напиша:
Alvar напиша:
Хм, не знам дали е баш така... пола NATO ја користи, во една или друга верзија.
Впрочем, имаш луѓе овде кој ја користат.. па нека пишат они дали чини или не чини.

Пушката си е на место. Ни една пушка не е наменета да се брца во кал па да се гаѓа со неа. За функционалноста има многу фактори, меѓу кои огромен е самиот војник. Со застарени правила војниците ја гледаат пушката како одговорност, а не како алат, што е грешка. Чистење на оружјето само под команда Glava v zid тоа не смее да постои. На почеток може да се јавуваат проблеми, но се надевам во НАТО ќе се промени менталитет, и ќе почнат да го гледаат оружјето како пријател. Тогаш ќе го чуваат и одржуваат како што треба и нема да има никакви проблеми. А со НАТО калибар може да има и повеќе гаѓања на пример од донации за муниција итн.
На крајот на денот ќе заврши работа.
А и време е да се исфрлат од употреба Калашите. Не сте виделе во каква состојба се.

U jna dozev zargan 60%
Od Solena voda
mornaricka peshadija.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty21/12/2019, 19:58

MISFIT напиша:
Пушката си е на место. Ни една пушка не е наменета да се брца во кал па да се гаѓа со неа.






Види, види... интересен исход, а Зоки?  Smile


MISFIT напиша:
А и време е да се исфрлат од употреба Калашите. Не сте виделе во каква состојба се.

Можам да замислам, на првата пушка која ја задужив пушкарот и измери 7,65 калибар. И другите две потоа не беа поарни (немав к'смет со пушките, секогаш ми се паѓаа некои користени во 2001-ва Very Happy )
И јас стојам на тоа дека треба да се сменат со нешто посовремено. Не велам дека тоа треба да биде М4... но кога ни ги даваат за без пари (сега за сега), што да не.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty22/12/2019, 07:43

Зоран напиша:

U jna dozev zargan 60%  
Od Solena voda
mornaricka peshadija.

Кај М4 не постои 'рѓа. Таква изработка има на деловите што не фаќа 'рѓа. Никогаш.
Југословенските Калашникови немаат хромирана цефка што значи дека 'рѓа после неколку дена.

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty22/12/2019, 10:10

Па освен цевката, каналот за повратни гасови, нишаните и механизмот на окидачот... се друго е од алуминиум и пластика.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1. Пешадиска Бригада    1. Пешадиска Бригада  - Page 41 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
1. Пешадиска Бригада
Вратете се на почетокот 
Страна 41 of 54Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 47 ... 54  Next
 Similar topics
-
» Воздухопловен "ВИНГ"
» 63. Падобранска Бригада

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: