Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воздухопловен "ВИНГ"

Go down 
+37
gol_den_phantom69
Motorola
momo
leopard
ESN
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
Alvar
Macedonian09
Panter
debarska
Macedonian Knight
assasian
Iko
Dejan N
JKD
legend1979
РИС
Legija91
MarkoMKD
dzango86
Goust
ZaMakedonija
Mrshajnoski
Wolf
filip555
andrej
Зоран
Генерал
Desperado
shady3
Subzero
SIG
Тачка
Makedon
Profesionalec
AlexGreat
41 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 53 ... 66  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 14:54

Првите два ремонтирани хеликоптери се вратија во АРМ

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 YHrqQyB

Првите два хеликоптера од составот на Воздухопловната бригада на Армијата на Република Македонија кои минатата година беа испратени на ремонт денеска беа ставени во функција на АРМ.

На свеченоста во Касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец министерот за одбрана Зоран Јолевски пред присутните единици порача одека ова се првите резултати од најавената модернизација на Армијата на Република Македонија во однос на Воздухопловната бригада.

- Овие хеликоптери се првите од предвидените десет кои ќе се ремонтираат во периодот од две години за кои Владата на Република Македонија одвои доволно финансиски средства. На почетокот на оваа есен и до крајот на годинава ќе имаме уште четири ремонтирани хеликоптери. Со овие преземени чекори на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, борбената готовност на Воздухопловната бригада ќе се зголеми, а со тоа ќе се овозможи АРМ уште подобро и посигурно да ја извршува својата функција, да биде гарант за територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија, рече Јолевски.

Тој додаде дека заедно со ремонтот на хеликоптерите, истовремено на обука беа пратени и стручни лица кои се здобија со сертификати и кои во иднина ќе ги одржуваат овие воздухоплови.

Според командантот на Воздухопловната бригада, полковник Роберт Малезански овие зафати кои се случуваат во воздухопловната бригада ќе придонесат во извршувањето на мисијата и задачите на бригадата. Тој додаде дека овој започнат процес на ремонтирање на воздухопловите ја зголемува кредибилноста на АРМ како фактор на одвраќање закани по безбедноста на Република Македонија.

Процесот на ремонтирање на хеликоптерите е дел од процесот на модернизација на АРМ која започна со формирањето на интегрираните проектни тимови во ноември 2014 година.
http://novamakedonija.com.mk/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: ...   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 19:55

Дали некој знае колку вкупно хеликоптери има АРМ , јас колку што знам 10 се борбени и 4 транспортни , и они двата грчка донација што се , а мвр има 3 на располагање , дали сум точен ?
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 22:10

Ќе се ремонтираат 10 хеликоптери , највероватно 6 борбени и 4 транспортни МИ-24/17/8 , на Грчките изгледа веќе не рачунаат .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 22:33

Би требало да се иде на 6 борбено транспортни хеликоптери Ми-8/17 и 4 Ми-24,како и до сега...
Иначе на хартија се повеќе од 14 хеликоптери
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: ..   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 23:16

Аха , е па така мислев и јас ...само зошто грчките не ги планираат за понатамошно користење не ми е јасно тоа .. видете го ова : https://www.warhistoryonline.com/featured/easy-company-crossroads-battle.html
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 23:27

Затоа што ги вратија назад дома у Хелас. Cool

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty6/3/2017, 23:27

Имаше 10 МИ-24В и 2 МИ-24К мислам дека 6 се отпишани , имаше 4 МИ-17 и 4 МИ-8 , 2 изгубени во несреќи 1 или 2 отпишани
Наместо да фрламе пари на модернизации и ремонти можевме да одвоиме малку повеќе пари и да си купиме 4 нови МИ-28 И 4 МИ-171 а старудијава што ја имаме да ја испродадеме .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty7/3/2017, 00:18

Па четири нови Ми-17 се околу 50 милиони евра,и четири Ми-28 околу 80 милиони евра,башка пари за обука,муниција,резевни делови,ремонт.
Отприлика 150 милиони за 8 хеликоптери,пола буџет планиран за 10 години.Според мене моментално најпаметно е да се задржиме на "старудијата"
Вратете се на почетокот Go down
debarska

debarska


Број на мислења : 83

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty7/3/2017, 01:36

Momak od Gjorce напиша:
Па четири нови Ми-17 се околу 50 милиони евра,и четири Ми-28 околу 80 милиони евра,башка пари за обука,муниција,резевни делови,ремонт.
Отприлика 150 милиони за 8 хеликоптери,пола буџет планиран за 10 години.Според мене моментално најпаметно е да се задржиме на "старудијата"
ke dodadam плус сертификатите за самоодржување
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 611

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: ..   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty7/3/2017, 13:15

Alvar напиша:
Затоа што ги вратија назад дома у Хелас. Cool

Па и поарно што ги вратиле , и онака скапуваа не вршеа никаква работа Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 41 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воздухопловен "ВИНГ"
Вратете се на почетокот 
Страна 41 of 66Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 53 ... 66  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: