ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 military hovercrafts

Go down 
АвторПорака
su50fighter

avatar

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: military hovercrafts   20/5/2013, 12:37

http://www.patrolhovercraft.com/search/label/military%20hovercraft
не знам колку би послужиле за Македонскиот терен ама мислам би имале баеги намена.
https://www.youtube.com/watch?v=HMQuPwjFzxY
и на снег во зимски услови
https://www.youtube.com/watch?v=vSuAqpmEHUw
https://www.youtube.com/watch?v=8m5ZurxalAY
https://www.youtube.com/watch?v=R01OpIX6pg4
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   21/5/2013, 16:13

ова плаче за на Охридско или Преспанско да забрмчи,десан во заливот на коските Very Happy Very Happy ,навистина симпатични машини
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   21/5/2013, 19:08

Најголемата маана на оваа платформа е големата потрошувачка на гориво. Поради тоа и излегоа од помасовна употреба, иако за некои специјализирани работи се навистина добри.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

avatar

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   22/5/2013, 08:40

ХМ .. јас размислував за користење по долината на реките, Црн Дрим, Вардар, можда Драгор и другите низ Македонија - дали би можело да кажат најдобро активниве војници од ПСН а и за ЗИМА за спасување во завеани подрачја. Е сега не се баш прецизни за возење, а и изгледа премногу се бучни за специјалциве ама велам тие нека кажат, ова е само размислување од техничка страна а од практична...?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   22/5/2013, 12:50

Рекиве ни се премногу мали за вакви работи...да поминуваше Дунав ајде...можеби и низ Вардар би можело но прашањето е дали насекаде е Вардар пловен односно по целиот тек.. а мислам дека не е. За Црн Дрим исто така...додека за Драгор не правиме муабет, премногу е мала и плитка реката... Smile Незнам навистина ова колку би било корисно за нас...и прашање е колку би се користеле реките за извршување на некои акции...
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

avatar

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   22/5/2013, 17:05

ама не мислев јас за преминување туку за движење по нив. Кој те очекува да дојдиш од таму Ne! Glava v zid lol! jupii Нема потреба да се пловни. Hovercraft-ите не пловат туку лебдат над нив па може да преминат од вода на копно без застанување. Исто и во зима кога е завеано лебдат над снегот. Тоа е поента.Реката му доаѓа како пат, да може над него да ЛЕБДИ. Поголемо прашање е дали се доволно ШИРОКИ. Мисам дека Дримот и Вардарот се доволно широки за другите не знам.
Замисли си тргнеш од Струга па ете си по некое време во Дебар. Или од Скопје до Демир Капија.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: military hovercrafts   

Вратете се на почетокот Go down
 
military hovercrafts
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Воени воздухопловства-
Отиди до: