ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 М4-Шерман

Go down 
АвторПорака
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

М4-Шерман Empty
ПишувањеПредмет: М4-Шерман   М4-Шерман Empty10/5/2013, 20:28

Однапред се извинувам за грешките во превод..

M4 Шерман е среден тенк.М4-примарно бил користен од страна на Американската војска во втората светска војна.Илјадници беа подарени на нивни сојузници исто така, вклучувајки го и Британскиот Комонвелт, и Советскиот Сојуз.М4-тенкот бил наречен по генералот на Унијата, (Вилијам Шерман).

Шерманот е евалуираше од ‘‘Грант ли,средни тенкови‘‘Шерманот имаше необично, додаден топ од 75 мм.Имаше многу задржано од претходните тенкови, но сега имаше нов 75 мм. Топ, на купола што се движеше,и имаше стабилизација, што му дозволуваше на екипажот да пука прецизно, дури и во движење.

Кога за првпат стигна на бојното поле во северна Африка, беше супериорен над Панзер 3, а можеше да си ги мери силите и со Панзер 4, Американците веруваа дека овој тенк ке им помогне да ја освојат војната.Но во реалноста, Панзер 4-ката беше многу подобар од Шерманот, а 56-тонскиот Тигар 1, го совладуваше без проблеми, кога се појави и Тигар 2, загубите на Шерман М4 се зголемија, бидејки оклопот на М4 не претставуваше никаков проблем на 88мм Л/56 И Л/77 топ.

На Пацифичкото боиште, сликата беше многу поразлична, слабиот оклоп на Јапонските тенкови не претставуваше никаква пречка за М4-ката, дури тенкот беше користен и за пробивање на послаби фортификации поставени од страна на Јапонците.
Шасијата на тенкот беше употребувана и за , извлекувач на тенкови, самоходни артилериски парчиња и уништувачи на тенкови.
М4-Шерман, е произведен во повеке од 50 000 примероци, што е на второ место, одма после најмногу призведуваниот советски тенк –Т-34.


М4-Шерман 220px-Sherman_tank_and_Horsa_glider

М4-Шерман 220px-M4_Sherman_tank_at_the_Imperial_War_Museum

М4-Шерман 500px-M4A4_cutaway.svg
M4A4 Cutaway
1 - Lifting ring
2 - Ventilator
3 - Turret hatch
4 - Periscope
5 - Turret hatch race
6 - Turret seat
7 - Gunner's seat
8 - Turret seat
9 - Turret
10 - Air cleaner
11 - Radiator filler cover
12 - Air cleaner manifold
13 - Power unit
14 - Exhaust pipe
15 - Track idler
16 - Single water pump
17 - Radiator
18 - Generator
19 - Rear propeller shaft
20 - Turret basket
21 - slip ring
22 - Front propeller shaft
23 - Suspension bogie
24 - Transmission
25 - Main drive sprocket
26 - Driver's seat
27 - Machine gunner's seat
28 - 75 mm gun
29 - Drivers hatch
30 - M 1919A4 machine gun

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
 
М4-Шерман
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: