Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Немири во Турција

Go down 
+6
Alvar
Macedonian Knight
Legija91
SIG
Momak od Gjorce
Генерал
10 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 02:03

Генерале, го виде полицаецот како го уби демонстрантот?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 10:18

Frogfoot напиша:
Генерале, го виде полицаецот како го уби демонстрантот?

Имаше едно видео, ако мислиш на тоа?

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 12:24

Не го уби,турската полиција користи само гумени куршуви,ко акна у глава и се пружи типот на земја,ама остана жив човекот...ако мислиме на истото видео...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 14:31



Не би рекол дека е гумен... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 15:15

Па и кого било да акнат со гумен куршум во глава не би мрдал едно два дена од лежеча позиција...
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 16:13

За ова видео и јас зборувам. Го гледав ама мислам дека не станува збор за гумени куршуми. При акции за воспоставување на ЈРМ пиштолот е секундарно оружје и се користи само во екстремно опасни ситуации ( кога е загрозен животот на полицаецот или животот на некој друг ). Според моето познавање на оваа материја пиштолот секогаш си е полн со боева муниција токму поради причините кои ги споменав. Што се однесува до гумените куршуми при вакви акции не ги користат сите припадници. Значи има одредено луѓе кои ќе пукаат со солзавец, други со гумени куршуми, трети ќе фрлаат шок бомби итн. Народски кажано немаат сите пушки и гумени куршуми па удри по демонстрантите.

За самото видео ќе се обидам да ви преразкажам една анегдота која ми ја разкажа еден искусен полицаец ( сега среќен пензионер ) кого безрезервно го почитувам. Дејстивето се случува во Урошевац. На времето во 80-тите во Косово се случуваат демонстрации. Голем дел од Македонската полиција ( милиција ) како составен дел од Југословенската е ангажирана за растурање на демонстраните и повторно воспоставување на ЈРМ. При една интервенција  како што сите знаете се поставува кордон пред демонстраните. Овие провоцираат, плукаат, маваат кордонот стои. Во еден момент еден млад полицаец ( првпат во таква ситуација ) тргнува кон демонстрантите. Овој кој ми разкажува го повлекува назад и го враќа во кордонот со зборовите: Таму не даваат чоколади. Седи тука, кога ќе треба заедно ќе одиме. По некој ден во една друга ситуација друг полицаец се одвојува од кордонот и масата го вовлекува внатре. Сите полицајци поминале низ пекол додека да го извадат надвор.

Наравоучението е дека волкот ја јаде овцата која се двои.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 16:39

Momak od Gjorce напиша:
Па и кого било да акнат со гумен куршум во глава не би мрдал едно два дена од лежеча позиција...

За ова имам друга анегдота. Very Happy

Станува збор за 90-тите кога беа нередите предизвикани од страна на комитите. Ова ми го разкажува еден од комитите. 

Вели почнавме со нереди и први дојдоа обичната полиција. Нив ги избркавме. Дојдоа оние со коњи ( тогаш сеуште имаше ). И нив ги избркавме. И вели дојдоа со штитови, шлемови, панцири... Јас мислев исто ќе биде. Излегувам помеѓу нас и нив, сум се соблекол нагоре, викам, урлам... Одам накај нив, мавам со се и сешто и одеднаш... Мрак. Се будам во болничко возило. Некој од полицајците го мава со гумен куршум во глава ( инаку строго забрането ) и му го крши черепот. И тогаш кога разкажуваше 10-тина години подоцна му се познаваше дупка во главата ( како на покојниот Киро Глигоров ). Ама си признава. Крив сум и ако ми е. Не ми требаше тоа. Very Happy

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 20:46

Анкара: 26-годишно момче во кома 


Немири во Турција - Page 2 Turk

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.
Некои демонстранти кренале барикади околу паркот Гези на Таксим, каде се фокусирани двонеделните судири меѓу демонстрантите и властите.
Турската приватна телевизија НТВ пренесе дека 26-годишно момче е во кома, откако било рането за време на протесатите во Анкара.
Момчето има срцева активност, но неговото семејство било информирано дека тој се наоѓа во состојба на мозочна смрт.
http://a1on.mk/wordpress/archives/164186#.UbjBKgsEk3Y

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty12/6/2013, 22:10

Генерал напиша:
Momak od Gjorce напиша:
Па и кого било да акнат со гумен куршум во глава не би мрдал едно два дена од лежеча позиција...



За ова имам друга анегдота. Very Happy

Станува збор за 90-тите кога беа нередите предизвикани од страна на комитите. Ова ми го разкажува еден од комитите. 

Вели почнавме со нереди и први дојдоа обичната полиција. Нив ги избркавме. Дојдоа оние со коњи ( тогаш сеуште имаше ). И нив ги избркавме. И вели дојдоа со штитови, шлемови, панцири... Јас мислев исто ќе биде. Излегувам помеѓу нас и нив, сум се соблекол нагоре, викам, урлам... Одам накај нив, мавам со се и сешто и одеднаш... Мрак. Се будам во болничко возило. Некој од полицајците го мава со гумен куршум во глава ( инаку строго забрането ) и му го крши черепот. И тогаш кога разкажуваше 10-тина години подоцна му се познаваше дупка во главата ( како на покојниот Киро Глигоров ). Ама си признава. Крив сум и ако ми е. Не ми требаше тоа. Very Happy

Јас колку што знам ако некој те погоди со гумен куршум во глава или умираш или ќе имаш тешки последици во главата
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty13/6/2013, 00:34

HolyTemple напиша:
Генерал напиша:
Momak od Gjorce напиша:
Па и кого било да акнат со гумен куршум во глава не би мрдал едно два дена од лежеча позиција...



Јас колку што знам ако некој те погоди со гумен куршум во глава или умираш или ќе имаш тешки последици во главата
Зависи од далечината...

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Немири во Турција - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Немири во Турција   Немири во Турција - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Немири во Турција
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» НАТО членки и Сојузнички сили
» Немири во Сирија
» Немири во Европа
»  Немири во Казакстан

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Актуелни воено-политички случувања :: Европа и Азија-
Отиди до: