Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
+8
Momak od Gjorce
Alvar
Makedon
Fenix955
Profesionalec
beowulf
Генерал
SIG
12 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty5/7/2012, 21:09

Frogfoot напиша:
Бео, значи кога би сакал да купам СС109, само на америчкиот пазар можам да го купам така? И дали преку пошта би можело да се набави и која е разликата помеѓу „парамилитари„ или комерцијалното и СС109?
Не само на америчкиот туку и на сите други полиберални пазари каде е дозволено цивилите да набавуваат муниција за долго оружје со воено зрно, односно со зрно со полна кошулица или челичено јадро, би можел без проблем да купуваш таква муниција, во случајов СС109.Најверојатно во Хрватска и Словенија е дозволено, кај нас не е.Кај нас дозволено е да се набавува муниција за долго оружје(карабини) која има зрна исклучиво со мек оловен или шуплив врв погоден за лов. Додека пак кај краткото оружје ситуацијата е обратна, односно не смее да се купува(а и нема во продажба) муниција со зрна се мек или шуплив врв.
Иначе искрено незнам дали постои некоја разлика помеѓу таканаречената парамилитари муниција(искрено немав слушнато за овој термин, што не значи дека не постои) и стандардната НАТО СС109. Знам дека за потребите на НАТО, муниција со СС109 зрна прават десетици - десетици фабрики за муниција, и можеби постојат некои минорни разлики во конструкцијата на зрното и самите карактеристики на материјалите(иако не би требало). Најблиску до нас, таква муниција со СС109 зрно, знам со сигурност дека прават ППУ и босанската Игман Коњич. Е сега дали оваа муниција на главата на чаурата има плус или крвче, не знам, мислам дека нема.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty5/7/2012, 21:29

beowulf напиша:
Frogfoot напиша:
Бео, значи кога би сакал да купам СС109, само на америчкиот пазар можам да го купам така? И дали преку пошта би можело да се набави и која е разликата помеѓу „парамилитари„ или комерцијалното и СС109?
Не само на америчкиот туку и на сите други полиберални пазари каде е дозволено цивилите да набавуваат муниција за долго оружје со воено зрно, односно со зрно со полна кошулица или челичено јадро, би можел без проблем да купуваш таква муниција, во случајов СС109.Најверојатно во Хрватска и Словенија е дозволено, кај нас не е.Кај нас дозволено е да се набавува муниција за долго оружје(карабини) која има зрна исклучиво со мек оловен или шуплив врв погоден за лов. Додека пак кај краткото оружје ситуацијата е обратна, односно не смее да се купува(а и нема во продажба) муниција со зрна се мек или шуплив врв.
Иначе искрено незнам дали постои некоја разлика помеѓу таканаречената парамилитари муниција(искрено немав слушнато за овој термин, што не значи дека не постои) и стандардната НАТО СС109. Знам дека за потребите на НАТО, муниција со СС109 зрна прават десетици - десетици фабрики за муниција, и можеби постојат некои минорни разлики во конструкцијата на зрното и самите карактеристики на материјалите(иако не би требало). Најблиску до нас, таква муниција со СС109 зрно, знам со сигурност дека прават ППУ и босанската Игман Коњич. Е сега дали оваа муниција на главата на чаурата има плус или крвче, не знам, мислам дека нема.

Муниција во 5.56 прави и Арсенал Бугарија, а има и со зрно SS109 кое го произведуваат, за војската и полицијата.

http://www.arsenal-bg.com/defense_police/5,56x45.htm

Муниција во истиот калибар произведува и и грчката ОРДИТЕЧ ама само со зрно М193

http://www.ordtech-industries.com/2products/Ammunition/Small/5.56X45.html

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 16:38

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Guns_dual_screen_duel_ammunition_lelo_gun_dualscreen_desktop_3360x1050_hd-wallpaper-773351

Незнам дали досега сме ја имале сликава...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 18:16

Алек друже, не гледам ни една слика од http://onlyhdwallpapers.com. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 19:46

Брат ја начекав странава, има екстра екстра феноменални фотографии.. Very Happy Неможев да не ги ставам.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 21:23

Frogfoot напиша:
Брат ја начекав странава, има екстра екстра феноменални фотографии.. Very Happy Неможев да не ги ставам.

Има некој проблем брат ниедна слика не ти ја покажува што си ја поставил...и во другите теми исто...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 21:42

Хм..и Зоки се жали, јас немам никаков проблем при отварањето scratch

Каков пребарувач користиш?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 22:30

Мене не ми ја отвара нит со Chrome нит со Firefox. Explorer бојкотирам. Smile
Пробав да го ископирам и орегиналниот линк... па ни тој не ми го отвара. Алек хакериште. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 22:34

Аха...значи успеав да ви го закачам тројанецот! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Него..стварно немам појма зошто неможе да се отворат сликите?! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Прееска можевте да ги видите?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty3/9/2012, 22:54

Frogfoot напиша:
Аха...значи успеав да ви го закачам тројанецот! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Него..стварно немам појма зошто неможе да се отворат сликите?! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Прееска можевте да ги видите?

Фала за тројанец
а од мене како знак на благодарност ке ти дадам спартанец.
И на крај нема слики..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 21Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Next
 Similar topics
-
» Касетна (cluster) муниција

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: