Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Mil Mi-8/Mi-17 Hip

Go down 
+5
su50fighter
SIG
Momak od Gjorce
Генерал
Зоран
9 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyПон 27 Мај 2013, 22:28

Momak od Gjorce напиша:
Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Mi171SAR1sm
Со вентилаторчиња се ладат. Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Goran Apostoloski




Број на мислења : 113

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyПон 27 Мај 2013, 23:59

е ова е веќе модерен кокпит за мерак jupii ,а се сеќавам имав и јас едно слично вентилаторче на времето од бугарите купено за 5 "червени" ама супер си дуваше.... Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyВто 28 Мај 2013, 00:35

Ако не се лажам не се за ладење вентилаторчињата,мислам дека се за „деконтаминација“ на просторот,односно ако надвор има фрлено нуклеарка овие вентилаторцинја и овозможуваат свеж воздух на пилотите во кабината а при тоа да не мораат да ги отвараат прозорите и вратите,туку да бидат запечатени под вакум,се додека не пристигнат на простор каде нема радиација или простор каде АБХО единиците веќе го деконтаминирале...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyСре 29 Мај 2013, 00:42

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 52022_136965602_2264092
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter


Број на мислења : 144

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyСре 29 Мај 2013, 07:49

свеж воздух од каде Momak od Gjorce? Сакаш да кажиш дека го "вртат" воздухот во кабината. Хм.. па и то не е свеж воздух. На таква нова авионика со вакви вентилаторчиња изгледаат смешно.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyЧет 11 Jул 2013, 19:50

Е ова е егзотика!!!

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 52022_62429539_2283722
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyЧет 11 Jул 2013, 20:59

Корејскиве машини се чиста реткост,незнам кој им пуштил да ги сликаат,ама вајда веќе го гонат човков...Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyПон 22 Jул 2013, 13:14

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 NBD16Q7
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyЧет 08 Aвг 2013, 18:26

Američki senatori traže obustavu kupnje ruskih helikoptera: "Ista kompanija pomaže krvoločan Assadov režim"

Skupina od 12 američkih republikanskih i demokratskih senatora potpisala je pismo u kojem se poziva Pentagon da obustave najavljenju kupnju 30 ruskih helikoptera, za korištenje u Afganistanu, za 572 milijuna USD. Skupinu senatora predvodi John Cornyn te je poslao pismo načelniku glavnog stožera američke vojske, generalu Martinu Dempseyu. U pismo se krizizira ruska državna kompanija za izvoz oružja, Rosoboronexport.

"Dok Rosoboronexport dobiva ogroman novac od našeg ministarstva obrane, u isto vrijeme i dalje služe kao glavni osposobljivač zločina u Siriji, prebacujući oružje i municiju za krvoločni režim Bashara al-Assada", stoji u pismu senatora. Nadalje, navodi se kako "američki porezni obveznici nesvjesno postaju žrtve ruske korupcije" te kako je Rusija "potencijalno neprijateljska sila".

Glasnogovornik američkog Pentagona, James Gregory, prilikom potpisivanja ugovora stao je u obranu odluke o kupnji ruskih helikoptera te tada naveo: "Zaključili smo kako je Rosoboronexport jedino rješenje koje odgovara Afganistanskim Nacionalnim Sigurnosnim Snagama (ANSF) kada je riječ o helikopterima. Afganistanske snage već su naučile operirati ruskim helikopterima i kada bismo se sada prebacili na neke druge zrakoplove bile bi potrebne najmanje 3 godine treninga i iskustva prije no što bi afganistanske snage bile spremne".

No, u međuvremenu odnosi između Washingtona i Moskve dodatno su se srozali. Američki senatori, njih 7 Republikanaca i 5 Demokrata, ističu kako je sukob u Siriji glavni razlog zbog kojeg traže obustavu kupnje ruskih helikoptera, no Sirija nije jedini faktor koji trenutačno utječe na američko-ruske odnose. Tu je i Edward Snowden zbog kojeg je američki predsjednik Barack Obama jučer objavio kako se neće sastati s ruskim predsjednikom Putinom početkom idućeg mjeseca u Moskvi.

http://www.advance.hr/vijesti/americki-senatori-traze-obustavu-kupnje-ruskih-helikoptera-ista-kompanija-pomaze-krvolocan-assadov-rezim/
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 EmptyЧет 14 Ное 2013, 18:45

Pentagon zbog Sirije odustaje od kupnje ruskih helikoptera za Afganistan

http://www.advance.hr/vijesti/pentagon-zbog-sirije-odustaje-od-kupnje-ruskih-helikoptera-za-afganistan/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-8/Mi-17 Hip   Mil Mi-8/Mi-17 Hip - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Mil Mi-8/Mi-17 Hip
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: