ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Американски воздушни сили - US Air Force

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Генерал

avatar

Број на мислења : 2335

ПишувањеПредмет: Американски воздушни сили - US Air Force   23/2/2013, 18:24

Пентагон ја приземји целата флота на Ф-35 поради дефект на моторот

Пентагон синоќа соопшти дека ја приземјува целата флота Ф-35 ловци, откако е утврдено дека постои дефект на моторот на авионите.
Дефектот е забележан за време на рутинската инспекција на авионите во воздухопловната база Едвардс во Калифорнија.
Ловците Ф-35 претставуваат најскапата борбена програма на американската војска, чија вредност се проценува на приближно 400 милијарди долари.
Авионите нема да летаат се додека не се утврди која е причината за проблемот на шасијата на моторот.
Американската армија има 51 авиони Ф-35, произведени од компанијата „Локхијд Мартин“.

http://brif.mk/svet/pentagon-ja-prizemji-celata-flota-na-f-35-poradi-defekt-na-motor/

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2335

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   18/6/2013, 14:37

Американците купуваат руски хеликоптери вредни 572 милиони долари

Пентагон ќе потроши 572 милиони долари за купување на 30 руски воени хеликоптери, кои ќе ги користи авганистанската војска, јавува Ројтерс. Хеликоптерите Ми-17 ќе ги користат специјалните единици за борба против тероризмот и дрогата, и за специјални операции.

Пентагон очекува зделката да биде завршена до 2014 година, а договорот со руската компанија Рособоронекспорт вклучува и резервни делови, тестна опрема и техничка поддршка. Пред една година американското министерство за одбрана купи 12 хеликоптери Ми-17 за 217,7 милиони долари.


_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   3/8/2013, 16:37


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   30/10/2014, 11:21

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   15/11/2014, 18:31

Последна борбена мисија за EA-6B Prowler

http://www.king5.com/story/news/local/2014/11/14/ea-6b-prowler-retires/19055135/
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   16/11/2014, 13:42

Честито пензија, легендарна машина!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   16/11/2014, 15:01

Богами права легенда,служеше повеќе од 40 години во америчката морнарица
Вратете се на почетокот Go down
Iceman

avatar

Број на мислења : 17

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   17/11/2014, 12:00

Моќен морнарички авион може и да се каже дека американската морнарица беше претознатлива по него, во многу нешта уникатен и до ден денес и ќе остане така запаметен.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   26/11/2014, 14:08

Занчи јенкиве знаат точно каде им е паднат секој авион...

Министерот Јолевски и амбасадорот Волерс ја отворија меморијалната плоча во Вратница

Односите помеѓу Македонија и Соединетите Држави се градени врз основа на долговековни взаемни врски. Истите ги негуваме и надградуваме секојдневно – како сојузници се бориме за истите цели и заедно ги поднесуваме најтешките жртви. Меѓу нас има исклучителна соработка, а нашите мировници стојат рамо до рамо во Авганистан, каде ќе продолжат тесно да соработуваат и во новата мисија на Алијансата, „Одлучна поддршка“.

Тоа денес во с. Вратница го истакна министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод церемонијата за откривање на меморијална плоча во чест и спомен на загинатите припадници на Армијата на САД при авионската несреќа во 1944 година и на жителите на селото кои помогнале на преживеаните од овој трагичен настан.

„Авионската несреќа е всушност еден од најсветлите примери за меѓусебна соработка. Чинот кој жителите на Вратница го направија во август 1944 година е за целосна почит. Тие го ризикуваа сопствениот живот и животот на своите семејства и соселани помагајќи им на настраданите американски воздухопловци и со тоа покажаа исклучителна храброст и пожртвуваност“, рече министерот Јолевски. Ова обележје, додаде министерот, ќе биде уште една можност семејствата на екипажот на американскиот бомбардер да пронајдат уште една утеха, но и гордост дека нивните блиски помогнале во победата на слободата и мирот во регионот, Европа и светот.

Амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс, во своето обраќање на македонски јазик, пред присутните посочи дека денес го одбележуваме споменот на оние кои го изгубија животот во потрага по слободата. „Ова е и одбележување на силната поврзаност помеѓу народите на Македонија и Америка, која беше инспирација и за жителите на Вратница да му помогнат на американскиот екипаж“, истакна амбасадорот Волерс.

Американски бомбардер од типот Б-24Д се урна на Шар Планина во близина на селото Вратница на 26 август 1944 година. Жителите на Вратница и покрај окупаторските сили, успеале да спасат тројца и да погребаат шестмина членови на екипажот. Местото на несреќата е пронајдено во 2013 година, а пронајдени се и делови на авионот.

http://www.morm.gov.mk/?mainnews=ministerot-jolevski-i-ambasadorot-volers-ja-otvorija-memorijalnata-ploca-vo-vratnica&lang=mk

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   29/1/2015, 19:13

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Американски воздушни сили - US Air Force   

Вратете се на почетокот Go down
 
Американски воздушни сили - US Air Force
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Воени воздухопловства-
Отиди до: