ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 BM-21 Grad

Go down 
АвторПорака
Iceman

Iceman

Број на мислења : 17

BM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty11/11/2014, 21:20

Доколку ги прашате постарите тие ќе го наречат каќуша но денес ќе ви представам еден од неговите наследници BM-21 Grad со калибар 122mm сметам дека треба да има посебна тема затоа што АРМ поседува 12.

Ракетниот лансер BM-21 Grad(нато ознака - М1964)
BM-21 Grad 73ddd33663123567
Овој ракетен лансер се произведува во Русија но и во други земји по руска лиценца.
Со модернизацијата максималниот дострел е зголемен од 20 на 40 km.
Со модификацијата на моторите на ракетите во кои се вградени  копмпозитни материјали, тежината на ракетата е намалена од 20 на 9 kg, а е подобрена и нејзината аеродинамичност. Ваквите измени најмногу влијаеле на прецизноста каде што најголема заслуга има модификацијата на дизајнот.
BM-21 Grad 156f435d4f5f8233
BM-21 Grad има голема убојност, дострел и точност на погодок кој уништува се околу себе  во дијаметар од 200 метри квадратни за ова најмногу придонела модификацијата каде е зголемена за шест пати.
Секое орудие има по 40 цевки со поединечна стрелба од 0,5 секунди. За само 20 секунди се лансираат сите гранати од орудието покривајки простор од 8 km.
BM-21 Grad C38bbe483204383e
За да се подготви за дејство BM-21 Grad процесот трае само шест минути за разлика од предходно биле потребни од 25-30 минути. Контролата се врши преку  капустник-Б а се користи и компјутер багет-41 со високи перформанси, како и ардио уреди, комуникациски системи, како и системи за испитување на временските прилики.
Зависно од ракетата која се користи BM-21 се употребува за против тенковска борба, за разминување минирани полиња, создавање димни завеси или за осветлување на ноќта како ден.
Може само 6 ракетни системи да се употребуваат сихронизирано како на видеото:

BM-21 Grad е ракетен систем на 21 век кој е во служба на АРМ од 2001 година.
BM-21 Grad E07fe9048799b940
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинBM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty11/11/2014, 23:25

На последната јавна изложба на АРМ имав прилика да го видам, само тој беше обичната верзија со домет 20км. Оваа шасија е наменета за тежок off-road, секакви варијанти има од камионов, и плавуша да вози неможе да го заглави никаде... jupii
Вратете се на почетокот Go down
Iceman

Iceman

Број на мислења : 17

BM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty12/11/2014, 18:55

Вчера бев во брзање еве податоци :
Камион: Урал-375Д
Мотор: ЗИЛ-375 -V8, 7 л
Моќност: 180 кс.
Максимална брзина на автопат: 75 км/ч.
Погон: 6X6
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинBM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty12/11/2014, 19:54

Iceman напиша:
Вчера бев во брзање еве податоци :
Камион: Урал-375Д
Мотор: ЗИЛ-375 -V8, 7 л
Моќност: 180 кс.
Максимална брзина на автопат: 75 км/ч.
Погон: 6X6

6x6 погонот оди во комплет со диференцијали кои се закочуваат, што значи едно тркало ако лизга, и камионот неможе да тргне, со рачка се закочуваат сите диференцијали, и сите тркала се вртат со иста брзина, тоа има ист ефект како да му ставиш гасеници...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

BM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty13/11/2014, 01:46

BM-21 Grad 5246681
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

BM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty20/9/2016, 10:18

BM-21 Grad 14370425_1769572239993004_984541215895187801_n

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
BM-21 Grad Empty
ПишувањеПредмет: Re: BM-21 Grad   BM-21 Grad Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
BM-21 Grad
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: