Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Go down 
+4
SIG
legend1979
JKD
Momak od Gjorce
8 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty10/7/2015, 14:58

1 Година од трагичната несреќа...

Откриен споменик во чест на загинатите пилоти кај Струмица

Во Аеродромската база ,,Брест,, во Петровец денес беше откриено спомен обележје во чест и вечен помен на четворицата трагично загинати пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатички, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков во хеликоптерската несреќа што се случи на 10 Јули минатата година во близина на Струмица.

Пред семејствата на пилотите, поканетите колеги и гости со поздравен говор се обрати директорот на БЈБ Горанче Савовски кој во оваа прилика во своето обраќање истакна дека загубата за колегите е ненадоместлива.

-Несомнено и имињата на нашите колеги професионални пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатачки, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков остануваат засекогаш во најубави сеќавања за сите нас што ја имавме привилегијата и можноста да ги познаваме, да бидеме дел од нивните животи, да соработувавме со нив и заеднички да споделуваме радост и тага. Ние пред една година загубивме четворица врвни професионалци, патриоти, другари,колеги, пред се грижливи и сакани сопружници, татковци, синови. Загубата е ненадоместлива, но остануваат сеќавањата на нивните дела по кои ќе ги паметиме и со гордост споменуваме. Драги, Иљо, Марјан и Тоде со своите човечки и професионални вредности засекогаш оставија длабока неизбришлива трага во нашите животи за што бескрајно сме им благодарни. Но, во истовреме ни оставија и аманет да продолжиме да го следиме нивниот пат по кој чекореа достојно, чесно и секогаш со највисок степен на професионално извршување на работните задачи, истакна Савовски.

http://infomax.mk/wp/?p=33693
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty21/3/2016, 20:19

Денеска во весник прочитав дека на МВР и биле исплатени 10 милиони евра оштета од осигурителната компанија за паднатиот хеликоптер,но не можам да го најдам текстот
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty21/3/2016, 20:30

колку пари е еден хеликоптер како овој што падна ?

нека им е лесна земјата на загинатите...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty21/3/2016, 20:58

Зависи од опремата... од 12-15 милиони евра.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty10/7/2016, 13:44

2-ве Години од трагичната несреќа
Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 YjP6MW6
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица   Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Падна Полициски Хеликоптер Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: