ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 LAHAY -IAI

Go down 
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: LAHAY -IAI   26/10/2012, 15:44

http://www.iai.co.il/sip_storage/FILES/7/35217.pdf


LAHAT is an advanced LAser Homing Attack Missile, exceptionally light weight, small size and high lethality missile for precision attack, developed & manufactured by IAI.

LAHAT is highly effective against a variety of target types, including ground targets, ships and Helicopters at ranges up to 8 km. LAHAT can hit static or moving targets, including moving helicopters with pinpoint accuracy.

Combined with an on-board targeting and laser designation system, or coordinated with laser designators on other platforms, LAHAT turns any platform into a highly lethal element in the modern warfare arena.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   26/10/2012, 18:02

Ова ќе му дојде нешто како Томахавк за тенкови

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   26/10/2012, 21:46

Генерал напиша:
Ова ќе му дојде нешто како Томахавк за тенкови

Pa sega ne bash tomohavk ama kako POVR - da
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   16/4/2013, 03:45

Зоран напиша:
http://www.iai.co.il/sip_storage/FILES/7/35217.pdf


LAHAT is an advanced LAser Homing Attack Missile, exceptionally light weight, small size and high lethality missile for precision attack, developed & manufactured by IAI.

LAHAT is highly effective against a variety of target types, including ground targets, ships and Helicopters at ranges up to 8 km. LAHAT can hit static or moving targets, including moving helicopters with pinpoint accuracy.

Combined with an on-board targeting and laser designation system, or coordinated with laser designators on other platforms, LAHAT turns any platform into a highly lethal element in the modern warfare arena.

Јас не би бил толку самоуверен, дора страна е дометот а уште подобра смут лансирањето како и наводниот индиректен мод но иако главата е тандем пенетрира некои 800мм па рефлекс и свир се од 1980 па пак имаат 900мм пенетрација, друга работа е што самиот ласер издава а и ако тенкот не е од педесеттите ќе знае дека е на нишан и ќе употреби заштита, јас би играл на џавелин, иако е со 3км успејаа за првпат луѓе да спречат оклопен конвој во Ирак блкагодарение на предатор,Џавелин па и АТ-4 но џавелин е скап а истата пенетрација ја постигнува без проблем РПГ-29 кој го проби во Ирак и британскиот супер таен оклоп на челинџерот.

Spike е одговорот ако бараме домет, ефикасност и минимум 3 испалени ракети за минута и 10 секунди плус прецизност, за жал АРМ е со зоља која неможе ништо против ЕРА може само Хорнетот да ни помогне домашен е и пробива до 900мм но има мал домет, оклоп кој беше развиен осумдесеттите кога после најголемите тенковски битки помеѓу Арапите и Израел забележале дека тенковите кај кои се активирала муницијата штетата била помала па оттука и контра експлозијазначи тоа се тие плочки кои содржат експлозив па делуваат контра боевата глкава или проектилот и спаѓа ЕРА во пасивна заштита која има спасено животиДа бидеме појасни HEAT боевите глави при експлозијата создаваат млаз тенок околу 2мм кој се движи со брзина над 4000м/сец, млаз(зависи од експлозив, калибар, полнење и.т.н) кој е иусатовремено и загреан па пробива како топол нож путер па затоа е и ЕРА но како што гледате има и тандем боева глава класика е РПГ-29 вампир на пример каде веднаш има и втора детонација, е сега ако е стварно оклопот добар или да сте во меркава ќе преживеете оти и моторот е напред имате сендвич оклоп горе-долу дава некоја сигурност иако не е неуништлив но во секој случај ракетите веќе се закана за Оклопни возила.

Сега засега Активна заштита е системот трофеј, но е многу скап, секако дека вреди да спасите тенк кој е единствен кој не се продава, има балистичка контрола на огнот(и со АПАМ муниција!!) и без разлика каде се вртите истиот нишани и пука кон мкетата плус може и да носи бар 3 луѓе дали некој спо Стингер,снајпер, доктор тоиа е друго, но се мислам дека Лахат токму поради дометот и мобилноста ќе биде добар за уништување на фиксни објекти, упоришта кои едноставно нема каде да бегаат.

@зоран Крстосувачките ракети на пример томахавк не е нешто многу брза(не ме фаќај за збор негде 900км/h но тешко е да биде уништена бидејќи согласно интелот ги заобиколува ПВО системите потоа го користи теренот(покрај ридови каде нема радар или Против воздушна артилерија да ја забележи, а кога ќе ја забележи...ќе биде касно, плус имаат и корекции.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   16/4/2013, 12:31

Реактивниот оклоп, е добра работа, секако ако е од понова генерација за да може колку толку да пружи соодветна заштита против современи ПО проектили.

2008 кога се спукаа со Хезболах, скапо ја платија цената, беа гаѓани со Корнет-Е и Меркавите беа масакрирани.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   25/4/2013, 04:35

за тоа беше заслужна тактиката на хезболах,гаѓаа од непосредна близина 20-30 метри во задната врата за пешадиско оделение кое се наоѓа во Меркавата

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   25/4/2013, 12:50

Тоа имаше случај кога со РПГ-7 ја погодија задната врата на тенкот..можеби големо искуство на стрелецот или пак среќа. Но со Корнет-Е ги гаѓаа и од подалеку..навистина мака видоа Израелците. Но на Хезболах многу му помогна и контрашпијунажата која ја правеше..Мосад беше навистина немоќен. Имам еден текст ако сакате ќе го поставам за таа војна.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: LAHAY -IAI   

Вратете се на почетокот Go down
 
LAHAY -IAI
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Воздухопловно вооружување и опрема-
Отиди до: