Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воздухопловен "ВИНГ"

Go down 
+37
gol_den_phantom69
Motorola
momo
leopard
ESN
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
Alvar
Macedonian09
Panter
debarska
Macedonian Knight
assasian
Iko
Dejan N
JKD
legend1979
РИС
Legija91
MarkoMKD
dzango86
Goust
ZaMakedonija
Mrshajnoski
Wolf
filip555
andrej
Зоран
Генерал
Desperado
shady3
Subzero
SIG
Тачка
Makedon
Profesionalec
AlexGreat
41 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 45 ... 66  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6114

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty29/3/2014, 01:50

Ни јас незнам другар  Smile 
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty29/3/2014, 14:20

Легија , малку од малку да ја задоволам твојата љубопитнос .
http://www.arm.mil.mk/baza/edinici/zok/zok_bpvo_istorija.html
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty29/3/2014, 17:22

Фала друже  ziveli 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 13:29

Обука со водот за специјални намени од вбр во борбена претрага и спасување на планината Кожуф

Денес 17.04.2014 година на планината Кожув заврши обуката во борбена претрага и спасување во планински услови на припадниците од водот за специјални намени (всн) од составот на воздухопловната бригада (вбр).
Обуката се реализираше во периодот од 14.04.2014 до 17.04.2014 година и на неа учествуваа поголемиот дел од припадниците од составот на водот за специјални намени.
Целта на обуката е одржување на борбената готовност и подготвеност на припадниците на всн, за извршување на задачи од доменот на пребарување и спасување на тежок и непристапен терен. Во обуката беа вклучени и два хеликоптери, еден Ми-8/17 за транспорт и еден Ми-24 за борбена подршка при пребарувањето.
Единицата за време на обуката извежбуваше постапки при инфилтрација со помош на јаже (rope link), пребарување на терен во борбени услови, извлекување на повредени со единечен систем за извлекување и ексфилтрација со помош на јаже (fast rope).

Обуката ја посети командантот на воздухопловната бригада полковник Кире Колевски кој истакна дека од она што припадниците на всн го покажаа, може да се заклучи дека обученоста на единицата е на високо рамниште и дека таа може да ја извршува мисијата и поставените задачи

http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2014/04/obuka_kozuv.html

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 XNFgcKM

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 1Co3Rce

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 FPCDKIn

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 A1QJKV8

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 KqoN4VC

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 YJ45Zfe

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 AJoAjZ4

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 AzBSDPv

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 LYXSbxl

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 LnmobcU

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Z06XuEI
Вратете се на почетокот Go down
assasian

assasian


Број на мислења : 304

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 15:11

Momak od Gjorce напиша:
Обука со водот за специјални намени од вбр во борбена претрага и спасување на планината Кожуф

Денес 17.04.2014 година на планината Кожув заврши обуката во борбена претрага и спасување во планински услови на припадниците од водот за специјални намени (всн) од составот на воздухопловната бригада (вбр).
Обуката се реализираше во периодот од 14.04.2014 до 17.04.2014 година и на неа учествуваа поголемиот дел од припадниците од составот на водот за специјални намени.
Целта на обуката е одржување на борбената готовност и подготвеност на припадниците на всн, за извршување на задачи од доменот на пребарување и спасување на тежок и непристапен терен. Во обуката беа вклучени и два хеликоптери, еден Ми-8/17 за транспорт и еден Ми-24 за борбена подршка при пребарувањето.
Единицата за време на обуката извежбуваше постапки при инфилтрација со помош на јаже (rope link), пребарување на терен во борбени услови, извлекување на повредени со единечен систем за извлекување и ексфилтрација со помош на јаже (fast rope).

Обуката ја посети командантот на воздухопловната бригада полковник Кире Колевски кој истакна дека од она што припадниците на всн го покажаа, може да се заклучи дека обученоста на единицата е на високо рамниште и дека таа може да ја извршува мисијата и поставените задачи

http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2014/04/obuka_kozuv.html

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 XNFgcKM

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 1Co3Rce

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 FPCDKIn

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 A1QJKV8

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 KqoN4VC

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 YJ45Zfe

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 AJoAjZ4

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 AzBSDPv

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 LYXSbxl

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 LnmobcU

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Z06XuEI

Момак "501" да не се овие или ????
вод за специјални намени (ВДС),нашиве воздушни сили немаат други специјалци од 501?

______________________
Не прашуваме колку се , туку каде се !!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 15:39

Да,иако се мали сликите на втората слика може да се види амблемот на 501-ва
Вратете се на почетокот Go down
assasian

assasian


Број на мислења : 304

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 20:13

Многу малце има за нив по преминувањето на дел од нив во ПСО Ренџери ,знаеш нешто за нив сега, обука , селекција , намена , дали се на рамништето на ПСО и др.

______________________
Не прашуваме колку се , туку каде се !!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 21:14

Не се на рамниште на пСО туку си се дел од Воздухопловна бригада,порано беа многу повеќе,единицата им броеше над 150 припадници,но ги изеде преорганизацијата во АРМ.Кога бев на прекомана во вбр(Воздухопловна бригада) имав прилика секојдневно да се дружам со нив,патем одговорен старешина ми беше припадник на 501-ва.Значи денешните Ренџери се составени од припадници на 501-ва и извидничката едниница Рисови,за кој многу малку се знае,нормално дополнети со 25%...Остатокот од единицата е распоредена низ вбр кои во моментов извршуваат други задачи и се водат под други единици во вбр,но по потреба може да бидат мобилизирано во својат матична единица,поради тоа што ја имаат поминато селекцијата и обуката,а другиот остаток негдека околу дваесетина го сочинуваат(како што горе е напишано) „водот за специјални намени“,да од оваа единица остана само еден вод...Додека таму поминав отприлика два месеци,момците секојдневно вежбаа и трчаа.

За влез во 501-ва имало само две селекции,селективниот бил сосема одвоен од оној за во Волците и Ренџерите.Истиот траел 7 дена,за разлика од оној на пСО кој трае 24 дена.Ви изгледа лесен,епа не е,истиот се состоел од 95% псхихички и само 5% физички проверки.При тоа еден ден се проверувале кандидатите на пливање на базент...кој ке го поминел исцрпното пливање продолжувал на седумдневниот селективен.Како што кажав пресудно било кандидатот да е психичи здрав физички не било пресудно.Зашто,е па кога ке се качиш на надморска висина од 3км и кога треба да скокнеш не ти треба физичка подогоовка се е до психата.Како што ми кажуваше старешината,се случувало грамада од човек да падне во несвес пред самиот скок,а некој просечен човек да ги изврши првите пет падобрански скокови без проблем.Како што он јубеше да каже кога ке рипнеш го осеќаш гомн*то во гуша...

Додека постоеа како единица(не дека денеска не постојат),во нив многу се вложувало но преорганизацијата во АРМ и смрта на Зоран Јованов-Цигано,од тогаш тргнаа работите во надолна линија за оваа единица,10 години во АРМ веќе нема падобрански скокови,иако падобраните сега се во пСО,пред некој месец во пСО имаше обука за подготовка на падобран,највероватно овие се поранешни припадници на 501-ва,а дали ке скокаат не знам...

Вратете се на почетокот Go down
assasian

assasian


Број на мислења : 304

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 21:30

Штета треба барем како десантана единица да ја направат опрмена да е јако ,штета што ја разградуваат не треба да се занемаруваат падобранците иако ПСО имаат обука за падобранци

______________________
Не прашуваме колку се , туку каде се !!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty17/4/2014, 22:03

пСО имаат обука за падобрани,зашто припадниците на 501-ва се сега дел од пСО,но немаат падобрански скокови веќе 10 години...Штета голема се направи со реорганизацијата меѓу кои изгореа и Соколите,сега за сега може е и подобро што се под пСО,барем имаат поголема обука...А не скапуваат и ги изеде бремер како некој техники...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 25 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воздухопловен "ВИНГ"
Вратете се на почетокот 
Страна 25 of 66Отиди на страна : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 45 ... 66  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: